Zabytkowa kamienica

Zabytkowa kamienica w Warszawie runęła – kolejne zabytki pod ostrzałem

Zabytkowa kamienica w Warszawie… runęła – kolejne zabytki pod ostrzałem

[ratings]

Kamienica przy ul. Poznańskiej 21 w Warszawie została wzniesiona 1879 roku i był to pierwszy murowany budynek przy tej ulicy! Pełniła ważną rolę podczas Powstania Warszawskiego, a co więcej była autentyczna, przeżywając bombardowania i ostrzał artyleryjski. Zaliczała się ona do jednych z cenniejszych warszawskich kamienic. Starania o wpis do rejestru zabytków trwały długo – od lat 90., czyli prawie 30 lat. Było to związane z postępowaniami spadkowymi i trudnością w znalezieniu (wielu) właścicieli. Już prawie zdecydowano się na rozbiórkę kamienicy, ale niecały miesiąc temu udało się. Kamienica została wpisana do rejestru zabytków. Niestety, jako zabytek przetrwała tylko miesiąc…

…w nocy z 25 na 26 czerwca środkowa część zawaliła się. Co prawda nie została podpalona jak to najczęściej bywa w wypadku chęci pozbycia się zabytku (szczególnie drewnianego), jednak nie wykluczone jest, że ingerowano w konstrukcję. Mogło to spowodować naruszenie konstrukcji, a co za tym idzie zawalenie się kamienicy. Prawdopodobnie jest ona nie do odratowania. Została zabezpieczona, jej przyszłość jest niepewna. Aczkolwiek wg. Michała Krasuckiego – Stołecznego Konserwatora Zabytków – ma zostać odremontowana. Tak czy inaczej, osobom, którym najbardziej zależy na niszczeniu zabytków mogą odetchnąć z ulgą. Udało się. Kolejny zabytek zniszczony. Powstała przestrzeń na nową inwestycję, nową historię i nową gotówkę.

Inne zabytkowe warszawskie kamienice – niszczone 

Jakiś czas temu pisaliśmy odnośnie nieodpowiednio prowadzonych prac archeologicznych i niszczenia zabytków w Krakowie.

W maju tego roku spłonęły dwie kamienice na Pradze Północ w Warszawie. Wg. Komitetu Obrony Lokatorów wiele kamienic stoi pustych, w złym stanie – nowe mieszkania są potrzebne, a inwestorzy chętni. W poprzednich latach dużo kamienic na Pradze, szczególnie przy ulicy Targowej spłonęło. Natomiast w 2016 roku płonęły kamienice na warszawskiej Woli, przy inwestycji Marvipolu.

Burzenie kamienic, podkładanie ognia, a czasem nawet jawne niszczenie zabytków, za zgodą konserwatora (a raczej wojewody, przed którym odpowiada konserwator) – to niestety sytuacje bardzo częste w Polsce. Dziurawe prawo, brak odpowiednich kar nawet za niedopilnowanie zabytków, przekazywanie środków głównie na zabytki architektury sakralnej oraz oczywiście brak jakiejkolwiek edukacji społeczeństwa w tym kierunku. Wszystko to powoduje, że niedługo dziedzictwo Polskie będzie redukowane, niedostrzegane, jeszcze bardziej niedoceniane, a w końcu zostaną tylko obiekty najwyższej klasy, które niestety też często przez nieodpowiednią konserwację i brak badań, są tylko skorupą, bez ducha zabytku – bez jakiejkolwiek autentyczności.

Zabytkowa kamienica w Warszawie


Zabytkowa kamienica

Zabytkowa kamienica
Poznańska 21 jeszcze przed zawaleniem. Google Street View

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *