projekt domu

Projekt domu Yin&Yang, który żyje i gdzie sam wyhodujesz jedzenie!

Projekt domu YinYang

Austriackie biuro architektoniczne Penda opracowało projekt domu, który nazwali Yin&Yang. Pojęcie to jest związane z filozofią wschodu oznacza zrównoważenie i dopasowanie. Taki, w odniesieniu do współczesnego świata, ma być dom Yin&Yang, a co więcej jego idea ma odpowiadać nowemu pokoleniu Milenialsów.

Ten niezwykły projekt domu zakłada pewnego rodzaju samowystarczalność. Na jego dachu będzie można wyhodować własne zioła, owoce, czy warzywa.

A to dzięki żyjącemu, zielonemu dachowi. Dach domu będzie przykryty ziemią, którą porastać będą dowolne rośliny. Takie rozwiązanie jest związane funkcjonalnością i ideą. Niewielka powierzchnia działki nie pozwala na wykorzystanie jej na ogród, ale wykorzystano za to przestrzeń nad domem. Sam dom nie zajmuje zbyt wiele przestrzeni, działka nie musi być duża. Ma on mieć 75 m2. Rolę ogrodu pełni zielony dach. Z drugiej strony takie rozwiązanie jest związane z ideą równowagi, ekologii oraz zmiany podejścia do jedzenia. Wiele osób nie ma możliwości przez całe życie wyhodować własnych warzyw, ze względu na mieszkanie w mieście lub w jego pobliżu. Nie ma tu przestrzeni na produkcję własnych produktów. Nowy projekt może to zmienić. W tym wypadku architektura jest głęboko powiązana z ideą i tożsamością. Zgodnie ze słowami projektantów, dzięki zamieszkaniu w takim miejscu zmienić może się nasze podejście oraz osobowość.

Dom, który żyje i uaktywnia wszystkie zmysły

Architektura ma przechodzić transformacje związane z naturą i ludzkimi zmysłami. O każdej porze roku dom ma wyglądać inaczej. Latem będzie tętnił życiem, ciepłe kolory rozmaitych roślin porastających dach, śpiew ptaków, czy bzyczenie pszczół będą pobudzać nasze zmysły. W momencie kwitnienia ziół, czy kwiatów wokoło domu będzie unosił się różny zapach. Obraz mogą dopełniać trzymane tam zwierzęta (np. króliki). Innym razem dom będzie wyglądać całkiem inaczej, ma dopasowywać się do otoczenia, a dzięki temu mieszkańcy będą bardziej związani ze swoim miejscem.

Z ideą Yin&Yang związany jest również plan domu. Zaprojektowany on został z dwóch odrębnych, choć powiązanych ze sobą części. Naśladuje on kształt znaku Yin&Yang. Dach ma dwa wierzchołki, dwa pagórki, pomiędzy, którymi ciągnie się najniższa część dachu, jakby dolina. Deszczówka jest odprowadzana, zbierana, dzięki czemu będzie można ją wykorzystać np. do podlewania. Dualistyczny podział oddany jest również w funkcjonalności – jedna część jest przeznaczona do odpoczynku, życia codziennego, druga do pracy.

Projekt domu przyszłości dla pokolenia Milenialsów

Tereny wiejskie i podmiejskie są mało atrakcyjne dla pokolenia Milenialsów (czyli pokolenia urodzonego w latach 80 i 90. XX wieku). Szacuje się, że w 2050 roku 70% populacji będzie mieszkać w miastach. Architekci chcą, aby projekt był atrakcyjny dla współczesnych i zachęcał to osiedlenia się poza miastem. A to dzięki zastosowanej technologii, nowoczesnemu wyglądowi i możliwości prowadzenia zdrowego, ekologicznego trybu życia. Już teraz w wielu dziedzinach można pracować zdalnie, mieszkając np. na wsi lub dzięki odpowiednim połączeniom dojeżdżać do miast. Projekt ma ożywić przedmieścia i tereny wiejskie sprowadzając tam generację młodych, kreatywnych ludzi.

Zobacz galerię poniżej:

 

 

 

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *