architektura w grach

Gry komputerowe z architekturą lepszą niż w realu TOP5

Architektura i sztuka w grach komputerowych

Jeśli ktoś myśli, że twórcy i designerzy gier komputerowych to nerdy słyszące o architekturze i budownictwie, gdzieś kiedyś przy okazji, to po zapoznaniu się z tym grami zmieni zdanie. Niektóre współczesne gry to dzieła sztuki wizualnej tworzące niezwykłe światy, a czasem nawet odzwierciedlające prawdziwe zabytki. Przyjrzyjcie się przygotowanemu przez nas TOP5 gier, w których budynki rządzą!

TOP5 gier z  niezwykła architekturą

Assassin`s Creed

Cały cykl grier Assassin`s Creed jest niezwykłym dziełem sztuki, jeśli chodzi o architekturę. Konsultanci jeśli chodzi o przedstawiony świat pracowali w grupach po kilkadziesiąt osób, aby jak najwierniej przedstawić architekturę i sztukę na przestrzeni wieków – od Aten, przez Rzym i Konstantynopol i średniowieczną Francję.

W grze niezwykłe są nie tylko zabytkowe budynki, ale i kreacje strojów konsultowane z historykami sztuki.

Oczywiście nie możemy traktować tego świata jako prawdziwego na 100%, ponieważ należało pogodzić charakterystykę gry i fabuły. Na przykład średniowieczne kamienice rzadko były wielokondygnacyjne, natomiast w grze królują stosunkowo wysokie zabudowania.

Porównanie Aten z Assassin`s Creed do prawdziwych Aten

 

Minecraft

Gra Minecraft charakteryzuje się tym, że można zrobić tam wszystko. To nie jest gra, w której autorzy stworzyli światy, budynki, domy, miasta. Niee, oni nie zrobili nic. Wszystko zrobili gracze, ponieważ gra polega m.in. na budowaniu! To gracze wpadają na pomysły, aby wykonać niezwykłe projekty, od najdziwniejszych fantastycznych wieżowców, po odtworzenie rynku… w Krakowie. Zobaczcie zresztą poniżej:

 

Cities: skylines

To gra, w którą powinien zagrać chyba każdy architekt-urbanista, przynajmniej na studiach. Cities to po prostu symulator miasta. Musisz zająć się nie tylko organizacją miejskiego życia, od postawienia urzędów, budynków miejskich, po rozprowadzenie sieci energetycznej, czy wodociągowej. W to wchodzą realne zachowania mieszkańców, a nawet transportu miejskiego. Bez dobrej znajomości koncepcji miasta idealnego się nie obejdzie. Zobaczcie, co można zrobić w grze!

Milionowe miasto w Cities, które zbudował gracz:

 

Bloodborne

Jest to gra fabularna, gdzie nie znajdziemy nigdzie architektury przekalkowanej 1:1, ale jej futurystyczną wizję oraz niezwykły klimat nawiązujący do architektury wiktoriańskiej. Gra nie tylko wręcz rozumie tę epokę, ale oddaję nawet jej ideę. Sam bohater podróżuje po fantastycznym mieście, odkrywając tajemnice tamtejszych zakamarków.

Budynki w grze są bardzo monumentalne odnoszą się do romantycznych wzorców połączonych częściowo z architekturą industrialną. Największe wrażenie robi ogromna przytłaczająca archikatedra przedstawiona w grze.

Porównanie prawdziwych miejsc z tymi w grze Bloodborne

https://www.youtube.com/watch?v=Tk0e2ASQj5g

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wybór Wiedźmina 3 jest z pewnością podyktowany patriotyzmem, natomiast architektura świata w Wiedźminie niczym nieustepuje innym tytułom. Jest co najmniej niezwykła, słowiańska, trochę fantastyczna, ale co ciekawe są takie miejsca z prawdziwego świata, które są wspaniale oddane w grze. Jest to m.in. Gdańsk, wieś Zalipie, czy Bronowice (a dokładniej Wesele – jednoznaczne nawiązanie do polskiej kultury).

Wcielając się w postać Geralta i zwiedzając tamtejsze wioski, miasteczka możemy poczuć się jakbyśmy odwiedzali polskie zabytki (szczególnie architektury drewnianej). Natomiast miasto z dodatku do gry Krew i Wino przypomina… Kraków (przynajmniej poszczególne kamienno-ceglane budynki)

Inne architektoniczne artykuły dla Ciebie

Główna fotografia: Zehta (flickr)

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *