pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe – o czym warto pamiętać?

5/5 - (1 ocen)

Jakie wybrać pokrycia dochowe?

Pokrycia dachowe to zewnętrzne warstwy pokrycia dachu, które wpływają znacząco na wygląd budynku, różnią się między sobą parametrami wytrzymałościowymi oraz techniką montażu. Materiał na pokrycie dachu powinien być dobrany nie tylko pod kątem estetycznym i użytkowym, dokonując jego wyboru, należy również uwzględnić konstrukcję dachu.

Pokrycia dachowe to zewnętrzne warstwy pokrycia dachu, które wpływają znacząco na wygląd budynku, różnią się między sobą parametrami wytrzymałościowymi oraz techniką montażu. Materiał na pokrycie dachu powinien być dobrany nie tylko pod kątem estetycznym i użytkowym, dokonując jego wyboru, należy również uwzględnić konstrukcję dachu.

Rodzaje pokryć dachowych

Wybierając porycie, należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu według zasady, że im mniejszy jest kąt nachylenia, tym materiał powinien być bardziej szczelny. Z mniej stromego dachu woda spływa o wiele wolniej, zalega również na nim dłużej śnieg.

Na prostszych konstrukcjach dachowych można ułożyć większe elementy pokryć dachowych, np. arkusze blachodachówki oraz mniejsze formy dachówki i gonty. Do dachów o bardziej skomplikowanym kształcie łatwiej jest dostosować mniejsze elementy zadaszenia. Istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych, różnią się one miedzy sobą wyglądem i właściwościami, można wyróżnić między innymi:

  • pokrycia dachowe przezroczyste,
  • gont bitumiczny i drewniany,
  • papa,
  • blachodachówka,
  • dachówka ceramiczna.

Pokrycia dachowe przezroczyste są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych, są wykorzystywane do wykończenia tarasów, altanek i budynków gospodarczych. Bardzo dobrze doświetlają pomieszczenie, mogą nadać nowoczesny charakter bryle budynku.

Gont bitumiczny i drewniany

Gonty bitumiczne są bardzo elastyczne, lekkie i estetyczne, mogą być stosowane w miejscach o dużym kącie nachylenia dachu oraz przy skomplikowanych formach zadaszeń. Są delikatne w montażu, z tego względu należy uważać na ich pękanie przy mocniejszym montażu.

Gonty drewniane również mogą być stosowane przy skomplikowanych kształtach dachu, są wykonywane przede wszystkim z drewna świerkowego, sosny i modrzewia. Takie pokrycie dachowe prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, ale należy pamiętać, że drewno powinno być systematycznie poddawane impregnacji, ponieważ traci kolor i szarzeje.

Dużą zaletą gontu drewnianego jest jego niska waga, co oznacza, że może być wykorzystywany na budynkach o lekkiej konstrukcji. Jest materiałem ekologicznym, nadaje budynkowi unikalnego wyglądu, przy odpowiedniej konserwacji może służyć nawet 50 lat.

Papa na pokrycia dachowe

Papa jest od wielu lat popularnym elementem budowy i remontu dachu. Stosowana jest głównie jako warstwa spodnia, na której układane jest właściwe pokrycie dachu. Papa termozgrzewalna jest o wiele częściej wykorzystywana niż jej asfaltowy odpowiednik.

Charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi, jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, nie pęka w miejscach zagięć, pod wpływem wysokiej temperatury nie dochodzi do jej wypaczenia. Wytrzymałość jest oceniana na około 30 lat.

Papa jest bardzo dobrym środkiem naprawczym w przypadku, kiedy dach jest pokryty takim materiałem, umożliwia uniknięcie kosztownej wymiany wierzchniej warstwy. Stosowana jest do naprawy powstałych ubytków. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinna być wykorzystywana na dachach o kącie nachylenia większym niż 20 stopni.

Blachodachówka i dachówka ceramiczna

Blachodachówkę cechuje lekkość i łatwość montażu, jest również nietrudna do utrzymania w czystości. Na arkuszach blachy stalowej albo aluminiowej tłoczona jest faktura dachówek, im tłoczenie jest głębsze, tym arkusze są sztywniejsze. Blachodachówka jest pokryta wieloma warstwami powłok chroniącymi przed warunkami atmosferycznymi oraz powstawaniem korozji.

Dobrej jakości blachodachówki mogą służyć nawet 50 lat. Jest to materiał łatwy w obróbce, ale wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, nie należy używać do cięcia blachy szlifierki kątowej, aby padające iskry nie uszkodziły powłok zewnętrznych.

Dachówka ceramiczna to bardzo popularny materiał stosowany do pokrycia dachów odznaczający się wysoką estetyką i wytrzymałością. Można zdecydować się na dachówki ceramiczne naturalne, bez żadnych powłok, angobowane, to powłoka chroniąca przed porostami oraz glazurowane, z dodatkową powłoką szkliwa.

Dachówka wymaga solidniejszej więźby dachowej, co związane jest z wyższymi kosztami. Cechuje ją jednak duża odporność, dobrze tłumi dźwięki, może służyć około 100 lat.

Źródło: https://www.ekodomdg.sklep.pl/

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *