Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

5/5 - (2 ocen)

Dobieranie mocy fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna to krok w stronę uniezależnienia gospodarstwa domowego od dostawców energii elektrycznej, a także większego wsparcia rozwoju OZE. Jednocześnie inwestycja w fotowoltaikę powinna uwzględniać czynniki, które decydują o podstawowych parametrach systemu PV, a tym samym jego skutecznym działaniu. Czym należy się sugerować, aby zadbać o właściwy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej? Podpowiadamy!

Od jakich czynników zależy moc paneli słonecznych?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o wystarczająca moc fotowoltaiki. Jej wartość wymaga uwzględnienia zarówno potrzeb energetycznych wszystkich domowników, jak i samego budynku. Dlatego też wybór instalacji musi być zgodny z indywidualnymi preferencjami, a także właściwościami technicznymi, czy montażowymi obiektu. W zależności od tego będzie można stwierdzić, czy dla danego typu budownictwa lepiej sprawdzą się np. instalacje fotowoltaiczne o mocy 10 kW, czy systemy o mniejszej mocy. Na jej wartość składają się przede wszystkim czynniki takie jak:

  • umiejscowienie paneli słonecznych,
  • parametry połaci dachowej,
  • skierowanie ogniw w stronę południa,
  • zacienie powierzchni ogniw fotowoltaicznych.

Od jakich czynników zależy moc paneli słonecznych?

Jak prawidłowo dobrać moc instalacji?

Wielkość fotowoltaiki, podobnie jak zapotrzebowanie budynku na prąd, odgrywają istotną rolę przy ustalaniu mocy, jaką powinna dysponować instalacja PV. W ten sposób istnieje możliwość dostosowania systemu pod względem ilości zużywanego prądu, potrzebnego do zasilenia niezbędnych urządzeń domowych. Do wykonania obliczeń mogą wystarczyć rachunki za energię elektryczną, otrzymywane od operatora sieci.

Warto w tym celu skorzystać z profesjonalnego audyty fotowoltaicznego, który umożliwi fachową analizę na podstawie ponoszonych kosztów, a także aktualnych zasad rozliczania energii. Opcjonalnie można podjąć się wyliczeń na własną rękę, co jednak niesie ryzyko popełnienia błędu w i niewłaściwego doboru mocy. Inną opcją jest skorzystanie z kalkulatora fotowoltaicznego, dostępnego m.in. na stronie: https://sunergo.pl/. To proste, a zarazem pomocne narzędzie, które pozwoli zadecydować o zakupie i montażu właściwej mikroelektrowni słonecznej.

Za duża lub za mała moc fotowoltaiki – czym może skutkować?

Najlepszym rozwiązaniem będzie dobór instalacji fotowoltaicznej, która w pełni pokryje zapotrzebowanie na prąd danego domostwa. Zdarza się jednak, że fotowoltaika ma mniejszą lub większą wydajność, a tym samym nie jest odpowiednio dobrana. Warto pamiętać, że wybór systemu PV o mniejszej mocy przekłada się bezpośrednio na rachunki za energię elektryczną, a więc mniejsze oszczędności wynikające z użytkownika fotowoltaiki. Jednak taka sytuacja nie powinna decydować o wydłużeniu okresu zwrotu całości inwestycji.

Dobór paneli słonecznych o za dużej mocy może natomiast skutkować wyższymi nakładami finansowymi, które wynikają z wytwarzania prądu i potencjalnej utraty nadwyżek energii. Oznacza to, że przewymiarowanie instalacji nie jest opłacalne. Zamiast inwestycji w fotowoltaikę o zbyt dużej mocy, korzystniejszą opcją będzie zwiększenie wydajności paneli słonecznych np. poprzez rozbudowanie systemu PV o kolejne moduły. Jednocześnie kwestie związane z poborem mocy i zapotrzebowaniem energetycznym budynku dobrze jest przemyśleć jeszcze na etapie planowania i tworzenia projektów budowy domu.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *