Mies van der Rohe

Mies van der Rohe – zbudowano replikę domu słynnego architekta!

Replika słynnego domu Miesa van der Rohe

[ratings]

Mies van der Rohe zainspirował współczesnego artystę Manuela Peralta Loca, któremu udało się zbudować replikę Farnsworth House. Została ona postawiona w Patricia Ready Gallery in Santiago, Chile, ale w tym roku będzie można ją zobaczyć w Santiago w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jest szansa, że będzie ona inspiracją do próby  naśladownictwa architektury w zwykłym mieszkalnym budownictwie.

Mies van der Rohe

Widok na Farnsworth House, Miesa van der Roha – wikipedia.pl

Replika jest nie tylko w skali 1:1, lecz co więcej została zbudowana za pomocą drewna. Podczas budowy użyto sklejki oraz sosnowych desek. Tak naprawdę budowlę należy nazwać nie repliką, a próbą przetworzenia w najbardziej zbliżony sposób, tego co chciał przekazać Mies van der Rohe. Całe przedsięwzięcie odbyło się bez użycia oryginalnych planów. Artysta nadzorował pracę cieśli i przedstawił im teorię, która miała umożliwić osiągniecie jak najlepszego efektu. Za pomocą drewna starano się naśladować stal, która była zastosowana w oryginalnym projekcie.

Dom Pani Farnsworth – Mies van der Rohe

Mies van der Rohe

Wnętrze Farnsworth House -wikipedia.pl

Oryginalny projekt, czyli tzw. Dom Pani Farnsworth zbudowano w Plano w Stanach Zjednoczonych. Mies van der Rohe zaprojektował go w połowie XX wieku i miał być realizacją idei szklanego domu. Oczywiście nadaje się on do postawienia tylko w miejscach, gdzie wścibscy sąsiedzi nie będą oglądać nas wychodzących w ręczniku albo i bez z wieczornej kąpieli. Konstrukcja domu jest ze stali, natomiast ścianami są tak naprawdę okna. Niestety, ale nie był on zbytnio funkcjonalny, w dodatku koszt postawienia, go wynosił ponad 70 tysięcy dolarów co w połowie XX wieku, było wysoką ceną. Jednak stał się on inspiracją dla wielu innych projektów. W 1995 został on zakupiony przez Państwowy Funduszu Ochrony Zabytków za 7,5 miliona dolarów!   

 

Działanie artysty, Manuela Peralta Loca pokazuje, że jest możliwe wykorzystanie pomysłów, a nawet naśladowanie wielkich architektów. Wykorzystano tanie materiały i co prawda jest to bardziej instalacja artystyczna, niż dom, w którym można byłoby spędzić kilkadziesiąt lat życia, jednak adaptacja projektów architektonicznych byłaby możliwa w normalnym budownictwie. W internecie dostępne są plany budynku. Mogłoby to zainspirować do budowy domów, które nie są tylko kubikami, czy standardowymi, murowanymi obiektami projektowanymi wg. wciąż powtarzanych wzorników.

Zdjęcie drewnianej repliki Manuela Peralta Lorca.

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *