Zdjęcia ukośne warszawy - architektura, urbanistyka i zabytki

Zdjęcia ukośne Warszawy – zobacz jej układ urbanistyczny i zabytki!

[ratings]

Niedawno została udostępniona mapa Warszawy przedstawiająca ją z perspektywy ukośnej. Taki fotoplan był już wykonywany dla innych miast w Polsce. Jest on realizowany na podstawie zdjęć i pozwala zobaczyć miasto z całkiem innej strony!

Zdjęcia ukośne Warszawy stworzyły jej plan prezentujący doskonale zabytki i urbanistykę

W przeciwieństwie do zdjęć lotniczych, zdjęcia ukośne umożliwiają oglądać rozmaite obiekty, czy budynki pod innym kontem niż te wykonywane np. z satelity. Podobnie dużo łatwiej jest zrozumieć rozplanowanie przestrzenne i siatkę ulic. Zdjęcia Warszawy wykonywane były w 2018 roku i było ich aż 80 000! Fotografie danego terenu są robione z 4 stron, a potem łączone w jedno. Aparaty umieszczone na samolocie robią zdjęcia jednocześnie. Dzięki temu zdaje się jakby mapa była interaktywna i przypomina grafikę z dawnych gier komputerowych. Mapa prezentuje się w naprawdę świetnej jakości, dlatego nawet przy dużym powiększeniu jest możliwość przyjrzenia się obiektowi zainteresowania. Można na niej wykonywać nawet pomiary czy wyszukać konkretną ulicę! Cały fotoplan obejmuje ponad 500 kilometrów kwadratowych. 

Pierwsza ortofotomapa w tym stylu była wykonana w Łodzi już w 2012 roku.

Film ze zdjęć ukośnych Warszawy – wybrane budynki i założenia

Zdjęcia warszawskich ulic i zabytków

Publikacja mapy oraz realizowanie projektu również w innych miastach polski pozwala na spojrzenie na nie z całkiem innej perspektywy. Otoczenie każdego zabytku można obejrzeć dokładnie, co pozwala na przykład konserwatorom czy właścicielom na podjęcie odpowiedniej decyzji w kontekście, chociażby rewitalizacji przestrzeni. Będąc na ziemi nie zawsze jest się w stanie objąć wszystkiego wzrokiem, a pewne elementy mogą nam umknąć. Jest to niezwykle przydatne narzędzie z punktu widzenia urbanistycznego. Niestety kwestie zagospodarowania przestrzeni to duży problem, ogólnie w Polsce, ale Warszawa jest jednym z przodujących miast, które nie dbają o odpowiedni rozwój. Często buduje się gdzie się da, byleby się opłacało. Gdyby jednak ktoś chciałby się pochylić nad problematyką urbanistyki warszawy, może wykorzystać mapę ukośną. Co więcej, projektanci i architekci projektując przestrzeń lub nową inwestycję, mogą wziąć na poważnie, to co znajduje się dookoła nich, a mapa z pewnością im pomoże. Narzędzie może być również przydatne w wypadku, gdy chcemy kupić mieszkanie lub dom – pozwoli sprawdzić okolicę, aktualnie prowadzone budowy dookoła. Jeśli zobaczymy skrawek wolnego terenu obok oglądanej nieruchomości, jesteśmy ostrzeżeni. Jakiś deweloper może wybudować tam nowy blok lub biurowiec.

Źródła zdjęć i cała mapa warszawy: http://ukosne.um.warszawa.pl/

Dodawanie komentarzy zablokowane