okno dachowe

Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

5/5 - (1 ocen)

Wybór okien dachowych

Okna dachowe to świetny sposób na doświetlenie – i zagospodarowanie – najwyższego piętra domu czy innego budynku. Dzięki nim możemy uzyskać dodatkowe, pięknie nasłonecznione pomieszczenie do codziennego funkcjonowania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien na poddasze? Z jakich materiałów się je produkuje i jakie rodzaje mamy do wyboru? O czym pamiętać przed dokonaniem zakupów?

1. Czym okna dachowe różnią się od tradycyjnych?

2. Okna dachowe – najpopularniejsze rodzaje

3. Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się okna dachowe?

4. Okna dwu-, trzy- i czteroszybowe – które warto wybrać?

5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien dachowych?

Czym okna dachowe różnią się od tradycyjnych?

Okna dachowe to szczególna odmiana okien dedykowana na poddasza domów i innych budynków. Ich konstrukcja jest nieco odmienna od tej tradycyjnej, co pozwala na wpuszczenie większej ilości światła do wnętrza obiektu i tym samym zapewnia lepsze warunki na najwyższym piętrze. Wykorzystując okna dachowe unikniemy poczucia braku światła, dużego zacienienia oraz braku możliwości wywietrzenia pomieszczeń na poddaszu. Jest to ważne szczególnie w przypadku domów, gdzie najwyższe piętro jest przez nas aktywnie wykorzystywane i spędzamy na nim relatywnie dużo czasu. Dodatkowym atutem okien dachowych jest również to, że dzięki ich przestronności mamy często piękny widok na najbliższą okolicę.

Okna dachowe – najpopularniejsze rodzaje

Najbardziej wdzięcznym podziałem okien dachowych jest ten dotyczący ich konstrukcji oraz sposobu otwierania. Wyróżniamy cztery różne kategorie okien na poddasze, które charakteryzują się następującymi cechami:

  • okna obrotowe oś otwarcia mają umieszczoną w połowie swojej wysokości. Uchwyt do ich otwierania znajduje się na górnej lub dolnej listwie okiennicy. Ich dużym plusem jest to, że nie musimy wychylać się na zewnątrz, aby umyć szyby;
  • okna uchylno-obrotowe mogą być otwierane względem osi po środku oraz w górnej krawędzi ramy. Klamkę znajdziemy ponownie w dolnej lub górnej części konstrukcji. W przeciwieństwie do okien obrotowych, ten rodzaj przy otwarciu zajmuje dużo mniej przestrzeni wewnątrz pomieszczenia;
  • okna rozwieralne często nazywane są także wyłazami dachowymi. Otwierają się na prawo lub na lewo i umożliwiają nam bezpieczne wyjście na dach. Posiadają także dodatkowe siłowniki, które zapobiegają samoistnemu zamknięciu;
  • okna wysokoosiowe posiadają swoją oś obrotu na wysokości 3/4 skrzydła. Siłowniki sprawiają, że przy otwarciu okno zostaje wyniesione ponad dach, co pozwala na całkowite wysunięcie skrzydła z wnętrza pomieszczenia. Największym plusem tego mechanizmu jest fakt, że przez okno wysokoosiowe możemy wyglądać na zewnątrz w pełni wyprostowani.

Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się okna dachowe?

Najczęściej wykorzystywanymi materiałami, z jakich wykonuje się ramy do okien dachowych, jest drewno oraz PDV. Wybierając oprawę drewnianą możemy liczyć na bardzo estetyczne wykończenie okien, które dodatkowo jest również budżetowym rozwiązaniem. Drewno nie jest wrażliwe na działanie promieni UV, a uszkodzony lub odbarwiony lakier można zeszlifować, a następnie nałożyć nową, świeżą warstwę. Z drugiej strony okna drewniane wymagają od nas większej uwagi – nie powinniśmy stosować na nich agresywnych środków czyszczących, a raz na dwa lata powinniśmy zadbać o ponowną impregnację elementów z drewna.

Wybierając okna PCV nie musimy martwić się o ich dodatkowe zabezpieczenie, są one również o wiele bardziej wytrzymałe, niż drewno. Do ich czyszczenia nie musimy używać dedykowanych środków chemicznych ani martwić się o to, czy będą one zbyt mocne. Minusem okien PCV jest wyższa cena oraz fakt, że materiał ten z czasem ulega przebarwieniom pod wpływem działania promieni słonecznych. Jeżeli tak się stanie, jedynym rozwiązaniem problemu jest wymiana okien na nowe.

Okna dwu-, trzy- i czteroszybowe – które warto wybrać?

Istotną kwestią konstrukcyjną okien jest również to, z ilu szyb składa się ich główna strefa. Zazwyczaj ilość szyb w oknie waha się w przedziale od dwóch do czterech. Od tego, ile warstw znajdzie się w naszym oknie, zależy jak wiele dźwięków będą one przepuszczać, a także jak dużo ciepła ucieknie z wnętrza naszego domu, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Okna dachowe 4 szybowe są obecnie najpopularniejszym wyborem, ponieważ zapewniają wysoką dźwiękoszczelność, a co za tym idzie – dużo większy komfort użytkowania. Dodatkowo stopień zatrzymywania ciepła w przypadku okien z czterema szybami jest dużo wyższy, niż u modeli o mniejszej ilości warstw.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien dachowych?

Poszukując okien dachowych powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich konstrukcję, rodzaj ramy i ilość szyb. Dodatkowo istotne są także wymiary oraz sposób otwierania, szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń, gdzie nie możemy sobie pozwolić by otwarte okno zajmowało dużo miejsca. Warto zastanowić się też nad kolorem okiennicy – powinna być ona dopasowana do dachu, tak aby całość stanowiła spójny design.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *