dom ocieplony wełną mineralną

Czym jest i jak powstaje wełna mineralna?

5/5 - (2 ocen)

Co to jest wełna mineralna? Jak powstaje?

Izolacja budynku mieszkalnego, a także samego lokalu użytkowego jeszcze kilka lat temu była jednym z najtrudniejszych zadań. Nie tylko fachowcy, ale sami właściciele nieruchomości poszukiwali trwałego materiału, o zaskakująco dobrych parametrach, który pomoże im chronić wnętrze zarówno przed wychłodzeniem jak i przed przegrzaniem. Właśnie w ten sposób niezrównaną popularność zyskała sobie wełna mineralna, która obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych. Jednak czym jest to tworzywo i w jaki sposób ono powstaje?

Czym jest wełna mineralna?

Wełna mineralna obecnie jest tym tworzywem, z którego nie można zrezygnować podczas izolacji domu lub docieplenia budynku. Wiele osób zdążyło się już poznać na jej niekwestionowanych zaletach i nie wyobraża sobie pominięcia jej podczas wykonywania termoizolacji danego wnętrza. Choć z wyglądu wełna mineralna niczym się nie wyróżnia, to jednak tworzywo to skrywa w sobie wyjątkowo dobre parametry. Jego trwałość i odporność na chemiczną korozję jest jednak uwarunkowana sposobem, w jaki on powstaje. Okazuje się, że wełna mineralna, jaką w swojej ofercie ma np. Knauf Insulation: https://welnaknauf.pl/, jest materiałem całkowicie naturalnym. Można nawet powiedzieć, że podczas jej produkcji 100% wykorzystanych surowców – a raczej ich odpadów – ponownie powraca do cyklu produkcyjnego, czyli wszystko odbywa się zgodnie z przyjętą ideologią ” no waste”. Wełna mineralna jest więc bezpiecznym i naturalnym materiałem izolacyjnym, który nie szkodzi ani domownikom, ani także środowisku naturalnemu. Nie powinno więc nas dziwić, że coraz większe grono osób decyduje się na to, by skorzystać z jej niesamowitych parametrów.

W jaki sposób powstaje wełna mineralna?

Wełna mineralna – jak sama nazwa wskazuje – powstaje z mineralnych składników, które w całości występują w środowisku naturalnym. Niemniej jednak sposób jej powstawania uwarunkowany jest poniekąd jej rodzajem. Obecnie można wyróżnić:

  • wełnę mineralną skalną – do jej produkcji wykorzystywany jest jedynie bazalt, który wytapiany jest w temperaturze powyżej 1400 stopni Celsjusza.
  • wełnę mineralną szklaną – do jej produkcji wykorzystuje się głównie piasek kwarcowy, który wzbogacany jest stłuczką szklaną. Oba składniki wspólnie wytapiane są w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza.

Jednocześnie sam proces produkcji wełny mineralnej nie kończy się na wytapianiu poszczególnych składników. Zarówno bazalt jak i piasek kwarcowy ze stłuczką szklaną, są następnie poddawane procesowi rozwłókniania. To właśnie na tym etapie możemy zauważyć powstanie pierwszych włókien – kamiennych, a także i szklanych – do których w formie uzupełnienia dodaje się lepiszcze. W tym momencie wełna mineralna – bez względu na jej rodzaj – zyskuje sobie ponadprzeciętne parametry. Staje się ona odporna na chemiczną korozję, korozję biologiczną, a także wyróżnia się niepalnością. Zdarza się, że na tym etapie produkcji dodaje się do niej również:

  • dolomit;
  • gabro;
  • wapień.

Wymienione wyżej minerały również mają ogromny wpływ na właściwości jakimi może pochwalić się wełna mineralna. Na samym końcu produkcji włókna wełny mineralna formuje się na kształt mat lub płyt – w zależności od pożądanej gęstości materiału izolacyjnego. W takiej formie tworzywo to trafia na półki sklepowe, gdzie następnie jest sprzedawane i rozpoczyna swoje działanie jako materiał izolacyjny montowany w warstwie dociepleniowej budynków mieszkalnych. Jak więc widać, proces powstania wełny mineralnej jest przyjazny środowisku i gwarantuje jej szereg zalet.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *