sprzedaż mieszkania

Czy sprzedaż mieszkania na odległość jest możliwa?

Sprzedaż mieszkania na odległość

Mogłoby się wydawać, że do dopełnienia większej ilości ważnych przedsięwzięć potrzebny jest stawienie się w danym miejscu określonego dnia, a całość powinna być zakończona własnym podpisem. Czy możliwa jest sprzedaż mieszkania, przebywając w tym czasie w innym kraju? Jaką rolę może odgrywać w tym procesie doradca nieruchomości?

Jak sprzedać mieszkanie będąc w innym kraju?

Zaniedbanie pracy czy częste urlopy tylko po to, aby usłyszeć od potencjalnego kupującego “zastanowię się” z pewnością nie jest wymarzoną formą wakacji wielu osób.
Jednak istnieje opcja skorzystania z pełnomocnika, który może w tym zastąpić sprzedającego na każdym etapie sprzedaży danej nieruchomości.

To, czy osoba sprzedająca mieszkanie zleci pośrednikowi usługę kompleksową, czy też zdecyduje się samemu podjąć niektóre z działań na etapie sprzedaży, zwykle zależy od treści dokumentu, jednakże oddanie całego procesu w ręce osoby kompetentnej pozwoli na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy, a także uniknięciu wielu stresujących sytuacji.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy nieruchomości?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji na temat korzystania z pełnomocnictwa warto zasięgnąć informacji dotyczących przebiegu całego procesu.
Agent krok po kroku wytłumaczy sprzedającemu, jaką formę oraz treść ma mieć taki dokument, oraz jakie działania trzeba podjąć, aby było on ważny.

Oczywiście pełnomocnikiem nie musi być finalnie doradca nieruchomości, czy też osoba spokrewniona ze sprzedającym. Należy też pamiętać, że osoba mająca doświadczenie z pewnością upora się szybciej z całym procesem oraz wie jak reagować na negocjacje cen.

Dlatego finalnie gdy osoba sprzedająca będzie próbowała zaoszczędzić pieniądze na usługach profesjonalisty, często może stracić na końcowej cenie mieszkania.

Czy pełnomocnictwo udzielane jest bezterminowo?

W sytuacji sprzedaży mieszkania na odległość, sprzedający nie powinni się martwić, że ktoś po długim czasie udzielenia pełnomocnictwa sprzeda ich mieszkanie, gdy ta decyzja ulegnie zmianie, chociażby ze względu na chęć wynajmu, czy zmiany sytuacji życiowej.

Odpowiednio sporządzony dokument, upoważnia do anulowania pośrednictwa w dowolnym czasie. Często zdarza się tak w sytuacjach, gdy pełnomocnikiem zostaje znajomy lub ktoś z rodziny. Jednak umowa z agentem nieruchomości z pewnością będzie miała określony czas na jej zerwanie, co oznacza, że nie będzie to możliwe na wybranym etapie sprzedaży.

Taka klauzula skonstruowana została na wypadek, gdy sprzedający chciałby się dogadać z potencjalnym klientem za plecami doradcy finansowego, który wykonał swoją pracę.
Oprócz tego wygaśnięcie takiej umowy ma również miejsce w przypadku śmierci sprzedającego lub pełnomocnika.

Sprzedaż mieszkania na odległość – podsumowanie

Jest to proces jak najbardziej możliwy, a samo pełnomocnictwo można udzielić dowolnej osobie.

Warto zaczerpnąć informacji przed zdecydowaniem się na taką formę sprzedaży, jednak udzielanie pełnomocnictwa osobie, która nie ma doświadczenia w sprzedaży mieszkań może nie okazać się wyborem, który przyniesie największe zyski.

Korzystnym rozwiązaniem wydaje się zatrudnienie doradcy nieruchomości, który zajmie się całym procesem od podstaw, co pozwoli sprzedającemu zająć się własną pracą, oraz uniknięciem potencjalnych strat pieniędzy w przypadku przebywania za granicą, jak i czasu na dopełnianie formalności.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *