uprawianie kiwi w ogrodzie

Kiwi – czy można je u nas uprawiać?

5/5 - (2 ocen)

Czy można w Polsce uprawiać kiwi?

Wielu posiadaczy przydomowych ogródków marzy o uprawianiu własnych owoców i warzyw, które zachwycą smakiem i aromatem. Dodatkowo dla wielu z nas ogrodnictwo staje się pasją i sprawdzonym sposobem na codzienny relaks. Jednym z ulubionych owoców całej rodziny jest kiwi. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy można uprawa uprawiać pnącze aktinidii w naszym kraju.

Uprawa kiwi – jaki gatunek wybrać?

Aktinidia to gatunek rośliny, który rodzi powszechnie znane owoce jadalne. Jedną z najpopularniejszych odmian jest kiwi, czyli owoc aktinidii chińskiej. Odmiana ta jednak posiada szczególnie wysokie wymagania cieplne, przez co nie może być uprawiana w naszym klimacie. Jeśli jednak chciałbyś zdecydować się na zasadzenie pnącza w swoim przydomowym ogrodzie, możesz wybrać jego inną odmianę.

W naszym kraju powszechnie hoduje się odmiany mrozoodporne o bujnych liściach. Należą do nich m.in. aktinidia ostrolistna i pstrolistna. Obydwa gatunki mają podobne wymagania glebowe i klimatyczne. Różnią się jednak długością pnączy. Pierwszy z nich może osiągać długości przekraczające 15 m, podczas gdy aktinidia pstrolistna rozwija się jedynie do 5-8 metrów. Jednocześnie różnią się wyglądem liści, co może mieć znaczenie dla ogrodników biorących pod uwagę aspekty ozdobne. Ich owoce są mniejsze od tych sprzedawanych w sklepach. Przeważnie osiągają wielkość orzecha włoskiego i mają gładką jadalną skórkę. Mogą być tym samym spożywane w całości.

O czym pamiętać podczas uprawy kiwi?

Jeśli zdecydujesz się na aktinidię pstrolistną, wybierz miejsce słoneczne lub nieznacznie zacienione. Warto podkreślić, iż gatunek ten jest odporny na mróz. Może zimować nawet w temperaturach sięgających -40 stopni. Sprawdzi się do obsadzania płotków, kratek i siatek, dzięki czemu pełni równocześnie rolę dekoracyjną. Ponadto może być z powodzeniem uprawiany na tarasach i balkonach.

Aktinidia ostrolistna natomiast osiąga znaczne rozmiary, przez co powinna otrzymać solidne wsparcie pod postacią pergoli i siatek. Odznacza się wysoką plennością. Może rodzić bowiem nawet 10-45 kg owoców. Najlepiej rozwija się w dobrze nasłonecznionych miejscach o ekspozycji zachodniej oraz południowo-zachodniej. W cieniu słabo owocuje.

Obie odmiany należy przy tym osłonić od wiatru. Wymagają żyznej gleby o wysokiej wilgotności. Warto jednak dodać, iż ziemia nie może być podmokła. Przed zasadzaniem rośliny należy zdecydować się na dodatkowe wzbogaceniu terenu kompostem lub torfem. Podczas uprawy konieczne jest regularne nawożenie pnączy nawozem bogatym w azoty. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o uprawie kiwi, pomoże: https://poradnikogrodniczy.pl/

Czy warto zdecydować się na zasadzenie kiwi w ogrodzie?

Kiwi w ogrodzie nie tylko zachwyca pięknym wyglądem, ale także dostarcza pysznych i świeżych owoców. W przypadki aktinidii ostrolistnej są one miękkie i posiadają słodko-nektarowy miąższ o lekko kwaskowatej skórce. Odmiany pstrolistne przypadną natomiast do gustu osobom preferującym kwaśne smaki. Co więcej, należy podkreślić ich działanie prozdrowotne. Są bogatym źródłem witaminy C, która naturalnie wspiera nasz układ odpornościowy i stymuluje organizm do szybszego zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych.

Ponadto zawiera potas, żelazo, wapń, kwas foliowy oraz witaminy z grupy A, E i K. Staje się tym samym ważnym składnikiem każdej dobrze zbilansowanej diety. Wielu dietetyków zwraca przy tym uwagę, iż po kiwi mogą sięgać cukrzycy oraz osoby na diecie redukcyjnej. Owoc ma bowiem niski indeks glikemiczny. Wśród właściwości prozdrowotnych wymienia się również jego działanie antynowotworowe oraz zmniejszanie ciśnienia tętniczego.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *