jaka-instalacja-fotowoltaiczna-dla-domu-jednorodzinnego

Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego?

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego

Zastanawiasz się jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego będzie wystarczająca? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat fotowoltaiki dla domu. Dowiesz się z niego m.in.: jak oszacować optymalną moc instalacji fotowoltaicznej, jaki będzie jej koszt, a także po jakim czasie zwróci Ci się inwestycja. Na początku przyjrzyjmy się jednak podstawowemu zagadnieniu – czy fotowoltaika w Twoim przypadku jest opłacalna? Zapraszamy do lektury!

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – kiedy to się opłaca?

Pomimo niezwykle dużej popularności fotowoltaiki, warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna nie zawsze okazuje się opłacalna. Dlaczego? Ponieważ taka inwestycja to spory wydatek – instalacja dla domu jednorodzinnego kosztuje zazwyczaj od 15 do 35 tysięcy złotych. Jeżeli nasze zużycie energii elektrycznej nie jest duże, a rachunki za prąd nie przekraczają kilkudziesięciu złotych miesięcznie, to okres zwrotu inwestycji będzie stosunkowo długi, a oszczędności znikome. Co innego jednak, gdy co miesiąc za prąd musimy płacić powyżej 150 złotych. Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym zużywa się sporo energii elektrycznej, to z pewnością fotowoltaika jest dla Ciebie.

jaka-instalacja-fotowoltaiczna

Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego? Oszacuj moc

Moc instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście głównym czynnikiem wpływającym na jej cenę. Aby inwestycja w fotowoltaikę możliwie szybko się zwróciła i przynosiła jak największe oszczędności, należy dobrać jej optymalną moc. Jeżeli nasza instalacja okaże się przewymiarowana, okres zwrotu znacząco się wydłuży, przez co inwestycja nie będzie zbyt opłacalna. Z kolei gdy łączna moc modułów będzie zbyt mała, instalacja nie będzie generowała odpowiedniej ilości prądu, a my będziemy musieli płacić za prąd pobrany z sieci elektroenergetycznej. Właśnie dlatego tak ważne jest dobranie mocy instalacji do średniego zużycia prądu przez konkretne gospodarstwo domowe.

Kalkulator fotowoltaiczny – prosty sposób na sprawdzenie opłacalności fotowoltaiki

Kalkulator fotowoltaiczny to narzędzie, dzięki któremu możesz w prosty i szybki sposób oszacować moc instalacji fotowoltaicznej, jej koszt, niezbędną powierzchnię oraz okres zwrotu inwestycji. Sprawdzisz także, jak wysokie będą Twoje oszczędności po 25 latach! Aby skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego musisz znać tylko swoje miesięczne lub dwumiesięczne rachunki za prąd.

instalacja-fotowoltaiczna-dla-domu

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Co dokładnie składa się na całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej? Jak już napisaliśmy, główną składową są komponenty instalacji.

Moduły fotowoltaiczne

Najwięcej kosztować nas będą moduły fotowoltaiczne, a ich łączna cena to przeważnie 40-50% ceny montażu instalacji. Największą popularnością wśród prosumentów cieszą się moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne, które cechują się największą wydajnością.

Falownik

Na drugim miejscu znajduje się falownik (inwerter), który odpowiedzialny jest za przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny. To mózg całej instalacji, a jego cena to przeważnie 25% ogółu kosztów. Im większa instalacja, tym mniejszy udział falownika w całkowitej cenie instalacji fotowoltaicznej.

Konstrukcja wsporcza, przewody itp.

Kolejną składową (kilkanaście procent) są pozostałe komponenty – konstrukcja wsporcza, przewody itp.

Projekt, montaż i konfiguracja instalacji

Najmniejszy udział w łącznym koszcie instalacji fotowoltaicznej posiadają usługi projektowe i montażowe. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z usług profesjonalistów gwarantuje nam, że instalacja fotowoltaiczna będzie maksymalnie wydajna i opłacalna.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie?

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce możemy najczęściej zauważyć na dachach domów. Wybór takiego miejsca zdaje się być oczywisty, ponieważ minimalnie ingeruje w przestrzeń i pozwala na zagospodarowanie niewykorzystanej przestrzeni. Fotowoltaika na dachu nie jest jednak zawsze możliwa – zdarza się, że dach skierowany jest na północ, przez co nie docierają do niego promienie słoneczne. Powierzchnia dachu może być także zbyt mała dla instalacji fotowoltaicznej. Wówczas możemy zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie i zamontować modułu fotowoltaiczne na specjalnej konstrukcji. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule, który został w pełni poświęcony temu zagadnieniu – https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-na-gruncie-czy-dachu/.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czy fotowoltaika jest dla Ciebie opłacalna, a kalkulator fotowoltaiczny pomógł Ci w oszacowaniu mocy instalacji i jej ceny. Na koniec warto dodać, że w Polsce można skorzystać z różnych dotacji, dzięki którym inwestycja w fotowoltaikę zwróci się jeszcze szybciej! Natomiast ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie fotowoltaiki od podatku dochodowego. Fotowoltaika to dobry wybór.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *