Spis treści
Drabiny ewakuacyjne – co to i ich rodzaje
Drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, których montaż w wielu przypadkach wymuszają przepisy prawa. Czym zatem dokładnie one są? Jakie rodzaje drabin ewakuacyjnych są najczęściej spotykane? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są drabiny ewakuacyjne?
Drabiny ewakuacyjne to specjalnie zaprojektowane rozwiązania, których zadaniem jest zapewnienie możliwości bezpiecznej i szybkiej ewakuacji z miejsca, w którym występuje zagrożenie. Jak wspomniano we wstępie konieczność ich montażu regulują przepisy prawa, które regulują również wymagania jakie musi spełniać drabina. W efekcie drabiny ewakuacyjne montowane są do ścian budynków, hal, czy innych konstrukcji, zapewniającym tym samym nie tylko bezpieczeństwo ich użytkowania, ale umożliwiając również wykonywanie wielu prac na wysokościach. Z reguły instalowane są na zewnątrz budynków w związku z czym muszą być nie tylko wytrzymałe, ale również odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.
Rodzaje drabin ewakuacyjnych
Drabiny ewakuacyjne można klasyfikować w różny sposób, a najczęściej używanym kryterium jest ich konstrukcja. Wyróżnia się bowiem drabiny z koszem ochronnym oraz bez kosza, czyli rozwiązania, które mogą być stosowane w różnych sytuacjach. Drabiny ewakuacyjne z koszem wyposażone są bowiem w specjalne metalowe pierścienie, które zabezpieczają przed upadkiem z dużej wysokości. Drabina z koszem wymagana jest wtedy, gdy różnica poziomów do pokonania przekracza 3 metry. W innym przypadku można zastosować drabinę ewakuacyjną bez kosza, która również jest przytwierdzana bezpośrednio do ściany budynku. Poza tym są one dopuszczalne wtedy, kiedy stosowane są mechaniczne systemy ochrony przed upadkiem, czy w wąskich szybach np. wind, kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych i infrastrukturze komunalnej. W obu przypadkach mogą to być również drabiny wysuwane, czyli rozwiązania, w przypadku których dolny moduł może być wysuwany zarówno od dołu (przy wchodzeniu na drabinę), jak i od góry (przy schodzeniu).
Drabiny ewakuacyjne klasyfikuje się również ze względu na materiał, z którego są wykonane. Obecnie największą popularnością cieszą się drabiny aluminiowe, które są lekkie, a zarazem odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, wysokie temperatury, czy uszkodzenia mechaniczne. Wypierają one popularne przed laty drabiny ewakuacyjne stalowe, a w sprzedaży dostępne są również drabiny stalowo-aluminiowe.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie drabiny ewakuacyjnej?
Kupując drabinę ewakuacyjną warto zadbać nie tylko o to, by spełniała ona wymagania prawne, ale również była wygodna w użytkowaniu, co wynika z faktu, że przy jej użyciu można wykonywać różne prace na wysokości, np. wyczyścić rynny, czy dach. Istotna jest oczywiście także jakość wykonania, która przełoży się na długą żywotność drabiny. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Przede wszystkim zgodność z obowiązującymi normami, czego przykładem może być norma DIN18799-1, która dotyczy badań oraz wymagań technicznych i odnosi się do drabin mocowanych na stałe.
Podsumowując należy stwierdzić, że w sprzedaży dostępnych jest kilka głównych rodzajów drabin ewakuacyjnych. Ich znajomość pozwala dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki danego budynku, czy konstrukcji.
Leave A Comment