Kupno mieszkania od dewelopera wyzwania i problemy

Raport z ofert rynku pierwotnego! Niedoróbki i mało atrakcyjne oferty?

Rynek pierwotny 2020 – co musisz wiedzieć?

[ratings]

Kupno nowego mieszkania to spełnienie marzeń wielu nabywców. Mimo oczywistych zalet rynku pierwotnego, zakup własnych czterech kątów od dewelopera niesie ze sobą również sporo wyzwań. Jakich? Na to pytanie odpowiada najnowszy raport portalu Morizon.pl, gdzie przygląda się sytuacji na rynku nowych mieszkań.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym: wyzwania i problemy 

W badaniu wzięło udział prawie 600 nabywców z całej Polski, którzy w ciągu ostatnich trzech lat zakupili lokale od dewelopera (85% ankietowanych), bądź też noszą się z takim zamiarem.

Dla największej części nabywców największym problemem okazało się znalezienie atrakcyjnej oferty – tej odpowiedzi udzieliło prawie 25% ankietowanych. Bardzo często klienci deweloperów narzekają także na przeciągające się prace budowlane i odbiory: ten problem wskazał co szósty świeżo upieczony właściciel mieszkania.

Kupno mieszkania od dewelopera wyzwania i problemy

Zaniedbania w mieszkaniach od dewelopera

16% respondentów zwróciło uwagę na zaniedbania wykonawcze i niedoróbki obecne w nowo wybudowanym lokalu. Dla nieco mniejszej liczby ankietowanych (14%) problematyczne okazało się doprowadzenie do końca formalności związanych transakcją.

10% badanych przyznało się do zaskoczenia, jakie wywołały w nich dodatkowe koszty związane z zakupem, o wiele wyższe, niż kwota początkowo przeznaczona na zakup.

Ponadto ankietowani zwrócili też uwagę na konieczność pisemnego uwzględniania zmian w dokumentacji – według właścicieli to jedyna podstawa ewentualnego dochodzenia swoich roszczeń.

Przy tym jednak znaczny odsetek ankietowanych w badaniu zadeklarował brak większych w trakcie całej transakcji. Na drodze do własnych czterech kątów ponad 15% respondentów nie napotkało żadnych przeszkód.

Zobacz również:

Na co uważać przy zakupie mieszkania od dewelopera

Kupno mieszkania od dewelopera wyzwania i problemy

Kupno mieszkania od dewelopera wyzwania i problemy

Dlaczego mieszkania z rynku pierwotnego? 

Respondenci zostali też zapytani o powód, dla którego zdecydowali się na współpracę z deweloperem. Najczęstszą odpowiedzią pod tym względem była „świeżość” oferowanych mieszkań – pod tym względem odpowiedzi związane z aspektem nowości zdominowały ankiety.

27% nabywców zdecydowało się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego ze względu na fakt, iż lokum jest zupełnie nowe. Prawie tyle samo osób do skorzystania z usług dewelopera skłoniła możliwość samodzielnego wykończenia lokalu. Ponadto prawie 18% kupujących przyznało, że głównym magnesem rynku nowych mieszkań jest nowoczesna infrastruktura na osiedlach deweloperskich.

Pełny raport „Kupno mieszkania od dewelopera: wyzwania i problemy” dostępny tutaj: https://www.morizon.pl/blog/kupno-mieszkania-dewelopera-wyzwania-problemy-raport/ 

Kupno mieszkania od dewelopera wyzwania i problemy

 

Related Posts

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *