praca na wysokościach z zabezpieczeniem

Jak prawidłowo korzystać z asekuracji podczas pracy na dachach?

5/5 - (1 ocen)

Zabezpieczenie pracowników podczas wykonywania prac na wysokościach jest obowiązkiem pracodawcy. W sprzedaży dostępne są środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, które można zastosować, wykonując pracę na dachach. Skuteczność działania poszczególnych asekurantów zależy jednak od poprawnego ich dopasowania do zagrożeń panujących na placu budowy i specyfiki prowadzonych prac.

O czym należy pamiętać podczas wykonywania pracy na dachach?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych pracownicy wykonujący powierzone obowiązki co najmniej jeden metr od ziemi lub podłogi, muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczeni przed upadkiem z wysokości. Aby skutecznie zabezpieczyć tego typu miejsca pracy, pracodawca może zastosować różne asekuranty dachowe. Systemy asekuracyjne stosowane na dachach dzielą się na środki ochrony indywidualnej (szelki bezpieczeństwa oraz niektóre punkty kotwiące) oraz środki ochrony zbiorowej (balustrady, siatki ochronne).

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wymóg pierwszeństwa stosowania środków ochrony zbiorowej nad środkami ochrony osobistej. Konsekwencją upadku z wysokości może być poważny uszczerbek na zdrowiu pracownika lub nawet jego śmierć. Dlatego, jeśli na stanowisku pracy nie można użyć zbiorowych środków ochrony, należy zapewnić odpowiednio dobrane do charakteru wykonywanej pracy środki ochrony indywidualnej. Ponadto każda osoba pracująca na wysokościach powinna przestrzegać zasad BHP oraz zachować szczególną ostrożność.

Czym są systemy asekuracji linowej?

Jeśli chcemy zapewnić osobom pracującym na dachach bezpieczne i komfortowe warunki, a nie możemy zastosować zbiorowych środków ochrony, użyjmy systemów asekuracji linowej, które zaliczane są do środków ochrony osobistej. Zestaw powstrzymujący spadanie jest złożony z trzech podstawowych elementów: szelek bezpieczeństwa, zespołu łącząco-amortyzującego oraz punktów kotwiczenia.

Szelki bezpieczeństwa: odpowiadają za utrzymanie ciała pracownika w odpowiedniej pozycji, a także pionizują je podczas spadania. Są wyposażone w specjalne klamry, dzięki którym możemy łatwo je połączyć z zespołem łącząco-amortyzującym oraz uchwyty do przenoszenia narzędzi.

Zespół łącząco-amortyzujący: służy do połączenia szelek bezpieczeństwa z punktem kotwiącym. Jego funkcją jest złagodzenie siły wyhamowywania przy upadku. Jednocześnie urządzenia samohamowne ograniczają zasięg prowadzonych prac.

Punkt kotwiczący: jest to element systemu, który łączy urządzenie samozaciskowe ze stanowiskiem pracy. Może być w formie statywu bezpieczeństwa, zaczepu linowego lub słupka asekuracyjnego, który można przytwierdzić do betonu, metalu bądź drewna.

Jak właściwie używać systemu asekuracji linowej?

Pracownik wyposażony w system asekuracji linowej pracujący na wysokości nie może podczas upadku uderzyć w podłoże, ziemię czy inny przedmiot znajdujący w pobliżu jego stanowiska pracy. Żeby tak się stało, należy określić minimalną wolną przestrzeń. Do wykonania odpowiednich wyliczeń będziemy potrzebować następujące dane podane w metrach:

  • długość linki bezpieczeństwa,
  • całkowicie aktywowany amortyzator,
  • wysokość ciała od stóp do punktu mocowania szelek bezpieczeństwa,
  • dodatkowa odległość zapasu bezpieczeństwa.

Minimalna wolna przestrzeń jest sumą wskazanych wyżej wartości. Jest to wielkość, którą należy obliczyć indywidualnie dla każdego pracownika.

technik telekomunikacyjny wspinający się po drabinie pracujący przy konserwacji sieci

Jak zabezpieczyć się podczas pracy na drabinie?

Pracując na dachach, musimy dysponować odpowiednio dobraną drabiną. Jej wybór uzależniony jest od konstrukcji budynku i charakteru wykonywanych prac budowlanych. Drabiny powinny być zawsze wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli korzystamy z drabin wysuwanych, zwróćmy uwagę, aby jej ruchome elementy nie przemieszczały się względem siebie samoistnie.

Osoby korzystające z drabiny nie powinny stawać na najwyższych szczeblach drabiny, chyba że są one wyposażone w specjalne zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. W trakcie wchodzenia po drabinie ręce użytkownika muszą być wolne. Narzędzia oraz inne przedmioty w trakcie używania drabiny należy trzymać w specjalnych paskach lub torbach narzędziowych.

Bezpieczeństwo pracy na drabinie zapewni nam również zastosowanie zasady trzech punktów podparcia. Korzystając z drabiny, starajmy się, aby jednocześnie co najmniej trzy kończyny (dwie nogi i ręka lub dwie ręce i noga) miały kontakt z drabiną. Bezpośrednio przed użyciem drabiny zweryfikujmy jej stan techniczny.

Kiedy można zastosować balustrady ochronne?

W celu prawidłowego zabezpieczenia pracowników znajdujących się na dachach płaskich o kącie nachylenia nieprzekraczającego trzech stopni zastosować można balustradę ochronną. To popularne rozwiązanie zaliczane jest do kategorii środków ochrony zbiorowej. Podczas pracy na wysokości balustrady skutecznie ochraniają pracowników przed upadkiem oraz uniemożliwiają dostęp do niebezpiecznych miejsc takich jak okna dachowe, wyłazy czy klapy dymowe.

Niewątpliwą zaletą stosowania tego typu rozwiązań jest brak obowiązku pracy w szelkach bezpieczeństwa oraz innych środkach ochrony indywidualnej, chyba że charakter pracy i rodzaj wykonywanych zadań wymagają wychylenia się pracownika poza obręb balustrady. Zanim zdecydujemy się zastosować ten środek ochrony zbiorowej, sprawdźmy, czy konstrukcja dachu wytrzyma dodatkowe obciążenie. Rozwiązania tego typu sprawdzą się przy wykonywaniu wszelkich prac montażowych czy konserwacyjnych.

Jak korzystać z asekuracji na dachu?

Praca na dachu jest pracą obarczoną sporym ryzykiem upadku. Przed rozpoczęciem wykonywania tego rodzaju zadań powinno się oznaczyć teren, w obrębie którego mogą spaść przedmioty z wysokości. Prace na dachach należy wykonywać w zespołach liczących co najmniej dwie osoby. Sprzęt zabezpieczający przed upadkiem z wysokości powinien być kompletny oraz posiadać odpowiednie certyfikaty.

Używając zabezpieczeń podczas pracy na dachu, należ stosować się do instrukcji dołączonej przez producenta. Ponadto osoby wykonujące prace wysokościowe powinny być należycie przeszkolone w zakresie prawidłowego korzystania ze środków zabezpieczających. Dodatkowo osoby, które pracują na wysokości, powinny mieć odpowiednią odzież ochronną oraz specjalne obuwie z podeszwą antypoślizgową.

Podsumowanie

Podczas prac na dachach, rusztowaniach czy kominach, możemy wykorzystać jednakowo środki ochrony indywidualnej lub zbiorowej, tymczasowe lub stałe systemy asekuracyjne. Mnogość rozwiązań tego typu sprawia, że jesteśmy w stanie skutecznie zminimalizować ryzyko upadku z wysokości. Systemy asekuracyjne oferowane przez producentów dzięki użytym technologiom i wysokiej jakości zastosowanych materiałów mogą zapobiec upadkom z dachów i uchronić pracowników przed trwałą niezdolnością do pracy lub śmiercią. Żeby asekuranty spełniały swoją funkcję, muszą być właściwie dobrane i stosowane według zaleceń producenta.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *