Sprawdź, na czym polega zniesienie współwłasności nieruchomości!

Zniesienie współwłasności nieruchomości — jakie kroki prawne należy podjąć?

5/5 - (2 ocen)

W sytuacji, w której dana nieruchomość jest własnością wielu osób, możliwe jest przyznanie jej tylko jednej z nich. W zależności od zgody innych współwłaścicieli, zniesienie współwłasności nieruchomości może odbyć się u notariusza lub w sądzie. Jak wygląda ten proces? Omawiamy tą i inne kwestie w poniższym artykule.

Zniesienie współwłasności — co to oznacza?

Współwłasność nieruchomości (lub rzeczy) oznacza, że dana własność przysługuje kilku osobom jednocześnie. Współwłasność nieruchomości może być łączna — za przykład można podać wspólność majątkową w małżeństwie, gdzie udziały obu stron wynikają ze stosunków prawnych i nie są wyróżnione. Drugi typ współwłasności, ułamkowy, szczegółowo określa udział każdego współwłaściciela w prawie własności. Sytuacja ta może mieć miejsce w wyniku dziedziczeniarozwodu lub podczas wspólnego nabycia rzeczy bądź nieruchomości.

Współwłasność sprawia, że samodzielne zarządzanie nieruchomością lub rzeczą jest niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu może być zniesienie współwłasności nieruchomości — za przykład można podać wspólność majątkową w małżeństwie, gdzie udziały obu stron w zgodnie z art. 210 kodeksu cywilnego “uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić”. Szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć tutaj: https://adwokatspiewak.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-nieruchomosci-przy-braku-zgody/.

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Jak wygląda wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości?

Wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości powinien uwzględniać wiele informacji, które są niezbędne dla prawidłowego przebiegu sprawy sądowej. Oprócz oznaczenia sądu, do którego wniosek jest skierowany, należy pamiętać o wskazaniu stron i ich pełnomocników oraz złożeniu podpisu. Należy także dokładnie określić swoje żądanie i uzasadnić je konkretnymi dowodami, a także zawrzeć informację, czy strony próbowały dojść do porozumienia poprzez mediację bądź inny, pozasądowy sposób. Nie można zapomnieć także o oznaczeniu wartości nieruchomości. W przygotowaniu poprawnego dokumentu może pomóc adwokat specjalizujący się w prawie cywilnym — więcej o tym przeczytasz tutajhttps://adwokatspiewak.pl/prawo-cywilne/.

W przypadku zniesienia współwłasności nieruchomości u notariusza trzeba przygotować dokument potwierdzający nabycie nieruchomości np. prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Notariusz przed sporządzeniem aktu może poinformować o innych potrzebnych załącznikach — wiele zależy jednak od indywidualnego przypadku.

W jaki sposób przebiega zniesienie współwłasności nieruchomości?

Zniesienie współwłasności nieruchomości może mieć miejsce na dwa sposoby: w kancelarii notarialnej lub w sądzie. Wiele zależy od zgodności wszystkich współwłaścicieli. Jeśli są oni zgodni co do podziału majątku, mogą zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. Dokument ten zawiera zasady podziału oparte na warunkach uzgodnionych przez zainteresowanych oraz wzajemne rozliczenia. Notariusz wpisuje również nowych właścicieli do ksiąg wieczystych nieruchomości lub zakłada nowe, jeśli do tej pory takowe nie istniały. Podczas wizyty w kancelarii, przydatna może być też wycena nieruchomości w celach podatkowych. Zniesienie współwłasności u notariusza jest znacznie szybsze, choć wiąże się z większymi kosztami.

Jeśli współwłaściciele chcą uniknąć kosztów, mogą złożyć wniosek do sądu — zniesienie współwłasności może mieć miejsce już po pierwszej rozprawie. Warto jednak mieć na uwadze, że termin rozprawy może być dość odległy, dlatego nie jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Droga sądowa będzie konieczna również w przypadku braku zgody między współwłaścicielami. Sąd może dokonać podziału na kilka sposobów — poprzez fizyczny podział nieruchomości pomiędzy wszystkich lub niektórych współwłaścicieli, przyznanie całej nieruchomości jednej osobie z obowiązkiem spłaty reszty lub poprzez sprzedaż i podział uzyskanych środków między współwłaścicieli.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *