podstawowe-narzedzia-do-warsztatu

Jakie narzędzia dla stolarza amatora dobrać?

Oto narzędzia, bez których nie może istnieć żaden warsztat stolarski!

Lubisz nadawać drugie życie zużytym przedmiotom zamiast je wyrzucać? Mówi się, że naprawianie zepsutych rzeczy nie ma w dzisiejszych czasach większego sensu. Po co wysilać się z reperowaniem staroci, skoro za niewielkie pieniądze możemy kupić coś nowego? Wbrew takim opiniom pasjonatów majsterkowania wciąż nie brakuje. Drobne renowacje we własnym warsztacie to nie tylko okazja do zatrzymania cennych złotówek w portfelu, lecz także świetny sposób sprawdzenia swojej kreatywności i umiejętności manualnych. Do niedawna sądzono, że samodzielne prace z zakresu DIY to wyłącznie domena mężczyzn. Obecnie jednak takimi zajęciami interesuje się coraz więcej pań. Powszechna dostępność profesjonalnych narzędzi oraz łatwy dostęp do filmów instruktażowych sprawia, że praca z drewnem ponownie wraca do łask. Można zajmować się stolarstwem budowlanym, meblowym czy artystycznym – w każdym z nich podstawowy materiał obróbki jest jednak taki sam. Jakie narzędzia są niezbędne do naprawy i wyrabiania przedmiotów drewnianych?

Młotek stolarski

Mówi się, że siła tkwi w prostocie – to powiedzenie doskonale pasuje do fachu stolarza. Podstawą dobrze wyposażonego warsztatu stolarskiego jest jedno z najprostszych, a jednocześnie najbardziej uniwersalnych narzędzi ręcznych znanych człowiekowi, czyli dobry młotek. Bez odpowiedniego młotka nie jesteśmy w stanie dokonać żadnej naprawy ani tym bardziej zrealizować naszego wymarzonego projektu konstrukcyjnego. W pracy z drewnem przyda się przede wszystkim niewielki młotek stolarski, czyli taki posiadający specjalnie ukształtowaną główkę. Służy przede wszystkim do wbijania gwoździ, lecz przyda się także do wielu innych czynności. Młotek stolarski potocznie nazywany jest podbijakiem, ponieważ można go używać również do podbijania innych narzędzi (np. dłuta czy przecinaka). Kształt przekroju obucha najczęściej jest okrągły, dzięki czemu przyrząd doskonale nadaje się do wykonywania precyzyjnych uderzeń. Dużą popularnością cieszą się młotki stolarskie monolityczne, czyli takie wykonane z jednego elementu i nie posiadające żadnych łączeń. Bardzo funkcjonalne i wygodne w użyciu są modele z uchwytem pokrytym antypoślizgowym tworzywem sztucznym.

Ekierka stolarska

Kolejnym przydatnym narzędziem jest ekierka stolarska. Składa się z dwóch ramion nachylonych względem siebie pod kątem 90°. Służy do wyznaczania kąta prostego. Można ją zamontować po jednej lub obu stronach oraz na zewnątrz rogów. Jest niezbędna we wszelkiego rodzaju pracach, gdzie liczy się precyzja. Ten niezwykle prosty przyrząd ma zastosowanie uniwersalne: przyda się zarówno podczas łączenia elementów, jak i przy formowaniu drewna. Narzędzie jest niezastąpione w trakcie montażu szuflad i składania mebli, przydaje się również przy wyznaczaniu linii oraz cięciu większych powierzchni. Ekierki stolarskie wykonywane są z różnych materiałów, jednak z doświadczenia wiemy, że najlepiej sprawdzają się te zrobione z plastiku. Takie konstrukcje są odporne na działanie wilgoci i niskich temperatur, nie barwią obrabianego materiału i są bardzo wytrzymałe.

Ścisk stolarski śrubowy

Bez względu na to, czy trudnisz się stolarstwem zawodowo, czy traktujesz je jedynie jako hobby, powinieneś zaopatrzyć się w narzędzie, bez którego praca przy obróbce drewna byłaby wręcz niemożliwa. Chodzi o ścisk stolarki, prosty a jednocześnie niezwykle funkcjonalny przyrząd służący do ściskania z sobą kilku (dwóch lub więcej) obrabianych elementów. Można wykorzystywać je także do odkręcania zaworów i śrub. Wiele osób stosuje je podczas wykonywania drobnych napraw w domu i w ogrodzie. Ściski znajdują zastosowanie także przy pracach modelarskich i konstrukcyjnych. Ścisk stolarski śrubowy, inaczej określany jako ścisk stolarski typu C, to narzędzie produkowane w wielu rozmiarach. Najłatwiej rozpoznać je po charakterystycznym kształcie przypominającym literę C. Narzędzie składa się z dwóch elementów: stalowego gwintu oraz śruby z rękojeścią, za pomocą której reguluje się rozstaw ramion. Specjalnie zaprojektowany profil zapobiega ześlizgiwaniu się ścisku z zaciskanego materiału.

Narzędzia ręczne

Warsztat stolarski można urządzić w garażu, piwnicy czy oddzielnym pomieszczeniu w mieszkaniu. Bez względu na to, jaką ilością przestrzeni dysponujemy, najważniejsze by wyposażyć ją w narzędzia odpowiednie do prac, jakie zamierzamy wykonywać. Narzędzi ręcznych, jakie przydadzą się do pracy w drewnie, jest cała masa. Oprócz przyrządów wymienionych powyżej warto zaopatrzyć się m.in. w kombinerki, nóż z wymiennymi ostrzami, kątownik uniwersalny, miarę taśmową, strug stolarski, dobijaki i wkręty. Taki zestaw przyda się zresztą nie tylko stolarzowi: tak naprawdę powinien znaleźć się w pracowni każdego majsterkowicza. Pamiętajmy, że nie wszystkie narzędzia będą nam potrzebne od razu. Nie musimy kupować ich jednocześnie: na początek zaopatrzmy się po prostu w taki komplet, jaki będzie niezbędny do zaplanowanego projektu. Warto zastanowić się także nad tym, czy wolimy bazować na prostych narzędziach ręcznych, czy od razu iść w stronę nowoczesnych (lecz dużo droższych) elektronarzędzi.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *