2

Lubisz klimat starej Warszawy? Kamienica, którą musisz zobaczyć!

Kamienica przy Wilczej 72 w Warszawie

Jeśli jeszcze nie znasz kamienicy przy ulicy Wilczej 72 – musisz ją zobaczyć. Jest to świetny przykład inwestycji, która poszanowała historię budynku i oddała jego klimat!

Tak naprawdę kamienica została przywrócona do życia, by pełnić funkcje mieszkalne. Podobnie jak przed wojną. Jej bryła przetrwała wojnę, natomiast nie posiadała żadnego detalu. Dlatego po roku 2000 inwestor postanowił stworzyć projekt, który nie był stricte konserwatorski, gdyż zakładał uzupełnienie kamienicy o elementy oddające ducha czasów współczesnych. Od strony podwórza widoczne są nowoczesne materiały oraz charakterystyczna wystająca nadbudowa. Projekt  został stworzony by uzyskać luksusowe miejsce do życia, w połączeniu z historią i duchem dawnej warszawy. To udało się na pewno i kto posiada odpowiednie finanse może cieszyć się  tak ciekawym miejscem zamieszkania, a czy duchy przodków tam nie straszą, na to pytanie odpowiedzieć mogą tylko mieszkańcy.

Historia kamienicy przy Wilczej 72

Historię rzeczywiście udało się uchwycić i wyeksponować w materii. Kamienica podczas powstania warszawskiego była miejscem dowódcy jednego z oddziałów powstańczych. Toczyły się o nią ciężkie

Wilcza 72 przed wojną

Wilcza 72 – przed wojną.    https://warszawa.ap.gov.pl/referat_gabarytow/galerie/Wilcza_galeria/6306.html

boje i walki. Powstańcy bronili się tu kilkadziesiąt dni. Ginęli tutaj i oni i Niemcy.

Po wojnie cała jej elewacja pełna była dziur po kulach. Architekci postanowili wykorzystać ten fakt i wyeksponowali część nagiej fasady, chowając ją za szklanymi ekranami. Takie rozwiązanie było strzałem w dziesiątkę. Prezentuje się niezwykle estetycznie, zachowuję ważną część historii, ale staje się wręcz czynnikiem łączącym tradycję z nowoczesnością. Oczywiście na ścianie kamienicy zamieszczono również tablicę informującą o jej przeszłości. Elementy współczesne, które dodano ożywiają bryłę i tworzą ciekawą mieszkankę.

Cała powierzchnia kamienicy to 2.200 m2. Obecnie niektóre apartamenty mają ponad 150 m2, a wysokości sufitów sięgają 4 metrów.
Projekt architektoniczny został stworzony przez Atelier 77.

 

 

Zobacz również:
Klika słów o historycznej dzielnicy Ursus

Najwęższy dom na świecie… w Warszawie!

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *