najlepsze atrakcje podkarpacia

TOP10 atrakcji i zabytków Małopolska – najciekawsze miejsca – musisz zobaczyć!

Najlepsze atrakcje i zabytki Małopolski – TOP10

Małopolska to bardzo różnorodne województwo i jedno z najbardziej turystycznych oraz zabytkowych. Góry? Tatry. Zabytki? Kraków? To oczywistość! Zapytaliśmy się o miejsca w Małopolsce, które musisz zobaczyć – zabytki i atrakcje, jednak musiały to być wskazane konkretne miejsca, obiekty, zabytki. Kraków, Wawel, Zakopane, każdy zna. Gdzie poza tymi miejscami warto wyskoczyć na weekend w Małopolsce, albo spędzić tu cały tydzień? Zobacz różnorodność tego regionu oraz sprawdź TOP10 atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc w Małopolsce.

TOP10 atrakcji małopolski, które musisz zobaczyć

top 10 atrakcji i zabytków małopolski

 

  1. Kopiec Kraka w Krakowie

W Krakowie zwiedzamy ogrom miejsc, często nawet Kopiec Kościuszki, jednak na Kopiec Kraka docierają głównie mieszkańcy. Dlaczego? Może dlatego, że trzeba troszkę oddalić się od centrum. Jednak widok z Kopca Krakusa zapiera dech w piersiach, szczególnie w okolicznościach zachodzącego słońca. Odwiedzenie tego kopca, który jest wzniesiony na wzgórzu, może być doświadczeniem wyjątkowym, ponieważ kryje on wiele tajemnic. Data wzniesienia Kopca Kraka jest nieznana. Wiadomo jedynie, że powstał między IV wiekiem p.n.e. a X wiekiem n.e. Nie wiadomo, kto go zbudowała, ani po co. Jest wiele pytań, wiele hipotez. Podczas badań archeologicznych nie znaleziono tam pochówku, więc grobowcem raczej nie był. Bardzo możliwe, że jest związany z Celtami, a nawet Krakiem – legendarnym założycielem Krakowa, dla którego kopiec został usypany. Ze względu, na powiązanie kopca z ustawieniem słońca oraz innymi kopcami Krakowa, mógł on służyć w celach astronomicznych. Z pewnością kryje ze sobą tajemnice, a kto nie wierzy w energię, którą można tu pozyskać, uwierzy w piękny widok, dla którego trzeba na Kopiec Kraka się wdrapać.

Kopiec Kraka w Krakowie. Widok z południa

Kopiec Kraka w Krakowie. Widok z południa
Źródło: wikipedia – Mach240390

  1. Rynek i drewniana zabudowa w Lanckoronie

Lanckorona w zestawieniu musiała się znaleźć, bo jest ona dla krakowiaków tym samym, co Kazimierz nad Wisłą dla Warszawiaków. Zawsze warto wyskoczyć tu na weekend, na kawę i ciasto, w jednej z kawiarenek znajdujących się w pięknym starym drewnianym domu. Lanckorona charakteryzuje się tym, że na rynku zachowało się dużo, typowej dla takiej wsi architektury drewnianej. Bardzo przyjemnie się też przespacerować pośród ruin zamku z XIV wieku. Średniowieczny układ urbanistyczny Lanckorony zachował się, natomiast większość drewnianych domów, na rynku, pochodzi z XIX wieku. Przyjechać i zobaczyć tę miejscowość trzeba koniecznie, w tym Izbę Regionalną uruchomioną w jednym z lanckorońskich domów na rynku. Często odbywają się tutaj jarmarki, gdzie można nabyć naprawdę piękne rzeczy, związane z lokalnym rzemieślnictwem.

Lanckorona - dom nr 133 przy Rynku

Lanckorona – dom nr 133 przy Rynku Źródło: wikipedia – Andrzej Otrębski

  1. Zamek w Piaskowej Skale i Maczuga Herkulesa

Zamek w Pieskowej Skale to jedna z twierdzy wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, na szlaku Orlich Gniazd. Jednak wyróżnia się on tym, że nie był doszczętnie zniszczony i odbudowywany. Oczywiście pożary i wojny (np. Potop) zrobiły swoje, jednak zachował się on całkiem nieźle i wiele razy był w renowacji. Oprócz tego jego położenie jest jednym z piękniejszych na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. Z tego powodu przyciąga wielu turystów. Niezwykła historia, renesansowa architektura oraz znajdująca się w okolicy Maczuga Herkulesa powoduje, że Zamek i okolica znalazły się w TOP3 najlepszych atrakcji i zabytków Małopolski, ale również w rankingu najpiękniejszych zabytków w Polsce. Maczuga Herkulesa z kolei to niezwykła formacja skalna w formie maczugi zbudowana z wapieni, z którą wiąże się wiele legend. Całe otoczenie jest warte zwiedzenia.

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale Źródło: wikipedia – Jakub Hałun

  1. Muzeum Nikifora w Krynicy Zdrój

Nikifor Krynicki, a po imieniu Epifaniusz Drowniak to jedna z najbardziej zadziwiających postaci w polskiej sztuce. W Polsce znany bardzo dobrze. Mimo prymitywistycznego stylu jego prace sprzedawane są za tysiące złotych. Poza granicami kraju mało odkryty, jednak każdy kto jest w pobliżu Krynicy Zdrój, powinien odwiedzić jego Muzeum, gdzie można poczuć klimat jego twórczości. To nie tylko kwestia sztuki, ale całego życia tego artysty. Można pokusić się o porównanie jego z Van Goghiem. Co więcej, muzeum z pracami Nikifora znajduje się w zabytkowym budynku „Romanówka”, który jest zbudowany w stylu szwajcarskim i służył, jako pensjonat. Krynica Zdrój sama w sobie jest miejscem, które trzeba zobaczyć, poznać górską architekturę tego sanatorium, jednak wg Internautów Muzeum Nikifora, trzeba zobaczyć będąc na miejscu.

Nikifor Krynicki: Święta Cecylia

Nikifor Krynicki: Święta Cecylia
Źródło: wikipedia – Nikifor Krynicki

  1. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanym

Do Zakopanego ściąga cała Polska, każdy Zakopane zna, wybiera się tu w góry lub na Krupówki. Jednak, jeśli tu już jesteśmy, to koniecznie musimy odwiedzić Kolibę, gdzie mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Turyści odwiedzający Zakopane wskazują je jako jedno z najważniejszych miejsc do zobaczenia. Koliba to drewniana willa, wzniesiona w 1892-93 roku, którą zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Reprezentuje ona styl zakopiański. Zobaczyć można tu nie tylko przepiękne wnętrza, ale również eksponaty, których nigdzie indziej nie uświadczymy. Poznamy, jaki klimat panował kiedyś w Zakopanym, ale również możemy się zainspirować, szczególnie obecnie, gdy drewno wraca na salony. Może ta lekcja historii sztuki, pozwoli nam wykorzystać jakieś elementy we własnych wnętrzach?

Willa Koliba - Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem

Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem Źródło: wikipedia – Zbigniew Pietrzykowski

  1. Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim

Kościół w Dębnie Podhalańskim można nazwać jednym z 7 cudów Polski.  Jeden z najstarszych zabytków drewnianych w Polsce, pochodzi z II połowy XV wieku, ale co najważniejsze jest jednym z najlepiej zachowanych. Nie chodzi tylko o zrębową konstrukcję kościoła, ale również o wyposażenie oraz polichromię wewnątrz. Polichromia pochodzi z około 1500 roku i jest unikalna na skalę Europejską. Nie ważne, czy jesteś ateistą, czy katolikiem, kościół koniecznie trzeba zobaczyć, ponieważ pokazuje niezwykłe umiejętności ciesielskie. I to jest kiedy nie było prądu, współczesnych narzędzi, czy ciężarówek dostarczających materiały. Oczywiście, trzeba wspomnieć, że kościół w Dębnie jest wpisany na listę UNESCO.

kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Źródło: wikipedia – Henryk Bielamowicz

  1. Średniowieczne fortyfikacje Biecza

Biecz to miasto na skraju Podkarpacia i Małopolski. Nie tak ukochany jak Lanckorona, ale w ostatnim czasie staje się bardzo popularny. Dzieje się tak, przez niezwykłe średniowieczne dziedzictwo, piękny klimat. Fortyfikacje średniowieczne Biecza określane są jako „polskie Carcassone”, odnosi się do najciekawszych obronnych murów wieków średnich Europy. Mury Biecza zaczęły powstawać już w XIV wieku. Posiadały nawet 17 baszt. Obecnie są bardzo ładnie zachowane, część zrekonstruowano. Biecz jest miastem, na rubieżach Rzeczypospolitej w okresie średniowiecza, dlatego było ważnym obronnym ośrodkiem. Idealnie też widać charakterystyczne urbanistyczne założenie miasta. Oprócz fortyfikacji warto zwiedzić historyczne centrum – ratusz, ulicę Bożego Ciała i Kolegiatę. Jeśli jesteś w Małopolsce lub Podkarpaciu, wpadnij do Biecza!

Okolice Kościoła Bożego Ciała w Bieczu

Okolice Kościoła Bożego Ciała w Bieczu Źródło: wikipedia – Patrycja Wójcikiewicz

  1. Wieś Zalipie

Wieś Zalipie to ewenement na skalę całej Polski. Bardzo dobrze zachowana dawna architektura wiejskich domów, a do tego dochodzi niezwykła dekoracja, którą mieszkańcy dekorują domy. Chodzi tu o przepiękne przedstawienia kwiatów, bukietów oraz roślin. Dekorowane jest wszystko. Stodoły, domy, budy dla psów. Mieszkańcy kultywują tradycję po dziś dzień! Mieszkańcy Krakowa wpadają tu często, mimo iż jest to niezły kawałek do jazdy. Lekko ukryta, piękna i niezapomniana wieś. Warto odwiedzić je, wiosną lub latem, gdy cały świat rozkwita, tak jak dekorowana architektura.

Zalipie - studnia i chata przed Domem Malarek

Zalipie – studnia i chata przed Domem Malarek Źródło: wikipedia – Jakub Hałun

  1. Muzeum Górali i Zbójników oraz Rabkoland w Rabce Zdrój

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce to jest wyjątkowe, ponieważ to jedyne takie muzeum w Polsce. Jest w pełni poświęcone tradycji góralskiej. Wydaje Ci się, że Zakopane jest centrum góralstwa? Nie do końca! Takie muzeum znajdziesz jedynie w Rabce. Jest ono interaktywne i dostosowane dla dzieci i dorosłych. Można wziąć udział też w warsztatach, np. garncarstwa. Jednak często turyści odwiedzają i Muzeum i Rabkoland razem. Rabkoland to typowy park rozrywki dla osób w każdym wieku, jednak charakteryzuje je połączenie i cała otoczka związana z górami. Internauci ocenili, że koniecznie będąc w Małopolsce, należy je odwiedzić.

Widok na ulicę Władysława Orkana - Rabka Zdrój

Widok na ulicę Władysława Orkana – Rabka Zdrój Źródło: wikipedia – Mach240390

  1. Opactwo Benedyktów w Tyńcu

Opactwo w Tyńcu to najstarszy klasztor w Polsce. Znajduje się bardzo blisko Krakowa, co czyni to miejsce bardzo popularnym, jednak cały czas wartym odwiedzenia. Opactwo Benedyktynów zostało ufundowane już w XI wieku i można tu zobaczyć naprawdę wspaniałą gotycką architekturę, która jest świetnie zachowana, co jest rzadkie w Polsce. Klasztor jest przepięknie położony, na skale, górując na Wisłą. Czyni to zabytek pełnym, a internauci koniecznie zachęcają do jego odwiedzin.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Źródło: wikipedia – Zuluanonymous

 

Zobacz również TOP10 atrakcji Podkarpacia

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *