pałac Stolbergow we Wrocławiu

XIX wieczny Pałac Stolbergów we Wrocławiu na sprzedaż za 5 milionów zł!

Zabytkowy Pałac Stolbergów we Wrocławiu

Pałac Stolbergów na sprzedaż

Kto by nie chciał mieszkać w XIX wiecznym neogotyckim pałacu? Teraz prawie, każdy kto ma i chciałby wydać na nieruchomość 4 696 000 złotych. Oczywiście taki zakup trzeba postrzegać raczej w kontekście inwestycji. Nie wiele indywidualnych osób może sobie pozwolić na kupno takiego zabytku. Co prawda, zabytków w Polsce jest wiele, to jednak większość należy do Państwa i nieczęsto są sprzedawane. Teraz jednak jest możliwość zakupu takiej posiadłości.

Informacje o przetargu opublikował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa o zespół pałacowo parkowy o powierzchni 3,5 hektara na wrocławskich Świniarach, czyli tzw. Pałacu Stolbergów. Jedna z działek obejmuje ochrona przez program „Natura 2000”.

Niestety stan zachowania obiektu jest stosunkowo zły. Co prawda Pałac się nie rozsypuje, jednak jest opuszczony i wymaga kompleksowej konserwacji i remontu (szczególnie wnętrz). Sama bryła jest w stosunkowo dobrym stanie. Wartość zabytkowa jest bardzo duża, tym bardziej, że zachowana jest w dużej mierze stolarka okienna.

Taki obiekt idealnie nadaje się na inwestycję hotelowo-restauracyjną lub stworzenie ośrodka rekreacyjnego.

Historia Pałacu Stolbergów

Pałac powstał w połowie XIX wieku (1845 rok) na zlecenie Bernharda zu Stolberga. Projekt pałacu stworzył Ferdinand Fleischinger. Jest zbudowany w stylu architektonicznym – historyzmie, a dokładniej w stylu neogotycko-neorenesansowym. Charakterystyczny dla niego jest krenelaż i wieżyczka, na wzór włoskich pałaców renesansowych, a zarazem przypomina romantyczne pałace angielskie. Bryła jest zwarta i mimo swojej różnorodności bardzo przyjemna. Projekt pałacu przypomina projekty Franciszka Lanciego.

W 1895 roku Pałac został przejęty przez miasto i przebudowany. Był nim ośrodek, na wzór dzisiejszych sanatoriów dla rekonwalescentów. W XX wieku był wykorzystywany przez Krajowe Gospodarstwo Rolne. Pałac stoi pusty od końca XX wieku.

Dlaczego Pałac Stolbergów jest opuszczony i zaniedbany?

To jest bardzo dobre pytanie. Przecież Państwowe Gospodarstwa Rolne to placówka… Państwowa. Zasadniczo wg. prawa osoba, która jest właścicielem zabytku i dopuszcza się jego niszczenia powinna zostać ukarana. Niestety, ale ze względu na niski poziom ochrony zabytków w Polsce nie jest to respektowane, a już na pewno nie jeśli zniszczenia dopuszcza się jednostka Państwowa. Bo przecież zaniedbanie, opuszczenie zabytku przez kilkanaście lat to skazanie na zagładę, prawda?

Stan zachowaniu Pałacu na Świniarach

Zobacz inne artykuły o zabytkach

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *