budowa domu w oddaleniu od zabudowań

O czym trzeba pamiętać, budując dom z dala od innej zabudowy?

Budowa domu w oddaleniu od zabudowy

Kiedyś wiele osób decydowało się na zakup mieszkania w dużych blokowiskach. Aktualnie coraz bardziej ceniona jest prywatność, zatem jak można się domyślić, decydując się na zakup nieruchomości, szuka się mieszkań czy domu z dala od miejskiego zgiełku. Bardzo popularne stało się także budowanie domu z dala od innej zabudowy. Oczywiście takie rozwiązanie poza zaletami ma też wady. O czym trzeba pamiętać, budując dom z dala od innej zabudowy.

Zadbajcie o dobre ogrodzenie

Decydując się na budowę domu z dala od miejskiego zgiełku czy innej zabudowy, trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na pewno należy zainwestować w dobre ogrodzenie. Musi być ono wysokie i trwałe. Powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Otóż trzeba pamiętać, że mieszkając np. przy lesie Wasz teren może odwiedzać zwierzyna. O ile będzie to sarna, to nie musicie się niczego obawiać, gorzej jeżeli będzie to dzik, gdyż dziki dodatkowo ryją w ziemi i niestety niszczą ogródki. Jakie więc ogrodzenie wybrać? Doskonale sprawdzi się ogrodzenie z gabionów, które dodatkowo stanowi barierę dźwiękoszczelną. Trzeba jednak pamiętać, o tym, by wykonać mocny fundament. Zwróćcie jeszcze uwagę na samo wypełnienie gabionów. Może być ono ekologiczne i przyjazne dla zwierząt. Można wypełnić gabion peletem, kamieniami czy nawet małymi kamyczkami. Ciekawym wyborem jest wypełnienie drewnem. Trzeba przyznać, że każde rozwiązanie świetnie się sprawdzi. Alternatywą jest ogrodzenie wykonane z cegły, którego koszt także jest relatywnie niski. Ogrodzenie murowane jest niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne. Jeżeli szukacie jeszcze mocniejszego ogrodzenia, to polecamy Wam te wykonane z płyt betonowych.

Problemy z podłączeniem do instalacji wodnej

Dostęp do wody wydaje się czymś oczywistym. Jednak gdy mieszka się z dala od innej zabudowy, może się okazać, iż będzie problem z podłączeniem do sieci wodociągowej. A trudno mieszkać w domu bez dostępu do czystej wody. Na szczęście jest dobre rozwiązanie. Warto zdecydować się na wykopanie studni głębinowej. Otóż takie rozwiązanie rzeczywiście sprawi, iż będziecie mogli cieszyć się czystą wodą. Przypominamy o tym, jak ważne jest zbadanie stanu technicznego wody, by potem móc dobrać właściwy filtr. Dobrze działają filtry na zasadzie odwróconej osmozy. Oczywiście można wybrać także filtr węglowy. Ciekawym wyborem jest stacja uzdatniania wody. Mając własną studnię, trzeba pamiętać o jej regularnym oczyszczaniu i dezynfekcji. Można to robić raz czy dwa razy do roku. Takie oczyszczanie wcale nie jest drogie, a rzeczywiście zyskacie pewność, iż Wasza woda będzie zdatna do picia.

Koniec problemów ze ściekami

Poza problemami z wodą mogą pojawić się także problemy ze ściekami. Otóż nie zawsze podłączenie do kanalizacji będzie możliwe. W takim przypadku istnieją inne rozwiązania. Możecie zdecydować się na szambo. Jednak będziecie potrzebować większego terenu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się przepompownia ścieków, której koszt jest relatywnie nieduży, za to efektywność naprawdę spora. Przepompownia posiada specjalny mechanizm, który podnosi poziom ścieków. Dzięki temu spływają one grawitacyjnie wprost do oczyszczalni. Możecie więc swoją przepompownię połączyć z przydomową oczyszczalnią ścieków. Pamiętajcie, że wybierając przepompownię ścieków, nie należy kierować się ceną, lecz jakością. Zatem warto wybrać taką, która posiada rury wykonane z PP bądź PE. Przepompownia ścieków musi być także szczelna. Może być wykonana ze stali kwasoodpornej. Na uwagę zasługuje fakt, że jest bezobsługowa, co rzecz jasna zapewnia maksimum wygody.

Wyższe koszty inwestycji

Decydując się na budowę domu na odludziu, należy zdawać sobie sprawę, że koszty inwestycji będą zdecydowanie wyższe. Same koszty podłączenia prądu mogą być kilkakrotnie wyższe. Należy jeszcze zwrócić uwagę na sam teren, na jakim chcecie się wybudować. Otóż czasami może być konieczne wzmocnienie fundamentów, co znów powoduje wzrost kosztów inwestycji. Często brakuje terenów pod budowę i wtedy brane są pod uwagę tereny przy zbiornikach wodnych. Często konieczne jest ich zasypywanie albo odsączanie wody z gruntu. Rzecz jasna to również znacząco zwiększa koszty inwestycji i ją przedłuża.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *