jak kupić mieszkanie

Jak kupić mieszkanie i kiedy warto kupić mieszkanie?

Czy warto i jak kupić mieszkanie?

[ratings]

Rynek nieruchomości, szczególnie w większych miastach, łagodnie mówiąc szaleje. Ceny, które miały spadać, rosną. Brakuje mieszkań na wynajem. Ostatnimi czasy pojawił się trend szybkiego kupna mieszkania na kredyt, szczególnie przez młode osoby. Wszystko to powoduje, że można się zagubić. W tym mini poradniku wyprowadzimy Was z labiryntu pytań i wyjaśnimy jak kupić mieszkanie, jakie kupić i czy w ogóle warto je kupić.

Jak kupić mieszkanie i cieszyć się życiem we własnych czterech ścianach?

Zakup mieszkania możemy podzielić na etapy. Każdy z nich jest istotny, jednak pierwszy z nich to podstawa, tego co chcemy stworzyć. Bez tego etapu możemy zrobić błąd, który będzie rzutował na całe nasze życie.

jak kupić mieszkanie

pxhere.com

Etap I – analiza naszej obecnej sytuacji

Po pierwsze zastanówmy się nad naszymi, długofalowymi celami w życiu. Może chcemy zmienić miejsce zamieszkania, wyjechać,  a może nasza sytuacja jest niestabilna –  w takim wypadku trzeba przeliczyć inwestycje i zastanowić się nad ewentualnym wynajmem. Musimy również przeanalizować lokalny rynek mieszkaniowy np. w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław warto kupić mieszkanie nawet na 5 lat. Jeśli musielibyśmy się przenieść, wtedy bez problemu mieszkanie wynajmiemy. Jeśli jednak chcielibyśmy zamieszkać we własnych 4 ścianach w mniejszej miejscowości (np. poniżej 100 tysięcy mieszkańców) i wyprowadzilibyśmy się po kilku latach, wynajem może być problemem.

Kiedy podjąłeś decyzję – Tak! Chcę kupić mieszkanie! – znasz lokalny rynek, wiesz, że będzie to dla Ciebie korzystne – znakomicie. Do przeanalizowania zostają jeszcze kwestie finansowe. Udaj się do banku i dowiedz się, czy masz szanse na kredyt (jeśli kredytujesz zakup), przelicz jakie będą pełne koszty zakupu. Pamiętaj oprócz samej wartości mieszkania doliczyć trzeba wszystkie koszty kredytu (są one duże), koszty pośrednie związane z podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC) – jest to 2% wartości transakcji, koszty pośrednika (bardzo możliwe, że skorzystasz z jego usług nawet jeśli nie będziesz chciał), koszty notarialne. Szacując koszty weź pod uwagę, że jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego bardzo możliwe, że po wprowadzeniu okaże się, że zepsuje się najpierw to, później tamto i jeszcze coś innego. Załóż sobie pewnego rodzaju granicę bezpieczeństwa i nie przekraczaj jej.

Pamiętaj wszystko należy przeanalizować kilkukrotnie, bo mieszkanie to być może jedna z największych inwestycji w Twoim życiu!

jak kupić mieszkanie

Etap II – poszukiwanie mieszkania

Skoro znasz grunt pod nogami, wiesz jakie masz możliwości zastanów się teraz JAKIE mieszkanie będzie dla Ciebie odpowiednie. Zwróć uwagę na to ile możesz na nie wydać, określ lokalizację, która wchodzi w grę, czy interesuje Cię rynek pierwotny (od dewelopera, czy wtórny), określ parametry mieszkania. Zastanów się również, czy ważna jest cena zakupu, czy komfort (kupujesz droższe mieszkanie, do którego od razu się wprowadzasz).

Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak: doświetlenie i strony świata, koszty czynszu i opłat (poproś o książeczkę z administracji/spółdzielni), głośność, sąsiadów (jeśli będziesz bliżej zainteresowany, możesz się umówić na dzień próbny w mieszkaniu) oraz rzut mieszkania. Pamiętaj to, co jest w mieszkaniu prawdopodobnie zniknie. Wyobrażaj sobie jak możesz wykorzystać przestrzeń i czy będzie dla Ciebie odpowiednia. Pamiętaj, że w tym wypadku ważna jest również intuicja, jeśli w danym miejscu czujesz się gorzej, niepewnie lub słabo, zrezygnuj z niego. Może energia tam panująca nie jest dobra. Ważne jest również, aby sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Nie zaskoczy Cię wtedy budowana pod oknem autostrada, której miało tam nie być.

Co może Ci pomóc w wyborze mieszkania? Usiądź w swoim obecnym mieszkaniu i spisz na kartce, co Ci się w nim podoba, a co nie podoba, jakie dostrzegasz wady i zalety, co chciałbyś mieć, a czego wolisz unikać.

Mierz siły na zamiary!

Pamiętaj, że budżet zawsze jest ograniczony! Często bywa tak, że nie możesz mieć wszystkiego. Będzie trzeba wybrać i pójść na kompromis. Może warto będzie się przekonać do parteru, który jest często tańszy, ale budynek za to będzie w zacisznej, spokojnej uliczce, a może trzeba będzie zdecydować się na mniejszą powierzchnię mieszkania, ale z drugiej strony będzie tam taras lub duży balkon (który później można np. przeszklić). Nie oszczędzaj, ale też nie licz na cuda, jeśli nie masz odpowiedniego budżetu.

jak kupić mieszkanie

 

Etap III – jak kupić mieszkanie – kwestie formalne – czyli wybrałem i co dalej?

Jeśli wiesz już jaką nieruchomość chcesz kupić należy się skupić na krótkiej analizie formalnej. Po pierwsze sprawdź Księgę Wieczystą nieruchomości (jest ona dostępna online tutaj). Właściciel jeśli jesteś zainteresowany powinien Ci udostępnić nr KW. Zobacz w I dziale Księgi – kto jest właścicielem, skup uwagę na III dziale, gdzie mogą być informacje o ewentualnych ograniczeniach dot. nieruchomości oraz IV dziale, gdzie są informacje o hipotece. Jeśli wszystko jest w porządku – poinformuj sprzedającego o chęci kupna i podkreśl, że będą potrzebne odpowiednie dokumenty, które sprzedający powinien dostarczyć (zobacz artykuł jakie dokumenty są potrzebne przy zakupie nieruchomości).

Jeśli kredytujesz zakup podpiszcie umowę przedwstępną (jest to możliwe w formie umowy cywilno-prawnej, nie trzeba robić tego u notariusza). Pamiętaj, że należy w takim wypadku wpłacić ZADATEK (nigdy zaliczkę), która zabezpiecza obie strony. Wyrusz do banku z umową przedwstępną i wnioskuj o kredyt (oczywiście wiesz, że go dostaniesz, gdyż wcześniej już omówiłeś swoją sytuację z bankiem). Gdy już otrzymasz kredyt, znajdź notariusza (najlepiej takiego, który ma dobre opinie). Przygotujcie się do umowy końcowej. Pamiętaj, że przed umową musisz wpłacić notariuszowi 2% na podatek PCC oraz opłacić koszty notarialne. Ważne jest również umówienie się ze sprzedającym w jaki sposób zostaną przekazane pieniądze. Najlepiej zrobić to przelewem w trakcie lub po akcie notarialnym.

jak kupić mieszkanie

pixabay.com

Etap IV – jak kupić mieszkanie – ostatnia prosta

To już prawie koniec. Umówcie się ze sprzedającym kiedy mieszkanie zostanie przekazane. Bardzo ważne jest to, aby został wykonany protokół zdawczo-odbiorczy. Będzie trzeba jeszcze przepisać liczniki i podpisać umowy z dostawcami np. energii. Warto wybrać się również do administracji/spółdzielni zapoznać się z sytuacją. Później pozostaje tylko przeprowadzka i zapoznanie się z nowymi sąsiadami.

Warto pamiętać o rozsądnym zastanowieniu się nad zakupem z rynku pierwotnego, wtórnego, kupnem na licytacji komorniczej, szukaniem okazji oraz tzw. flipami. O tym w następnych artykułach na budynkowo.pl.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *