najwyższy budynek w europie

Najwyższe budynki w Europie – top ranking! + ekstra WOW!

Jakie są najwyższe budynki w Europie?

Najwyższe, największe, najciekawsze, najdziwniejsze itd. kochamy wszystko co naj! A jeszcze bardziej, jeśli to naj jest nasze, własne. Wyobraź sobie, że najwyższy budynek w Unii Europejskiej będzie znajdował się w… Polsce? A no tak, przynajmniej przez rok czy dwa. A jak myślicie kto w Europie rządzi pod względem ilości wysokościowców? Nie, nie jest to Wielka Brytania, ani Niemcy, bardziej na wschód…

Zobaczcie film prezentujący najwyższe wysokościowce!

A jeśli nie możecie pooglądać filmu, przeczytajcie.

1. Łachta Centr – 462 m – Rosja

Wybudowana niedawno, bo w 2018 roku swoją architekturą robi wrażenie. Wygląda jak startująca rakieta kosmiczna, nieraz przebijająca się przez chmury. Jest wyższa od Wieży Federacji prawie o 100 metrów, jednak daleko jej jeszcze do budynków z Dubaju. Zaprojektowała ją pracownia RMJM. Miała być wybudowana blisko centrum Petersburga, jednak UNESCO wniosło zastrzeżenia.

2. Wieża Federacji – 374,7 m – Rosja

Są to tak naprawdę dwie bardzo podobne wieże, których koszt budowy wynosił ponad prawie 2 miliardy złotych! Budowano je ponad 10 lat – ukończono w 2015 roku. Architektami byli: NPS Tchoban Voss, Thornton Tomasetti oraz Jean-Pierre Kocher.

3. OKO – 354 m – Rosja

To cały kompleks budynków biurowych, które ukończono w 2015 roku. Jednak znajdują się tam apartamenty mieszkalne i hotel. Zaprojektowany przez studio Skidmore, Owings and Merrill.

Co wy na to, aby pomieszkać sobie ponad chmurami?

4. Mercury City Tower – 338,8 – Rosja

Ten 75 piętrowy wieżowiec jest kolejnym moskiewskim kolosem, który trochę różni się od innych, dość nudnych projektów. Jego budowa ukończyła się 2012 roku, a praktycznie do 69 piętra znajdują się apartamenty. Na ostatnim piętrze znajduje się apartament, który liczy 450 m2. Nieźle, co?

Fasada Mercury Tower w promieniach słońca lśni się złotym kolorem, a bryła przypomina rozkładaną lunetę.

5. The Shard – 309,6 – Londyn

Wielki piramidalny kultowy londyński wieżowiec. The Shard. Wygląda on jak indiańskie tipi dla olbrzymów. Te 72 piętra zaprojektował bardzo znany architekt Renzo Piano. Jego budowa kosztowała ponad 400 000 000 funtów! Dużo? Bardzo dużo, jednak czego się nie robi dla wspaniałej, przynajmniej w tym wypadku, architektury!

6. Jewrazija – 309 – Rosja

Kolejny moskiewski wieżowiec. Więcej, szkła i trochę nudnej bryły. Wieżowiec jak wieżowiec, wysoki, prosta bryła, szklana fasada, dużo powierzchni biurowej. Mocno modernistyczna architektura, zaprojektowana przez Swanke Hayden Connell Architects.

Jewrazija wieża moskwa

7. Miasto Stolic – 302 – Rosja

Znowu centrum Moskwy, ale tym razem trochę ciekawsza bryła. Dwie wieże symbolizujące Moskwę i St. Petersburg. Te trochę dekonstruktywistyczne wieże wyglądają jak szklane nałożone na siebie klocki. Bardzo ciekawa bryła. Zaprojektowana przez NBBJ.

miasto stolic moskwa

8. Commerzbank Tower – 300 – Niemcy

Commerzbank zaprojektowali Foster and Partners uznane na całym świecie biuro architektoniczne. Powstał jeszcze w XX wieku (1997 rok) w duchu późnego modernizmu. Bryła jest urozmaicona, a boczne części wieży przypominają baszty.

Commerzbank tower

9. Skyland Istanbul – 284 – Stambuł

Znowu mamy 2 wieże, ale tym razem na krańcu Europy. Górują nad zielonymi polami Stambułu. Bryła urozmaicona, tym że zwężają się u góry i są lekko przechylone. Jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w mieście, w końcu inwestycja o miliardowych sumach złotych. Zaprojektował je Peter Vaughan.

Skyland Istanbul

10. Basznia na Nabierieżnoj – 268,4 – Rosja

Ostatnie miejsce w TOP10 zajmuje budynek z… Moskwy. Tak, kolejny. 3 wieże o obłych kształtach zaprojektowane przez pracownię Enka, RTKL UK. 2 niższe wieże mają wysokość 86 i 127 metrów. Wspólnie tworzą nawet przyjemną przestrzeń.

Basznia na Nabierieżnoj

Podsumowanie TOP10

Także tak jak widzicie w TOP 10 najwyższych budynków króluje Rosja. Ma ona najwięcej budynków wysokich na ponad 300 metrów. W całej europie budynków powyżej 300 metrów jest tylko 7 (no Commerzbank ma 300).

Ale uwaga pomyślelibyście, że Polska może wpisać się w ten TOP10? Tak, tak będzie. Jeszcze trochę i na ukończeniu będzie Varso Tower, który będzie minimalnie wyższy od The Shard w Londynie, a to znaczy, że na 5 miejscu pod względem wysokości znajdzie się Warszawa.

Jednak obecnie w budowie jest już nowy budynek, który znajdzie się w Danii – Bestseller Tower. Wieża znajdzie się w małym miasteczku i będzie miała 320 metrów wysokości.

[Total_Soft_Poll id=”16″] 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 ocena, średnia: 5,00 z 5)
Ładowanie...

Zobacz inne artykuły o architekturze i nieruchomościach

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.