pistoletnatryskowy

Agregaty malarskie dla profesjonalistów – sprawdź, jaki wybrać!

Agregat malarski – jaki wybrać?

Agregaty malarskie to urządzenia służące do natryskowego malowania różnych powierzchni – najczęściej wykorzystuje się je do pokrywania farbą budynków i większych elementów infrastruktury, np. mostów. Nadają się również do np. lakierowania mebli, a mocniejsze modele mogą nawet nakładać gładź. Są szczególnie przydatne przy malowaniu dużych powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy agregat malarski nada się do profesjonalnego wykorzystania. Jak zatem wybrać odpowiednie urządzenie do tego typu zastosowań? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Rodzaje agregatów malarskich

Właściwie wszystkie dostępne obecnie na rynku agregaty do malowania są urządzeniami hydrodynamicznymi – oznacza to, że nie wykorzystują powietrza do rozprowadzania farb. Agregaty najczęściej dzieli się pod względem dwóch cech – napędu i sposobu podawania materiału.

Ze względu na napęd

Biorąc pod uwagę kwestię silnika, agregaty do malowania dzieli się na dwa rodzaje – elektryczne i spalinowe.

Te pierwsze sprawdzają się świetnie m.in. na budowach czy przy odnawianiu zabudowań miejskich. Działają stabilnie i mogą być bez przeszkód wykorzystywane w zamkniętych przestrzeniach. Ich minusem jest całkowita zależność od dostępu do prądu elektrycznego – przy pracach terenowych wymagają zatem wyposażenia się w agregat prądotwórczy.

Agregaty spalinowe mogą mieć wyraźnie większą moc, co przyspiesza malowanie i umożliwia pracę z cięższymi materiałami. Nadają się idealnie do prac w terenie – można je uruchomić praktycznie wszędzie. Ze względu na wydzielane spaliny ich wykorzystanie w pomieszczeniach zamkniętych jest mocno ograniczone – absolutnie nie można tego robić w niewentylowanych wnętrzach. Problemem może być też głośna praca – zwłaszcza jeśli dany model wyposażono w silnik diesla.

Ze względu na sposób podawania materiału

Na podstawie sposobu podawania farby, agregaty do malowania natryskowego dzielimy na tłokowe i membranowe.

Agregaty membranowe charakteryzują się dość ograniczoną wydajnością i mogą współpracować jedynie z lekkimi materiałami, np. farbą olejną. Nie poradzą sobie zupełnie np. z farbą elewacyjną. Z tego względu do profesjonalnych zastosowań lepiej nadają się agregaty tłokowe – odpowiednio mocny model poradzi sobie nawet z ciężkimi farbami antykorozyjnymi i pęczniejącymi przeciwpożarowymi.

Na jakie cechy zwracać uwagę przy wyborze agregatu?

Poza wymienionymi wyżej cechami, przy wyborze agregatu malarskiego należy kierować kilkoma ważnymi parametrami. Wśród nich trzeba wyróżnić w szczególności:

Ciśnienie robocze i wydajność

Urządzenia te pracują pod wysokim ciśnieniem – od jego wartości zależy to, z jakim materiałem dany agregat może współpracować.

Jeśli szukasz agregatu wyłącznie do lekkich farb, w zupełności wystarczą modele wytwarzające poniżej 200 bar ciśnienia. Do malowania akrylami, emulsjami i farbami lateksowymi potrzeba między 200 a 230 bar, natomiast przy cięższych materiałach (w tym farbach elewacyjnych) 230 bar to absolutne minimum.

Wydajność również ma wpływ na rodzaj obsługiwanej farby. Do farby olejnej wystarczą urządzenia o wydajności rzędu 1 l/min. Lateksy, emulsje i akryle potrzebują już od 1,25 do 1,8 l/min., a przy elewacyjnych wymagana już będzie wydajność rzędu 3 l/min. Jeśli planujesz wykorzystanie agregatu malarskiego do nakładania farb antykorozyjnych czy szpachli, rozsądnym minimum będzie wydajność sięgająca 5 l/min.

Średnica i kąt natrysku dyszy

Średnica dyszy to kolejny parametr, który powinien być dobrany pod kątem obsługiwanego materiału – im cięższa i bardziej lepka farba, tym szersza musi być dysza. Zależności te przedstawiają się następująco:

 • 0,009” do 0,013” — farby chlorokauczukowe, poliuretanowe i poliwinylowe,
 • 0,011” do 0,015” — farby olejne,
 • 0,013” do 0,017” — farby gruntowe i akrylowe,
 • 0,013” do 0,021” — farby lateksowe,
 • 0,025”+ — farby epoksydowe,
 • 0,043”+ — szpachle akrylowe, ciężkie farby antykorozyjne i przeciwpożarowe.

Oprócz tego należy też zwrócić uwagę na kąt natrysku – na jego podstawie można określić, jak szeroki będzie pas natrysku. Obliczenia są tutaj bardzo proste – wystarczy pomnożyć wartość kąta przez 5. Trzeba jednak pamiętać, że ów kąt jest podawany dla standardowych warunków malowania – wylot dyszy powinien znajdować się 25 cm od malowanej powierzchni. Wymienione tutaj parametry dysz są podawane bezpośrednio na nich – w formie trzycyfrowego oznaczenia. Pierwsza z liczb odpowiada kątowi, a dwie kolejne średnicy dyszy. Dla przykładu dysza z oznaczeniem 515 pozwala rozprowadzać farbę pod kątem 50°, a jej średnica jest równa 0,015”.

Trzeba też pamiętać, że dany agregat może pracować jedynie z określonymi dyszami – nie można dobierać ich dowolnie. Praca z dyszą o większej średnicy niż zalecana może prowadzić do uszkodzenia pompy, co pociąga za sobą spore koszty naprawy.

Godni polecenia producenci agregatów malarskich

Rynek agregatów do malowania jest obecnie bardzo bogaty – urządzenia te mogą być jednak bardzo różne pod względem jakości. Jaki sprzęt zatem kupić, żeby później nie żałować? Na pewno nie zawiedziesz się na agregatach od czołowych producentów jak Wagner, Graco i Titan. Wszyscy trzej producenci oferują wysokiej jakości agregaty oraz różnego rodzaju akcesoria i części zamienne do nich. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj firma Graco, która skupia się na wytwarzaniu sprzętu dla profesjonalistów – ich agregaty to gwarancja wytrzymałości i wydajności nawet przy bardzo intensywnej pracy. Odznaczają się także niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Trzeba jednak pamiętać, że są to jedne z droższych produktów tego typu.

Innymi wartymi uwagi markami są także Dedra, Bosch czy Black&Decker.

Poniżej przedstawiamy kilka modeli agregatów, które doceni każdy profesjonalista. Dane techniczne podane za agregatymalarskie.pl.

Wagner HC 950

Tłokowy agregat malarsko-szpachlarski działający w systemie airless. Dostępny jest w dwóch wersjach – elektrycznej (E) lub spalinowej (G). Warto wspomnieć, że silnik można bardzo łatwo wymieniać – wymaga to odkręcenia pojedynczej śruby mocującej. Ciśnieniem pracy można sterować dzięki pokrętłu regulacyjnemu. Może pracować z dowolnym rodzajem farb (m.in. dyspersyjnymi, bejcami, lakierami lakierobejcami, olejnymi, lateksowymi, emulsjami, silikonowymi, silikatowymi i podkładowymi) oraz z materiałami bitumicznymi i szpachlami. Może być dodatkowo wyposażony w system SSP (Special Spray Power) usprawniający pracę z materiałami o dużej lepkości. Model ten może obsługiwać jednocześnie trzy pistolety natryskowe – jedno urządzenie wystarczy więc do pracy na trzech stanowiskach.

Dane techniczne:

Wersja elektryczna:

 • Moc: 3,6 kW
 • Napięcie: 230 V
 • Max. ciśnienie: 250 bar
 • Waga: 83 kg (84,5 kg z SSP)
 • Max. wydajność: 6,6 l/min
 • Max. rozmiar dyszy: 1 pistolet 0,052″

Wersja spalinowa (benzyna):

 • Moc: 4.1 kW
 • Silnik: 5,5 PS benzyna Honda
 • Max. ciśnienie: 250 bar
 • Waga: 76 kg (77,5 kg z SSP)
 • Max. wydajność: 8 l/min
 • Max. rozmiar dyszy: 1 pistolet 0,052″

Agregat Wagner HC 950

Graco Mark VII ProContractor

Agregat malarsko-szpachlarski stworzony z myślą o profesjonalistach – nadaje się do malowania ścian (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), a także nakładania gruntów, gotowych mas szpachlowych, wypełniaczy i innych materiałów wykończeniowych. Cechuje się wysoką wydajnością, która sprawia, że jest to wręcz idealny agregat do malowania dużych powierzchni. Stosunkowo kompaktowe rozmiary umożliwiają łatwe manewrowanie w ograniczonych przestrzeniach. Z jego pomocą możesz malować jednocześnie na dwóch stanowiskach.

Dane techniczne:

 • Maks. ciśnienie robocze: 227 bar
 • Maks. rozmiar dyszy: 0,041″ – 0,047″
 • Maks. wydajność: 6 l/min
 • Moc silnika: 1,9 kW

Agregat Graco Mark VII ProContractor

Titan Capspray 8500

Lekki, przenośny agregat malarski działający w technologii HVLP (High Volume Low Pressure) – wykorzystuje niskociśnieniowy pistolet. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wniesienie większego agregatu byłoby problemem. Z jego pomocą możesz nakładać powłoki z farb metalicznych, emulsyjnych, olejnych, bejc i emalii, lekkich zabezpieczeń antykorozyjnych oraz tapet natryskowych.

 • Dane techniczne:
 • Silnik: 230 V
 • Turbina: 4-stopniowa
 • Masa: 10 kg
 • Ciśnienie powietrza: 0,6 bar

Agregat Malarski Titan Capspray 8500

Agregaty malarskie – podsumowanie

Agregat malarski to urządzenie umożliwiające natryskowe malowanie ścian. Zależnie od wydajności może być wykorzystane hobbystycznie w domu lub jako narzędzie pracy profesjonalnej firmy malarskiej. Mocniejsze modele mogą także znaleźć zastosowanie przy nakładaniu gładzi i innych ciężkich materiałów. Narzędzia te pozwalają na szybkie i wydajne nakładanie warstw farby dzięki pracy bez wykorzystania powietrza – nawet malując bardzo dużą powierzchnię, można zaoszczędzić przynajmniej 30% więcej materiału. Trzeba jednak pamiętać, że agregaty malarskie to nie jest tani sprzęt – w większości przypadków mogą sobie na niego pozwolić wyłącznie profesjonalne ekipy. Zdecydowanie jednak warto zainwestować w agregat do malowania, jeśli często podejmujesz się tego typu prac – koszt sprzętu dość szybko się zwróci dzięki zwiększonej wydajności.

Sprawdź również inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *