wynajem i najem domu

Jak wynająć i nająć dom i się nie naciąć? – poradnik!

Wynajem i najem domu

Wynajem lub najem mieszkania nie jest prosty. Z jednej strony trzeba szukać, a wynajmujący mogą ukrywać wady lub lekko mówiąc być upierdliwi, najmujący za to w świadomości wynajmującego niszczą mieszkanie, ale mogą też próbować nigdy się z niego nie wynieść. Natomiast jeśli chodzi o dom, sytuacja staje się dużo bardziej skomplikowana. Wynajem domu jest trudniejszy, bo więcej metrów, mniej chętnych, chcemy zyskać więcej złotówek, ogólnie więcej zachodu.

W takim wypadku, dowiedzmy się jak wynająć dom, aby zarobić i zyskać, oraz jak nająć dom i cieszyć się dobrym wyborem.

Jak wynająć dom, aby zyskać?

To czy wynajmiemy nieruchomość i zyskamy zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście lokalizacja, są one dość oczywiste, więc nie będziemy ich wszystkich rozpisywać. Natomiast kluczowe jest to, czy dom był budowany/czy inwestor przed budową zaplanował wynajem domu, no i czy miała to być inwestycja.

Jeśli dom był budowany jako inwestycja, pod wynajem nie ma problemu. Z pewnością jest w dobrej lokalizacji, jego podział wewnątrz jest przystosowany lub do przystosowania, a my jesteśmy przygotowani do wynajmu.

Co jednak, jeśli chcemy dom wynająć, ale nigdy o tym nie myśleliśmy, tylko zmusiła nas do tego sytuacja?  Wtedy pojawia się większy problem, musimy się przygotować, że takiej nieruchomości nie wynajmiemy ot tak.

Wynajmijmy dom firmie

Jeśli to możliwe, jednym z najlepszych rozwiązań jest wynajem domu firmie. Średnio jesteśmy w stanie wynająć taką nieruchomość w granicach kilku – kilkunastu tysięcy złotych w woj. mazowieckim oraz większych miastach takich jak Kraków i Wrocław.

Pamiętajmy! Nie zawyżajmy cen, aby wynająć jak najdrożej. Prawdopodobne jest to, że więcej stracimy, jeśli nasza cena nie będzie konkurencyjna, bo nieruchomość będzie stała pusta/niewynajęta 4-6 miesięcy, jak nie więcej. Jeśli koszt będzie atrakcyjny, przyciągniemy najemcę szybciej, a co więcej może ich być więcej, więc będziemy mogli wybrać.

Nie wiemy, jak wycenić nieruchomość? Sprawdźmy portale ogłoszeniowe np. Allegro i kategorię domy do wynajęcia, a następnie zaproponujmy cenę niższą niż średnia. Nie zawsze musimy się targować! 

Jakie są negatywne strony wynajmowaniu firmom? Ano takie, że mogą chcieć przerobić wnętrza na biura, pokoje itp. Poza tym będą one mocno eksploatowane. Trudno jest wynająć firmie starszy dom jednorodzinny.

Natomiast zalety są takie, że możemy uzyskać fajny wynik finansowy oraz uzyskać pewnego najemcę na długo.

Wynajmijmy dom rodzince

Jeśli nasz dom jest nietypowy, znajduje się w miejscu, gdzie firma raczej go nie wynajmie (słabsza lokalizacja) jesteśmy skazani na osoby prywatne. Musimy się liczyć, że czynsz, który uzyskamy będzie niższy i będzie oscylował raczej w granicach kilku tysięcy złotych. Zaleta jest taka, że osoby prywatne nie będą raczej przerabiały i bardzo mocno niszczyły naszego domu. Bardzo często jednak rodziny wynajmujące dom, wynajmują go tymczasowo, ponieważ nie jest to popularne w Polsce, dlatego musimy się liczyć z częstymi zmianami najemców.

Możemy też zastanowić się nad wynajmem domu na pokoje. Może to być jedno z lepszych rozwiązań.

Wynajmijmy dom na wakacje/krótki okres czasu

Jeśli mieszkamy w atrakcyjnej okolicy, na Podhalu, blisko morza, na mazurach, w Bieszczadach, nad jeziorem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynająć dom na krótki okres np. na wakacje lub wypoczynek. Jest to świetne rozwiązanie, na którym można nieźle zarobić. Nie bójmy się tego, że po gościach trzeba będzie sprzątać. Na pewno znajdą się osoby bezrobotne w naszej okolicy, które możemy zatrudnić do zajmowania się domem/sprzątania po gościach itp.

Wynajmując dom dla 5-6 gości na 1 dobę na cele turystyczne, w zależności od lokalizacji i standardu możemy ze spokojem liczyć 300-600 złotych. Jeśli dom będzie zajęty choćby połowę miesiąca, zarobimy dużo więcej niż na wynajmie długoterminowym.

Czy wynajem domu może się opłacić?

Tak, ale tylko jeśli wynajmujemy go w celach turystycznych, jest przygotowany specjalnie pod inwestycję, wynajmujemy go podzielonego na mieszkania/pokoje lub firmie, na cele biznesowe.

Jak zabezpieczyć wynajem domu?

Najlepiej jest podpisać umowę o najem okazjonalny, jest to najlepsze rozwiązanie. Możemy zdecydować się również na przepisanie mediów na najemcę. W normalną umowę cywilnoprawną możemy dodać zapis informujący o tym, że w wypadku zalegania z opłatami przez najemcę podaje się on egzekucji z tytułu płatności czynszu oraz wydania lokalu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż do akcji szybko może wkroczyć komornik.

Jak nająć dom, aby nie stracić?

Najmowanie domu jest teoretycznie prostsze niż najmowanie mieszkania. Dlaczego? Nie mamy sąsiadów dookoła, którzy mogą uprzykrzyć nasze życie. Najemcę chroni Ustawa o ochronie praw lokatorów, więc nie musimy się niczym martwić.

Z pewnością warto:

  • sprawdzić sąsiedztwo
  • czy nie ma grzybów/pleśni w domu
  • czy wszystkie sprzęty działają
  • czy jest odpowiednio jasno
  • czy wynajmowany dom spełnia nasze potrzeby
  • czy nie ma zwierząt  (kun, szerszeni itp.) na więźbie dachowej

Warto również spisać protokół zdawczo-odbiorczy oraz nie wpłacać więcej kaucji niż wynosi miesięczny czynsz (no chyba, że to super luksusowy dom).

Inne artykuły o nieruchomościach

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *