piramidy w gizie

Jak wyglądały piramidy egipskie tysiące lat temu? + materiały

Wygląd piramid egipskich

Wydawać by się mogło, że piramidy są tak tajemnicze i doskonałe, że przetrwały prawie 5 tysięcy lat w stanie idealnym, jak na taki okres czasu. Nic bardziej mylnego! Przecież niektóre wiejskie drewniane domy rozwalają się po kilkudziesięciu latach. Piramidy kilka tysięcy lat temu wyglądały całkiem inaczej!

Oczywiście były stożkami, na które składało się tysiące ogromnych kamiennych bloków, ale wyglądały jak kosmiczna biało-srebrna trójkątna przykrywka. Lśniła i odbijała słońce na odległość wielu kilometrów.

Obecnie ze względu na czas i zniszczenia piramidy w Gizie są jak schody. Można byłoby wspinając się po blokach na sam szczyt. Kiedyś nie byłoby takiej możliwości, ktoś kto próbowałby na nie wejść, najpewniej by się ześlizgnął.

Piramida Cheopsa

Piramida Cheopsa znajduje się w Gizie i została wybudowana w ok. 2560 roku przed naszą erą. Budowano ją dziesiątki lat i miała służyć przynajmniej w teorii jako grobowiec dla faraona Cheopsa. Jej wygląd z zewnątrz był bardzo prosty – pokryta była warstwą wapnia, przez co była cała biała. Na szczycie znajdował się złoty czubek. Była biała, gładka i praktycznie bez żadnego wejścia. Mimo to wewnątrz istnieje pełen system kanałów, w tym tajemniczych tunelów wentylacyjnych.

Piramida składa się z milionów kilku, kilkunastu tonowych kamieni granitowych.

Wg. Herodota 100 000 ludzi przez 20 lat pracowało nad wybudowaniem piramidy Cheopsa.

Piramida Chefrena

Piramida Chefrena została ukończona ok. 2532 roku przed naszą erą, czyli niecałe 30 lat po piramidzie Cheopsa. Jest drugą, co do wielkości piramidą w Gizie. Co ciekawe, została wybudowana na podwyższeniu.

Podobnie jak inne piramidy, była całkiem całkiem wygładzona, za pomocą białego wapienia.

Największe kamienie służące jako budulec znajdują się u podstawy piramidy. Im wyżej się wznosiła, tym mniejsze bloki kamienne stosowano.

Wnętrze piramidy Chefrena nie jest już tak rozbudowane jak Cheopsa. Składa się głównie z dwóch kluczowych korytarzy wpadających do centrum, gdzie znajdowała się komora grobowa.

piramida Chefrena

Wyobraź sobie, że wpływasz do portu w Gizie, gdzie znajdowała się oprócz piramidy Cheopsa i Chefrena jeszcze mniejsza piramida Mykerinosa. Światło od ich czubków odbijało się, a jasność o bieli biła dookoła. Musiało to robić ogromne wrażenie w starożytnym świecie. M.in. jest to powodem dla którego piramidy stały się jednym z 7 cudów starożytnego świata.

 

A może piramidy odlano z betonu?

Tak, są takie badania, które wskazują na to, że materiał z jakiego wykonane są piramidy to starożytny rodzaj betonu? Czy jest to możliwe? Tak, zdecydowanie. Starożytni rzymianie, również stosowali beton w swojej architekturze. Być może bloki kamienne odlewano w formach, zamiast je wykuwać. To byłoby wytłumaczeniem, dlaczego są one tak idealnie dopasowane.

Taki starożytny egipski beton miał składać się z wapnia, gliny, wody, krzemienia i wapna. Badania są bardzo wiarygodne (prowadzone za pomocą mikroskopów elektronowych), jednak oficjalnie cały czas przyjmuje się, że piramidy powstały z bloków naturalnie wyciosanych.

Rekonstrukcja wyglądu piramid w Gizie

 

Zobacz również: O tym jak budowano piramidy i ciekawostki

Inne starożytne artykuły

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *