plac centralny w warszawie

Plac Centralny w Warszawie – bunt przeciwko koncepcjom!

Plac Centralny w Warszawie

Jeszcze w 2017 roku wybrano 5 zwycięskich koncepcji na nowy Plac Centralny w Warszawie. Do 8 grudnia 2017 roku można było oglądać projekty oraz trwały konsultacje społeczne. Teraz w pierwszym kwartale ma zostać wyłoniony ostateczny zwycięzca. Nie każdemu jednak odpowiada plac z pustą przestrzenią, odrobiną zieleni i dużą dawką betonu. PIG Architekci stworzyli kontrprojekt na Plac Centralny w Warszawie. Wiedzieli, że nie spełnia on wymagań i jest stworzony po czasie, chcieliby jednak zmienić podejście do projektowania takich miejsc. Przyjrzyjmy się jednak najpierw zwycięskim projektom (które i tak zostaną wybrane na podstawie bliżej nieokreślonych negocjacji z autorami uwzględniając częściowo konsultacje społeczne)

Plac Centralny w Warszawie – 5 zwycięskich projektów

 

  1. plac centralny w warszawie

    materiały prasowe Urzędu Miasta

2.

plac centralny w warszawie

materiały prasowe Urzędu Miasta

3.

plac centralny w warszawie

materiały prasowe Urzędu Miasta

4.

plac centralny w warszawie

materiały prasowe Urzędu Miasta5.

plac centralny w warszawie

materiały prasowe Urzędu Miasta

Jak widać każdy z projektów ma kilka elementów wspólnych. Przede wszystkim widoczne jest to w funkcji. Miałby on służyć głównie mieszkańcom jako miejsce organizacji imprez. W prawie każdym projekcie plac pozostaje tak naprawdę przestrzenią niezagospodarowaną i niewykorzystaną. Można go wybetonować, dodać trochę trawnika, ewentualnie fontanny i szklarnię (w 4 projekcie). Można go zabudować dookoła, zostawić trochę przestrzeni, a ludzie i tak będą skupieni w zabudowie wokoło placu. Teren Pałacu Kultury jest bardzo problematyczny ze względu na obecny chaos i trudność dopasowania czegokolwiek w to miejsce. Jednak czy tak ogromna, otwarta przestrzeń będzie zachęcała mieszkańców oraz przechodniów do spędzania czasu w tym miejscu? Tym bardziej, że znana jest oszczędność polskich miast w ustawianiu ławeczek, czy tworzeniu miejsc odpoczynku w miejscach publicznych.

PIG Architekci zaproponowali coś nowego

plac centralny w warszawie

Pomysł na zabudowę nowych kwartałów i odbudowę starych. Materiały należące do PIG Architekci

Uważają, że „Centrum miasta powinno być jego sercem. Miejscem dla ludzi.” a inspiracji poszukiwali w dawnej Warszawie, która przecież ma swoją tożsamość. Ich projekt jest dyskusją z obecnie przyjętym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który uwzględnia budowę wysokościowców i nie jest dopasowany dla mieszkańców, a dla deweloperów. O harmonijnym zagospodarowaniu przestrzeni niestety, ale musimy zapomnieć. Jeden z bardziej znanych urbanistów, Mikael Colville-Andersen, będąc na Festiwalu Architektury w Warszawie tak skomentował rozwój urbanistyczny Warszawy

„Tysiące pieszych korzystają z tego skrzyżowania. Ale sowieckie planowanie ruchu sprowadziło ich do podziemi jak szczury” (mowa o rondzie Dmowskiego)

 

plac centralny w warszawie

Niska zabudowa wprowadzający nowy klimat Warszawy. Centrum – serce miasta. Materiały należące do PIG Architekci

PIG Architekci zaproponowali skupienie się na ruchu pieszym i rowerowym, zrezygnowanie z przeznaczenia placu na imprezy masowe (ze względu na to, że można wykorzystać do tego  Plac Piłsudskiego lub Plac Konstytucji). Proponują przede wszystkich zabudowanie opustoszałych obszarów oraz wypełnienie Placu Centralnego nowymi kwartałami. Cała zabudowa opierałaby się na przedwojennej tożsamości. Plac Centralny w Warszawie zostałby wypełniony budynkami inspirowanymi zburzonymi w trakcie II wojny światowej zabudowaniami. Wysokość zabudowy miałby zostać wyrównana i składać się z niewysokich kamienic. Zakłada on tak naprawdę odbudowę niektórych kamienic wg. materiałów ilustracyjnych.

plac centralny w warszawie

Pomysł na odbudowę poszczególnych kamienic. Materiały należące do PIG Architekci

W projekcie miałaby zostać zredukowana ilość parkingów, ruch samochodowy miałby zostać zmniejszony, a tereny zielone maksymalnie zachowane. Pałac Kultury miałby zostać „otulony” zielenią ocieplając jego monumentalizm.

PIG Architekci

To biuro projektowe złożone z kilkudziesięciu architektów, mających wizje i plany, chcących wpływać na architekturę w XXI wieku. Odpowiedzialni są m.in. za projekt stadionu w Chorzowie, w Olsztynie, czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 

Zobacz również: Niespodziewana wygrana na konkursie architektonicznym w Niemczech

Mies Van Der Rohe – Replika domu słynnego architekta

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *