palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Palenisko ogrodowe

Powoli będziemy wkraczać w sezon grillowy, niektórzy pewnie już zaczęli. Na działkach lub w miejscach do tego przeznaczonych organizujemy  większe lub mniejsze imprezki z ogniem, kiełbaskami i warzywami. Modne stają się tzw. paleniska ogrodowe, które były  wykorzystywane między innymi w średniowieczu. No może nie do przypieczenia kiełbasek, ale do przypiekania wrogów lub podpalania strzał. Zobaczcie, czym jest palenisko do ogrodu i jakie wybrać!

Do czego się przydaje palenisko ogrodowe?

Palenisko ogrodowe przypomina wyglądem duże naczynie, może być kwadratowe, owalne, okrągłe, jest wiele różnych kształtów. Służy do tego, aby można było bezpiecznie rozpalać w nim ogień, no po prostu ognisko. Chodzi o to, że paliwo, zazwyczaj drewno lub brykiet, znajduje się w tym dużym naczyniu. Dzięki temu ogień nie rozprzestrzenia się dookoła, nie niszczymy trawnika. Jest bezpieczniej, ładniej i wygodniej.

Na zwrócić uwagę przed zakupem?

Zastanówmy się, gdzie umieścimy nasze palenisko. Mimo iż jest bezpieczniejsze niż zwykłe ognisko, nie umieszczajmy go przy łatwopalnych materiałach. Jeśli mamy mało miejsca, boimy się wybierzmy palenisko w pełni zabudowane np. w postaci dużej misy. Pamiętajmy, że jeśli wybierzemy palenisko niezabudowane, np. w kratki, popiół i żar może spadać w dół. Należy przede wszystkim wybrać kształt paleniska, kierujmy się w tym wypadku naszym gustem. Są takie paleniska, które wyglądają bardziej historyzująco, a są też paleniska o bardzo nowoczesnych kształtach.

palenisko ogrodowe

Żeliwne czy stalowe palenisko?

Zwróćmy uwagę przy wyborze paleniska, czy jest ono żeliwne, czy stalowe. Palenisko żeliwne będzie dłużej się rozpalało, ale z drugiej strony będzie dłużej trzymało ciepło i jest zdecydowanie wytrzymalsze. Z drugiej strony palenisko ze stali nierdzewnej rozgrzewa się szybciej, ale jest bardziej narażone na zniszczenie. Paleniska żeliwne wyglądają bardzo atrakcyjnie, jest to bardziej szlachetny materiał. Są też paleniska ze stali, które są postarzane za pomocą rdzy, co wygląda bardzo atrakcyjnie i pasuje szczególnie do nowoczesnego otoczenia.

Jakie wybrać palenisko? – opinie

To jakie wybrać palenisko zależy od tego, gdzie chcemy używać palenisko, do czego ma na służyć – to w sumie nie jest takie jasne. Palenisko nie tylko może dać fajny klimat, ale może również ogrzewać naszą altankę. Ważne jest to ile osób ma korzystać z paleniska. Nie ma sensu kupować ogromnego paleniska, jeśli korzystamy z niego w dwójkę lub bardzo rzadko. Wg opinii internautów należy kierować się tymi elementami oraz po prostu naszym gustem. Wybierzmy takie palenisko, które nam się podoba.

Ile kosztuje palenisko ogrodowe?

Paleniska ogrodowe możemy kupić albo nowe, albo z drugiej ręki. Te używane będą tańsze, ale warto je wybrać, jeśli potrzebujemy dużego paleniska. Nowe wcale nie są drogie. Całkiem zgrabne kupimy już za 200 złotych, ale jak chcemy kupić palenisko z grillem (a warto) to może nas już kosztować nawet 500 lub 700 złotych. Palenisko najlepiej kupić lokalnie, blisko miejsca, w którym będziemy z niego korzystać, ponieważ są one ciężkie i często duże. Zaoszczędzimy na przesyłce.

Jak zrobić palenisko ogrodowe samodzielnie?

Palenisko ogrodowe możemy zrobić samodzielnie. Mamy 2 możliwości do wyboru. Możemy palenisko wymurować. Bierzemy cegły odporne na wysokie temperatury, zaprawę np. szamotową, wytyczamy miejsce i murujemy. Wygląd zależy od naszej kreatywności i umiejętności murarskich. Możemy również zrobić standardowe palenisko z dostępnych materiałów. Zazwyczaj będzie to stal. Musimy wyciąć płat stali do której przyczepimy nóżki. Równie dobrze możemy obciąć stalową beczkę do 1/3 jej wysokości, pomalować farbą na wysokie temperatury i w jakiś sposób udekorować.

Artykuł powstał przy współpracy z https://allegrolokalnie.pl/

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.