zamek i pałac w żarach

Płonie Zamek w Żarach (woj. lubuskie) – pożar – wieża zniszczona!

Zamek w Żarach – pożar

[ratings]

Dnia 13.10.2019 wybuchł pożar w zamku w Żarach, który był uznany za trwałą ruinę oraz obiekt zabytkowy. Póki co nie wiadomo jeszcze jakie zniszczenie poczynił pożar, ani jaki był powód wybuchu pożaru, natomiast płonęła cała wieża zamkowa. 

Zamek jest trwałą ruiną, natomiast był on zabezpieczony i dostępny od zewnątrz. Rezydencja zamkowa-pałacowa jest dla Żar jednym z ważniejszych miejsc w mieście oraz jego historii.

 

Aktualizacja po pożarze 14.10.2019 

Okazało się że pożar był bardzo rozległy. Spłonął cały dach wieży, która opadła na dach zamku. Akcja straży pożarnej trwała do prawie przez całą noc. Zniszczenia objęły całą wieżę oraz część zamku, na którą zawaliła się konstrukcja dachu.

Jak się okazuje przyczyną pożaru mogło być podpalenie (tak bardzo popularne wśród niechcianych polskich zabytków). Dnia 15.10.19 kompleks pałacowo-zamkowy, który należał do prywatnych właścicieli miał zostać przejęty przez miasto. Miasto podtrzymuje decyzję, jednak koszty konserwacji i remontu zabytku wzrosną znacznie.

 

Historia zamku w Żarach

Początki historii rozpoczynają się już w XIII wieku, kiedy to Albrecht Dewin wzniósł zamek murowany w Żarach. W XIV wieku był on rozbudowywany i składał się z 2 skrzydeł, powiązano mury zamkowe również z murami miejskimi. W tym samym wieku zmienili się właściciele (rodzina Biberstein). Przeprowadzili oni kolejne prace mające na celu rozbudować siedzibę, co więcej przeprowadzili remont już istniejących części budynku w stylu renesansowym.

W XVI wieku w posiadanie dóbr weszli von Promnitzowie. W XVIII wieku nadano zamkowi charakter barokowy, a także dobudowano barokowy pałac, który stał się nową siedzibą. Wygląd wieży, którą trawi płomień w 2019 roku, zawdzięcza przebudowom z około 1700 roku, wtedy to wykształcił się jej oryginalny charakter. Zamek był wciąż użytkowany, aż do 1945 roku, gdy pożar zniszczył jego znaczną część.

Zamek w Żarach to architektura średniowieczno-renesansowo-barokowa

Do dnia dzisiejszego, mimo tego, że kompleks został uznany za ruinę, dobrze zachowały się jego poszczególne części: 

  • gotycka
  • renesansowa 
  • barokowa

Obiekt posiada ogromną wartość zabytkową, ponieważ nawarstwienia stylistyczne przedstawiają ewolucję stylów architektonicznych na przestrzeni wieków. Co więcej jest on świadkiem historii Żar, jako miasta.

Wyjątkowo wartościowa jest sala zamkowa, która jest nakryta sklepieniem gwieździstym i posiada zachowaną częściowo późnośredniowieczną polichromię.

Niszczejące i płonące zabytki w Polsce

Niestety ze względu na brak właściciela, brak odpowiedniego zarządzania obiektem jest to zabezpieczony, ale nieudostępniany zwiedzającymi. Stoi bez celu i niszczeje. Niestety, ale pożar pogorszy zdecydowanie jego stan, raczej nie będzie to powód dla wypisania go z rejestru zabytków. Jednak z pewnością nie pomoże to w jego uratowaniu i wykorzystaniu. 

W obiekcie zabytkowym takim jak zamek w Żarach, można byłoby wprowadzić wiele ciekawych funkcji. Niestety obecna polityka wobec zabytków w Polsce powoduje, że takie obiekty jak ten zamiast wykorzystać, popadają w zapomnienie. 

Zamek i pałac w Żarach w filmie

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.