plytachlodniczaczystandardowaplytapir

Płyta chłodnicza czy standardowa płyta PIR? Jaki materiał wybrać do budowy obiektu?

5/5 - (1 ocen)

Płyty warstwowe PIR skutecznie chronią przed dostępem chłodnego powietrza z zewnątrz i stratami ciepła. Czy to wystarczy, by zapewnić odpowiednie warunki w magazynie żywności czy chłodni? W takich obiektach sprawdzi się inny rodzaj materiału, o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej – płyty chłodnicze. Czym takie płyty różnią się od standardowych płyt PIR i gdzie warto je wykorzystać?

Czym różnią się płyty chłodnicze od standardowych płyt PIR?

Oba rodzaje płyt składają się z rdzenia wykonanego z pianki PIR (poliizocyjanuranowej) oraz ocynkowanej i powlekanej okładziny stalowej, różnią się jednak konstrukcją zamka i grubością rdzenia. To właśnie rdzeń i odpowiedni typ zamka pozwalają osiągnąć płytom warstwowym bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej, a także izolacyjności akustycznej i ognioodporności.

Im grubsza warstwa poliizocyjanuranu, tym lepsze właściwości – przede wszystkim mniejszy współczynnik przenikania ciepła U. Tę zależność wykorzystuje się w płytach chłodniczych. Mają one większą grubość niż standardowe płyty warstwowe PIR. Dzięki temu ich właściwości izolacyjne są znacznie lepsze. Płyty PIR chłodnicze mają w przekroju od 120 do 200 mm – w przypadku najgrubszych elementów współczynnik przenikania ciepła (czyli, mówiąc w uproszczeniu, strata ciepła) wynosi zaledwie 0,11 [m² x K]. Co to oznacza? Dobrej jakości płyty chłodnicze są w stanie zapewnić optymalne warunki nawet w temperaturze do -25℃.

W jakich obiektach warto zastosować płyty chłodnicze?

Są produkty, dla których nawet niewielka zmiana temperatury czy poziomu wilgotności może być szkodliwa – dotyczy to zarówno warunków ich produkcji, jak i przechowywania. Takimi produktami są przede wszystkim artykuły spożywcze (w tym mrożonki), ale także leki czy niektóre kosmetyki.

Jak zapewnić stabilne warunki w miejscu, gdzie produkuje się lub przechowuje takie wyroby? Można to zrobić właśnie za pomocą płyt chłodniczych z rdzeniem z pianki PIR. Z takich płyt można zbudować ściany chłodni, mroźni czy hali przemysłowej. W ten sposób chroni się wrażliwe na zmiany temperatury produkty przed dostępem ciepłego powietrza z zewnątrz i zachowuje kontrolowaną atmosferę wewnątrz obiektu.

Gdzie znajdują zastosowanie standardowe płyty warstwowe PIR?

Warto jeszcze raz podkreślić, że płyty chłodnicze mają większą grubość niż standardowe płyty PIR. W niektórych przypadkach jest to ich zaletą – grubszy rdzeń pozwala osiągnąć lepsze parametry izolacyjności termicznej. W niektórych przypadkach bardziej wskazane jest użycie standardowych płyt z rdzeniem z pianki PIR. W wielu obiektach właściwości izolacyjne standardowych, ściennych płyt warstwowych PIR będą w zupełności wystarczające, by chronić budynek przed chłodem z zewnątrz i utratą ciepła.

Płyty PIR o standardowych parametrach z powodzeniem można stosować w obiektach użyteczności publicznej, centrach handlowych, logistycznych, halach produkcyjnych czy magazynach, w których wytwarza się lub przechowuje maszyny, artykuły gospodarstwa domowego, urządzenia elektroniczne i inne wyroby niewrażliwe na zmiany temperatury. Cieńsze płyty to w takim przypadku nie tylko niższy koszt, ale także oszczędność przestrzeni.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *