czesci do pilarki i do pily spalinowej

Jak dbać o pilarkę łańcuchową?

Pilarka łańcuchowa

Piła łańcuchowa jest jednym ze sprzętów, który podlega intensywnej eksploatacji i łatwo może ulec uszkodzeniu. Co zrobić, by uniknąć awarii, a pilarka służyła nam jak najdłużej?

Regularna kontrola filtrów pilarki

Piła łańcuchowa jest urządzeniem, które wykonuje wyjątkowo ciężką i brudną pracę. Przez to sprzęt jest stale narażony na kontakt z pyłem drzewnym, który łatwo może go uszkodzić. Z kolei stosując słabej jakości oleje oraz mieszanki paliwowe starsze niż dwa miesiące, może dojść do uszkodzenia silnika, ze względu na utratę właściwości płynów i zapchanie filtrów.

Dlatego bardzo ważne jest, by trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać stan filtrów powietrza i paliwa oraz zadbać o jego czyszczenie przy użyciu sprężonego powietrza. Sprzęt należy oczyścić po każdym użyciu, przed schowaniem go do garażu. Jeśli stan filtrów wskazuje na zużycie, należy je niezwłocznie wymienić na nowe. W prawidłowo użytkowanej pilarce, filtry są najczęściej kupowanymi częściami. Zignorowanie zapchanych filtrów może prowadzić do uszkodzenia silnika i przegrzewania się urządzenia.

Jak dbać o łańcuch do piły spalinowej?

Jeśli chodzi o części do piły spalinowej, które najczęściej ulegają uszkodzeniom, łańcuchy tnące są zdecydowanie w czołówce. Zwykle wynika to z nieprawidłowego napięcia, błędnego ostrzenia czy braku smarowania. Zdarza się również, że łańcuch ulega uszkodzeniu w wyniku nieprawidłowego użytkowania pilarki, np. poprzez cięcie innych materiałów niż drewno.

Dlatego bardzo ważne jest, by stale kontrolować stan łańcucha przed każdym użyciem. Nie może on być zbyt mocno napięty, ani zbyt luźny. Powinien być stare ostrzony i regularnie smarowany, by uniknąć nadmiernej eksploatacji oraz zmniejszyć ryzyko awarii. Stan tego elementu powinien być sprawdzany jak najczęściej, zwłaszcza jeśli pilarka jest intensywnie użytkowana. Uwagę powinna zwracać również nierówna praca piły, wyrywanie brzegów, nadmierne zużycie ogniw czy zbyt wolne cięcie. Tego typu objawy mogą oznaczać konieczność wymiany łańcucha na nowy.

Oleje i paliwa do pilarki łańcuchowej

Sięgając po pilarkę spalinową pierwszy raz w nowym sezonie, warto zadbać o wymienienie wszystkich płynów przed jej uruchomieniem. Mieszanki paliwowe starsze niż dwa miesiące, a także te nieodpowiednio przechowywane tracą swoje cenne właściwości, a co za tym idzie, mogą prowadzić do zapychania się filtru paliwa.

Podobne różnice widać również w przypadku olejów do smarowania – niska jakość produktu może powiększać problem szybkiej eksploatacji części tnących i przyspieszeniu ich zużycia.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *