wykładziny do wnętrz i domu

Jak dobrać wykładzinę pasującą do wnętrza?

Wykładzina do wnętrz – dobieranie

Dywan, jak i wykładzina, kiedyś był nieodłącznym elementem podłóg, a nawet ścian, szczególnie w miejscach, gdzie należało wyciszyć dźwięki lub zaizolować podłoże. Dziś współczesne wzory i technologie powodują, że wykładziny nie kojarzą już się z PRL-owskim designem. Dziś dywan lub wykładzinę można, a nawet trzeba dobrać w zależności od projektu, wnętrza, przeznaczenia pomieszczenia. Wydawać by się mogło , że to łatwe zadanie, ale tak nie jest! Nasz architekt radzi, jak wybrać wykładzinę i dywan, aby wnętrze było spójne i stylowe, zobaczcie!

Jak dobrać wykładzinę oraz dywan do wnętrza ?

Na samym początku musimy się zastanowić, dlaczego chcemy wybrać do wnętrza wykładzinę, jaki jej jej cel. W przestrzeniach biurowych, w firmach, instytucjach sprawa jest oczywista, jednak w naszym domu trzeba wszystko dobrze przemyśleć, od wyboru materiału, po jej kolor, kształt i rozmiar. Zazwyczaj wybieramy wykładzinę, aby pomieszczenie ocieplić funkcjonalnie i wizualnie.

To w jakim celu stosujemy wykładzinę oraz w jakim pomieszczeniu, a także czy posiadamy ogrzewanie podłogowe, będzie miało wpływ na wybór materiału wykładziny:

  • naturalna
  • syntetyczna

Oraz jej charakteru:

  • grubość włosia
  • gramatura (czyli jej wytrzymałość, im większa tym bardziej wytrzymała)

Dalszym krokiem jest dopasowanie wykładziny (jej koloru, wzoru, rozmiaru) do konkretnego wnętrza. W tym wypadku zawsze bierzemy uwagę całość pomieszczenia, wszystkie jego elementy:

  • kolor ścian
  • kolor mebli i dodatków
  • kształty mebli

Dopiero po urządzeniu wnętrza dobieramy wykładzinę (tzn. powinna ona być w projekcie, ale do wnętrza dobieramy wykładzinę, a nie wnętrze do wykładziny).

Kolor wnętrza, a kolor wykładziny i dywanu

W dobieraniu koloru wykładziny lub dywanu do wnętrza możemy posłużyć się 2 zasadami. Wybieramy kolor z palety kolorów, wg którego jest urządzone pomieszczenie oraz ściany. Innym sposobem jest wytworzenie kontrastu, na przykład w ciemnym pomieszczeniu ciekawie będzie wyglądać jasny dywan. Jednak w tym wypadku nie może on być zbyt duży i nie może przytłaczać całego pomieszczenia, bo będzie to wyglądać dziwnie i chaotycznie .

Printy wykładzin i dywanów a pomieszczenie

To jaki wybierzemy wzór wykładziny lub dywanu jest zależne od pomieszczenia. Dziecko będzie szaleć ze szczęścia, jeśli wybierzemy dla niego wykładzinę w ulice i samochody, jednak w sypialni lepiej wystrzegać się takich żywych wzorów. Pamiętajmy o funkcji pomieszczenia, gdy będziemy wybierać print. Tam gdzie śpimy stosujemy stonowane wzory wykładzin i dywanów, tam gdzie potrzebujemy energii i życia możemy wybrać kolorowy geometryczny wzór.

Wykładziny do wnętrz – inspiracje

Jaką wykładzinę dywanową wybrać do sypialni?

Wykładzina w sypialni jest bardzo częstym wyborem, dlatego musimy wiedzieć jak ją dopasować. Po pierwsze, niestosujemy krzykliwych agresywnych wzorów i kolorów. Po drugie, wybierzmy kolor wykładziny w palecie barw pomieszczenia, po trzecie zastanówmy się, czy jej runo ma być wysokie i przytulne, czy raczej minimalistyczne. W sypialni należy zastosować naturalny materiał wykładziny, na przykład wełnę, tak aby nas nie uczulała i nie zbierała kurzu.

Do jakich wnętrz pasują chodniki dywanowe?

Często, szczególnie poza domem, w firmie, urzędach lub budynkach użyteczności publicznej stosowane są chodniki dywanowe. W domu chodnik dywanowy umieścimy przede wszystkim w przedpokoju, korytarzu, ewentualnie pasażu między pomieszczeniami (jeśli mamy dużo metrów kwadratowych). Chodnik dywanowy warto wykorzystać, jeśli nasz przedpokój jest bardzo zimy albo po prostu nudny. Pamiętajmy, że tych pomieszczeniach wybrać taki kolor chodnika, który raczej go wizualnie powiększy, rzadko jednak będzie to kolor  biały, gdyż będzie zawsze wyglądał na zabrudzony. Co do zakupu chodników, to najbardziej opłaca się je kupić przez Internet. Nie ważne, czy jesteś architektem, czy po prostu szukasz czegoś do własnego domu, między innymi chodniki do przedpokoju znajdziesz w sklepie homecarpets.pl.

Źródło zdjęć: homecarpets.pl

Artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *