kraków mieszkania

Kupno mieszkania na krakowskich dzielnicach – czy się opłaca?

Kupno mieszkania w Krakowie

Trudno się dziwić, że jednym z pierwszych wyborów na liście dużych miast do przeprowadzki na stałe jest Kraków. To piękne, historyczne miasto ma wiele do zaoferowania, a przede wszystkim łączy w sobie wszystkie cechy tętniącej życiem aglomeracji z urokiem historii starych uliczek, najstarszego uniwersytetu, zabytkowych obiektów i artystycznego wdzięku.

Miejsce do życia, dzielnice Krakowa

Kraków podzielony jest aktualnie na osiemnaście dzielnic. Każda z nich doskonale nadaje się do zamieszkania, chociaż nie wszędzie buduje się nowe osiedla czy restauruje lofty, ale wszędzie dostępne są zwykle mieszkania z rynku wtórnego. Jedną z dzielnic Krakowa, która w ostatnim czasie zyskuje najwięcej nowych mieszkańców jest Zabłocie. Mieszkania na krakowskim Zabłociu pochodzą zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego (więcej tutaj). Jest to dzielnica porównywalna wielkością do Starego Miasta. Jedną z najważniejszych jej zalet jest doskonałe skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta, dzięki temu na Zabłociu można mieszkać a pracować w dowolnej dzielnicy Krakowa.

Rewitalizacja Zabłocia

Zabłocie należy dzisiaj do XIII dzielnicy Krakowa i leży na prawym brzegu Wisły, Ten obszar miasta największe znaczenie odgrywał na przełomie XIX i XX w. kiedy to powstają tam zakłady kolejowe i przemysłowe, nadające ton całej dzielnicy. Po roku 1989, czyli po zamknięciu zakładów przemysłowych, znaczenie Zabłocia minimalizuje się i degraduje, ale już w latach 90. XX zapada decyzja o rewitalizacji całej dzielnicy, zmieniającej diametralnie dynamikę jej rozwoju.

Wzorem wielu miast w podobnej sytuacji, Zabłocie staje się dzielnicą ludzi młodych. W obiektach poprzemysłowych powstają atrakcyjne lofty, mieszkania rynku wtórnego, kupowane do generalnego remontu stają się coraz bardziej atrakcyjne. W końcu powstają nowe osiedla z apartamentami i mieszkaniami całkowicie nowymi, o znaczącym potencjale inwestycyjnym.

Ten mechanizm wszędzie wygląda tak samo. Zaniedbana, a nawet niebezpieczna dzielnica, oferuje tanie mieszkania rynku wtórnego. Przeprowadzają się więc do nich osoby liczący na niskie ceny zakupu, najczęściej młodzi ludzie, rozpoczynający tam wspólne życie. Dzielnica więc szybko nabiera dynamiki, zwraca więc uwagę deweloperów, którzy inwestują w całe stojące tam domy lub budują nowe osiedla. Dzielnica staje się modna, mieszkania poszukiwane, a ich ceny rosną.

Największą sztuką zatem jest wyczucie chwili, podjęcie decyzji we właściwym momencie, gdy lokale posiadają optymalną cenę.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *