Dom z konopi

Dom z konopi – czyli zamieszkaj ekologicznie i tanio!

Dom z konopi

Konopie, mimo że nielegalne stają się coraz bardziej popularne. I nie chodzi tutaj o sposób na zabawę, lecz o budowę domów. Z konopi powstał nowy materiał tzw. hempcrete – czyli beton konopny. Ma on szanse w przyszłości stać się jedynym materiałem naturalnym stosowanym w budownictwie.

Konopie od wieków używane były do rozmaitych celów. Obecnie najbardziej znany jest cel nielegalny, czyli odurzanie się konopiami, natomiast w chociażby w średniowieczu używano konopi do wykonywania ubrań, lin, żagli, czy oleju. Stosowanie konopi w przemyśle jest możliwe, jednak bardzo utrudnione przez polskie i europejskie przepisy. Niektórym jednak udało się to udało, a dom z konopi otworzył drogę nowym, ekologicznym technikom budowlanym.

Z czego robi się konopne budynki?

Nie tak dawno stworzono taki materiał jak hempcrete – czyli w dosłownym tłumaczeniu beton konopny.  Twórcą tej technologii jest Tom Wollney, brytyjski architekt i profesor. Hempcrete składa się z pociętych łodyg konopnych i spoiwa (np. wapna). Ma kilka bardzo ważnych cech: jest ekologiczny, odnawialny, ognioodporny. Rozkłada się w ciągu pięciu lat, a zresztą może zostać wykorzystany jako nawóz. Co więcej pochłania on dwutlenek węgla – na metr sześcienny może wchłonąć jego aż 165 kg.  Jest bardzo lekki, a taka cegła konopna jest kilkukrotnie wytrzymalsza od betonu! Wykazuje doskonałe parametry cieplne i akustyczne. Można go używać także do ocieplania budynków. Wyobrażacie sobie świat bez ohydnego styropianu, zamiast którego do ocieplania stosowano by konopie?

W Polsce wybudowano już pierwszy taki dom z konopi, chociaż nie jest to pierwszy taki dom na świecie. Projekt został zapoczątkowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i na jego terenie postawiono taki dom. Eksperymenty przeprowadzone wskazują na to, że może to być materiał przyszłości. Obecnie kilku profesjonalistów – entuzjastów zajmuje się budową takich domów, na razie na cele prywatne. M.in. jest to Piotr Jastrzębski, który zbudował dom z konopi w celu zamieszania tam.

Dom z konopi to budownictwo ekologiczne, ekonomiczne, bezpieczne i przyszłościowe

Budownictwo z konopi może stać się przyszłością, nie tylko ze względu na ekologiczność, ale też na cenę i łatwość użycia. Oczywiście musi minąć trochę czasu, aby mógł się on upowszechnić. Ci którzy myślą, że taki dom może się szybko rozlecieć, mogą sięgnąć do badań, które doskonale pokazują wytrzymałość takiego produktu. Chciałbym zauważyć, że dawniej jedna z najpopularniejszych pokryć dachowych – słoma – dzięki odpowiedniej konserwacji mogła przetrwać nawet sto lat. Dla porównania obecnie użytkowanie wieczyste gruntu jest wyznaczone na 99 lat.

 

Zobacz również: Budownictwo szkieletowe – dowiedz się więcej!

Zobacz koniecznie

3 komentarze

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.