Dania - Bestseller Tower w Brande - najwyższy budynek w unii europejskiej - Dorte Mandrup Arkitekter

Czas na Bestseller Tower (320 m)! Varso Tower nie będzie najwyższy w Unii Europejskiej!

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej – Bestseller Tower

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 ocena, średnia: 5,00 z 5)
Ładowanie...

W Brande, niewielkiej duńskiej miejscowości, powstanie budynek, który przebije wysokością budowany w Warszawie Varso Tower. Varso Tower w momencie projektowania i rozpoczęcia budowy miał być najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej liczącym 310 metrów. Walka o to kto będzie miał najwyższą wieżę w Europie trwa w najlepsze. Dlaczego? Sprawdźmy poniższe dane: 

  • obecnie najwyższym w Unii Europejskiej jest londyński The Shard – 309,6 metrów wysokości
  • Varso Tower budowany na warszawskiej woli, którego zakończenie budowy planowane jest na 2021 rok ma mieć – 310 metrów. Będzie on najwyższym budynkiem Polski (pobije Pałac Kultury i Nauki – 239 metrów)
  • ogólnie najwyższym budynkiem w Europie (uwzględniając Rosję) jest wybudowany w 2018 roku Łachta Centr w Petersburgu posiadający aż 462 metry
  • Bestseller Tower w Danii będzie mierzył 320 metry wysokości
Dania - Bestseller Tower w Brande - najwyższy budynek w unii europejskiej - Dorte Mandrup Arkitekter

wizualizacje Dorte Mandrup Arkitekter

 

Dania - Bestseller Tower w Brande - najwyższy budynek w unii europejskiej - Dorte Mandrup Arkitekter

wizualizacje Dorte Mandrup Arkitekter

Bestseller Tower w duńskim Brande

Najciekawsze w tym projekcie jest to, że powstanie on praktycznie pośrodku niczego. Bestseller Tower znajdzie się we wsi, pośród lasów i owiec. Natomiast dookoła samej wieży będzie znajdował się cały kompleks budynków publicznych, skupiających życie miejscowej ludności. Inwestor ma na celu tchnąć życie w okoliczną przestrzeń, a inwestorem jest właśnie korporacja Bestseller. Niewiele mówi? To firma odzieżowa, która posiada takie marki jak Jack & Jones, czy Vero Moda.

Projekt wykonało studio architektoniczne Dorte Mandrup, projektujące głównie w Danii i Szwecji, nagradzane m.in. za ekologiczne rozwiązania do architektury. Sama Dorte Mandrup jako założycielka studia jest przewodniczącą europejskiej nagrody Miesa van der Rohe. Wieża wydaje się ciekawie zaprojektowana, szczególnie w połączeniu z niską zabudową, na której wg. wizualizacji widoczne są zielone dachy. Użycie szkła jako kluczowego materiału jest uzasadnione, gdyż jest ono neutralne i może odbijać okoliczną przestrzeń, którą warto docenić. Sama wieża ma mieć bardzo prostą bryłę, urozmaiconą prostokątnymi podziałami. Będzie zdecydowanie dominować nad okoliczną przestrzenią. Kontrowersyjna jest lokalizacja budynku, to że znajdzie się ona na terenach wiejskich. Pojawia się pytanie, czy po pierwsze ta przestrzeń zostanie poszanowana, po drugie, czy wieża powinna być tak wysoka – tak wysokie budynki są charakterystyczne dla największych miast europy, czy cała okoliczna przestrzeń nie będzie przytłoczona?

Duński Bestseller Tower ma ona być widoczny z odległości 60 kilometrów. Cały kompleks będzie posiadał 600,000 metrów kwadratowych. Jego budowa ma zostać zakończona w 2023 roku.

 

 

Zobacz film prezentujący najwyższy budynek europy – Łachta Centr w Petersburgu: 

Tags: No tags

Dodawanie komentarzy zablokowane