zabytkowy kościół

Poznań – ksiądz zburzył zabytkowy kościół! Pójdzie do piekła czy wiezienia?

Wnętrze kościoła św. Trójcy na Morasku – Poznań. Źródło: wikipedia.pl

Zabytkowy kościół św. Trójcy na Morasku w Poznaniu

Zabytkowy kościół św. Trójcy na Morasku w Poznaniu został zbudowany w 1930-1931 roku. Był to ceglany obiekt w typie halowym z dominującą wieżą.  Ma bogatą historię, lokalna społeczność utożsamiała się z nim, gdyż wybudowali go własnymi środkami, by nie musieć chodzić do innej wioski. Stanowił on ważne miejsce w panoramie poznańskiego Moraska. W tą sobotę, 26 sierpnia został zburzony!

Zabytkowy kościół na poznańskim Morasku (tak go można nazywać, gdyż posiada wartości reprezentujące zabytek) miał on zostać wpisany do rejestru zabytków. Spełniał wymagania, jednak nawet bez wpisu był zabytkiem, choć nieformalnie. Miał on wartości historyczne i estetyczne. Od kilku lat lokalni społecznicy starali się wykorzystać kościół w jakiś sposób. Był pomysł na założenie tam domu kultury i galerii sztuki. Niestety, ale właścicielem działki był Kościół katolicki. Mimo wielu wysyłanych pism oraz staraniom, aby kościół wpisać na do rejestru zabytków, księżom udało się przed wpisem wyburzyć go i pozbyć się „problemu”.  

Co się stało z zabytkowym kościołem na Morasku?

Okoliczni mieszkańcy przekazują, że proboszcz zdejmował z ołtarza krzyż mówiąc, że ma być on poddany konserwacji. Niestety, ale kilka dni później na teren wjechały buldożery. Prawdopodobnie grunt został sprzedany w prywatne ręce. Kto wie, co tam powstanie, Biedronka, Lidl, a może nowe osiedle…

...obiekty zabytkowe są bardzo problematyczne dla inwestorów. Blokują one bardzo często ziemię, która mogłaby zostać sprzedana dużo drożej, bo miejsca konsumpcji są dziś bardziej cenione niż miejsca związane z kulturą. Proboszcz stwierdził, że obiekt był w złym stanie, groził zawaleniem i dlatego został wyburzony. Kto, jeśli nie właściciel, dopuścił, aby taki obiekt był w tak dramatycznym stanie? Przecież nie ekonomiczne jest burzenie obiektów, które można byłoby ponownie wykorzystać. Obecnie nie jest możliwe pociągnięcie do odpowiedzialności tego kto zdecydował o wyburzeniu kościoła, więc  odpowiadając na tytułowe pytanie, do więzienia na pewno nikt nie pójdzie.

Kościół św. Trójcy w Poznaniu – stan przed wyburzeniem. Źródło: wikipedia.pl

Zobacz inne artykuły

3 komentarze

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *