Dom za 1000 złotych

Wybuduj dom za 1000 złotych i zamieszkaj w nim. Jak?

Dom za 1000 złotych

Czy możliwe jest, aby wybudować dom za 1000 złotych? Tak. Udowodnił to brytyjski farmer, Michael Buck, któremu udało się zrealizować taką koncepcję za około 150 funtów. Dom nie tylko nadaje się do zamieszkania, co więcej jest on ekologiczny!

Wydaje się to nie prawdopodobne jednak dzięki kreatywności, dużej ilości pracy oraz wykorzystaniu naturalnych materiałów, dom za 1000 złotych stał się rzeczywistością.

Budowa domu za 1000 złotych

Przede wszystkim Michael Buck skorzystał z dawnych technik stosowanych w budownictwie. Przyswoił wiedzę z kilkuset letnich podręczników i rozpoczął pracę, która zajęła mu 8 miesięcy. Natomiast samo zbieranie materiałów oraz okres przygotowawczy trwał 2 lata. Do konstrukcji domu zastosował drewno, natomiast ściany powstały ze specjalnej mieszkanki piasku, ziemi, gliny oraz słomy. Cały dach pokrył strzechą. M.in. dzięki zastosowaniu takich materiałów koszt budowy wyniósł około 150 funtów (dom za 1000 złotych).

Ze względu na zastosowane materiały udało się Buckowi uzyskać niezwykły efekt architektoniczny. Mianowicie, domek wygląda jak mieszkanie hobbita. Cała bryła jest obła, opływowa i ma zaokrąglone kąty. Niewielkie okna są prawie owalne, ale bardzo dobrze doświetlają wnętrza. Dzięki temu, że dom został zakwalifikowany jako domek letniskowy nie wymagał on żadnych pozwoleń ani planów. Na pewno powstaje pytanie, jak długo można byłoby tam mieszkać, ile czasu wytrzyma taki dom. Tutaj można odnieść się do najsłabszego elementu, czyli strzechy. Były przypadki, że dobrze konserwowana wytrzymywała nawet kilkadziesiąt lat. Wydaje się, że dbając o takie miejsce można byłoby mieszkać tutaj całe swoje życie. Pytanie tylko, czy chcielibyśmy spędzić całe życie bez tostów na kolację? 

Dom jest niewielki, bo ma prawie 30 m2. Jednak wnętrze jest bardzo przestronne. Dom za 1000 złotych jest w pełni ekologiczny, a jego właściciel żyje w zgodzie z naturą. Nie ma podłączeń do mediów, które mogłyby się wydawać konieczne. Radzi on sobie doskonale bez nich stosując rozwiązania z poprzednich wieków. Ma kominek oraz palenisko. Z pewnością jest to bardzo konserwatywne i kontrowersyjne, jednak zainstalowanie paneli słonecznych, które dostarczałyby energii,  i podłączenie wody byłoby możliwe. Wtedy można byłoby mieszkać tam ciesząc się bliskością natury i komfortem naszych czasów, a dodatkowe koszty realizacji takiego przedsięwzięcia nie byłyby ogromne. Co więcej, zawsze można zaprojektować i spróbować wykonać trochę większy domek, który mógłby służyć całej rodzinie.

Zobacz również: Wilgoć w budynkach. Co można zrobić?

Przesądy, których nie znasz związane z budową domu!

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *