pedrak

Jak radzić sobie z pędrakami w ogrodzie?

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Pędraki w ogrodzie

Rośliny ozdobne oraz warzywa są narażone na atak szkodników. Owady mogą porażać różne części roślin, często mogą być słabo widoczne i przez długi czas nie dawać żadnych objawów inwazji. Obecność szkodników na roślinach negatywnie wpływa na plon oraz na wygląd roślin. Mogą powstać nieestetyczne plamy, przebarwienia lub uszkadzane są kwiaty i owoce. W przypadku niektórych szkodników — rośliny całkowicie zamierają. Przykładem takich insektów są pędraki.

Co to są pędraki?

Pędraki to larwy niektórych gatunków chrząszczy, głównie tych należących do rodziny żukowatych. Mają typową budowę ciała, są bardzo charakterystyczne. Pędraki głównie spotkać można pod ziemią. W tym stadium larwalnym żyją przez wiele lat. Są bardzo żarłoczne, a ich masowy pojaw może spowodować ogromne straty i szkody na plantacjach, ale też na trawnikach w przydomowych ogrodach. Najbardziej znanymi pędrakami są larwy chrabąszcza majowego, guniaka czerwczyka oraz ogrodnicy niszczylistki. Te chrząszcze mają pokaźne rozmiary, dlatego ich larwy są również duże. Np. larwa chrabąszcza majowego może mieć nawet 6 cm wielkości.

Szkodliwość pędraków

Pędraki pojawiają się masowo co kilka lat. Związane jest to z ich długością życia oraz aktywnością. Żyjąc pod ziemią, mogą być przez długi czas niezauważalne. W przypadku ich dużego nasilenia dochodzi do zamierania roślin. Larwy podgryzają podziemne części roślin, jakimi są cebulki, kłącza, bulwy oraz korzenie. Roślina ma zahamowany wzrost, następnie zamiera. Objawem żerowania tych szkodników na trawnikach jest występowanie suchych placów. Trawa na początku staje się żółta, a potem zasycha. Innym objawem masowego pojawu pędraków jest obecność dużej ilości ptaków na polach lub na murawie. Pędraki są przysmakiem kruków oraz gawronów. Dorosłe osobniki mogą być przyczyną niszczenia liści na drzewach oraz na krzewach.

Skuteczne sposoby zwalczania pędraków w ogrodzie

Owady powinno się zwalczać, aby ochronić swoje uprawy. Dobre rezultaty dają środki ochrony roślin oraz niektóre zabiegi agrotechniczne. Pędraki lubią glebę ciepłą, która jest bogata w materię organiczną. Doskonałe warunki do żerowania zapewnia też stosowanie ściółek. Jedną z metod ochrony roślin jest częste i głębokie przekopywanie grządek przed i po uprawie roślin. Pozwala to wykopać pędraki, które należy zebrać i unieszkodliwić. Przed wysiewem nasion zaleca się odkazić glebę preparatami, które likwidują owady. Istnieją też metody walki biologicznej ze szkodnikami, które dają dobre rezultaty. Zabieg polega na podaniu preparatu, który zawiera mikroorganizmy, które dostają się do wnętrza pędraków, co skutkuje zniszczeniem szkodnika.

pędrak w ogrodzie

Ekologiczny sposób walki ze szkodnikami na trawnikach

Przekopywanie trawników w celu unieszkodliwienia pędraków nie jest dobrym pomysłem. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie skutecznych środków ochrony roślin, które dedykowane są do murawy. Preparaty do przydomowych ogrodów odstraszają nie tylko pędraki, ale też drutowce, które są równie niebezpieczne dla korzeni roślin. Środki mogą zwierać naturalne substancje, które wspomagają rozwój roślin, dlatego są one bezpieczne dla środowiska oraz dla ludzi. Ekologiczne środki ochrony roślin na pędraki są zalecane w małych oraz w dużych ogrodach. Rośliny można podlewać, co jest korzystne w przypadku upraw na rabatach oraz w pojemnikach, ale świetnie sprawdza się też oprysk. Po zastosowaniu środków naturalnych murawa powinna zostać dobrze podlana, zwiększy to dostępność preparatu oraz przyspieszy jego działanie. Naturalne środki mogą też pozytywnie wpłynąć na populację dobroczynnych organizmów, które wspomagają ogrodników w ochronie roślin.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *