prezentacja mieszkania na sprzedaż

Jak eksponować zalety mieszkania podczas sprzedaży?

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Prawidłowe eksponowanie mieszkania

Według badań pewnej agencji nieruchomości co 10. mieszkanie na rynku wtórnym w polskich aglomeracjach znajduje się w sprzedaży dłużej niż 1000 dni. Na podium tego zestawienia znajdują się Warszawa (13% ofert) oraz Łódź i Wrocław (po 11%)[1]. Przyczyną trudności w sprzedaży mieszkania jest nie tylko cena czy lokalizacja, ale również brak umiejętności eksponowania zalet mieszkania. Jak przygotować lokal mieszkalny do sprzedaży?

Odpowiednia prezentacja – na żywo i na zdjęciach

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie, o jego odpowiednią prezentację musisz zadbać jeszcze przed umieszczeniem ogłoszenia w Internecie. Oferty bez zdjęć cieszą się dużo mniejszym powodzeniem, dlatego warto zatrudnić profesjonalnego fotografa. Specjalista będzie umiał pokazać największe atuty każdego pomieszczenia, zadba o doświetlenie ciemnych kątów, a także podda fotografie odpowiedniej obróbce. Dzięki temu nie opublikujesz zdjęć z dziwaczną perspektywą albo zniekształconymi ścianami.

Fotograf spojrzy też na mieszkanie świeżym okiem. Schowa niepotrzebne rzeczy, o których być może nie pomyślałeś (np. ścierkę kuchenną czy gąbkę). Profesjonalista ma też w wyposażeniu drobne dekoracje, które po prostu dodają uroku zdjęciom i zachęcają potencjalnych kupujących do obejrzenia mieszkania na żywo. Oczywiście o drobne detale warto zadbać samodzielnie – połóż ładny, miękki pled na sofie, postaw miskę z owocami na stole albo kup świeże kwiaty do wazonu. Takie szczegóły mają ogromne znaczenie zarówno na zdjęciach, jak i osobistej prezentacji – ale o tym za chwilę.

O czym jeszcze musisz pamiętać, żeby wyeksponować zalety mieszkania na sprzedaż?

#1 Zadbaj o nienaganną czystość i stan mieszkania

Dr Jacek Chołoniewski w książce „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” pisze, że wyczyszczenie każdego pomieszczenia (zwłaszcza kuchni i łazienki) to najważniejszy etap przygotowania mieszkania do prezentacji. Obejmuje to również naprawianie drobnych usterek, odmalowanie ścian i umycie okien. Cena, którą uzyskasz za „zapuszczone” mieszkanie, jest „niższa o kwotę dużo większą niż koszt sprzątania, odmalowania i drobnych napraw”[2].

#2 Ogranicz do minimum liczbę rzeczy

Niezagracone mieszkanie wygląda na większe i jaśniejsze. Jeśli możesz, pozbądź się zwłaszcza mebli starych i zdezelowanych (np. meblościanki po dziadkach). Nie pokazuj rzeczy osobistych (zdjęć, bibelotów, dziecięcych zabawek). Buty, płaszcze i ubrania włóż do szafy, umyj i pochowaj naczynia, a w łazience zostaw jedynie mydło i czysty ręcznik.

#3 Wprowadź miłą atmosferę

Przed wizytą kupującego porządnie wywietrz mieszkanie, nie pal papierosów i posprzątaj w kociej kuwecie. Możesz wprowadzić miły, neutralny zapach – zapal świeczkę albo użyj delikatnego odświeżacza powietrza. Wpuść też do środka jak najwięcej światła.

Stan deweloperski to jedna z zalet!

A co z mieszkaniami z rynku pierwotnego? Wiele osób, które kupiło lokal mieszkalny z myślą o szybkiej odsprzedaży z zyskiem, zastanawia się, czy warto inwestować w aranżację wnętrz (np. z myślą o tymczasowym wynajmie). Analiza portalu rynekpierwotny.pl pokazuje, że przy wydatku ok. 1500 zł/m2 na wykończenie mieszkania trudno uzyskać zwrot za dodatkową inwestycję oraz zysk na poziomie 5-10%]. Ma to związek m.in. z rosnącymi cenami za materiały i robociznę czy nietrafieniem w gusta kupujących. Najbezpieczniej zostawić więc urządzanie „M” ostatecznemu właścicielowi, a stan deweloperski pokazywać jako największą zaletę lokalu.

Klucz do sprzedaży mieszkania – eksponowanie zalet

  • Niezależnie od tego, czy sprzedajesz mieszkanie w doskonałej lokalizacji, o wyjątkowym standardzie czy po prostu swoje własne – wyeksponowanie jego zalet to klucz do sukcesu, czyli sprzedaży. Aby poznać te (i wiele więcej!) techniki sięgnij po profesjonalne warsztaty dla deweloperów. 

Źródła:

[1] https://dom.wp.pl/niesprzedawalne-mieszkania-6098123641799297a

[2] Dr Chołoniewski Jacek, Przygotowanie mieszkania do sprzedaży w: Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie – praktyczny poradnik, wyd. 2, Estymator Jacek Chołoniewski, 2012, s. 129

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *