włącznik hermetyczny

Włączniki hermetyczne – gdzie się je stosuje?

5/5 - (2 ocen)

Łączniki hermetyczne – co to jest?

Aby domowa instalacja elektryczna działała w sposób prawidłowy i bezpieczny dla użytkowników, każdy jej element powinien zostać odpowiednio dobrany i zamontowany. W miejscach o wysokim poziomie wilgotności lub narażonych na częste rozpryskiwanie wody stosuje się włączniki hermetyczne, czyli bryzgoszczelne. Mogą się one różnić pod względem stopnia ochrony (według skali IP). Sprawdź, gdzie stosuje się wyłączniki hermetyczne i jak dobrać odpowiedni model do swojego mieszkania.

Włącznik hermetyczny – czym się charakteryzuje?

Hermetyczne włączniki światła są przeznaczone do pomieszczeń, w których istnieje ryzyko ich zamoczenia lub stale utrzymuje się wilgotność. Instalacja elektryczna musi być bowiem zabezpieczona przed kontaktem z wodą. W przeciwnym razie może stać się skrajnie niebezpieczna dla użytkowników lub, w najlepszym przypadku, nie będzie działała prawidłowo. Dlatego włączniki hermetyczne to obowiązkowe wyposażenie:

  • łazienek,
  • kuchni,
  • pralni,
  • piwnic,
  • myjni,
  • restauracji,
  • hal produkcyjnych,
  • innych pomieszczeń, gdzie istnieje ryzyko zachlapania kontaktu wodą – na przykład garaży czy kotłowni.

Stosowanie wyłączników hermetycznych w takich miejscach jest podyktowane przede wszystkim zasadami bezpieczeństwa. Produkty te są wyposażone w elementy zapobiegające przedostawaniu się wilgoci do instalacji. To między innymi uszczelki, osłony oraz szczelne obudowy spełniające obowiązujące normy. Dzięki takiej konstrukcji włącznik i wyłącznik hermetyczny jest odporny nie tylko na szkodliwe działanie wody, ale również na zapylenie. Dlatego ten rodzaj łączników wykorzystuje się także w wielu branżach, w których pył stanowi zagrożenie dla instalacji – na przykład w przemyśle.

Łączniki natynkowe czy podtynkowe – które wybrać?

Jeśli planujesz zakup łącznika hermetycznego, do wyboru masz dwa typy produktów: podtynkowe i natynkowe. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że jego większa część znajduje się w puszce ukrytej w ścianie i jest całkowicie niewidoczna. Elementy naścienne to jedynie ramka i przyciski służące do włączania i wyłączania oświetlenia. Włącznik natynkowy hermetyczny to z kolei urządzenie, które zgodnie z nazwą instaluje się na tynku. Odstaje od ściany i jest dość dobrze widoczne. Jego zaletą jest to, że nie wymaga prowadzenia przewodów w bruździe oraz wykuwania miejsca na puszkę. Dzięki temu montaż można przeprowadzić bez wykonywania zaawansowanych prac remontowych – w tym skuwania tynku i ponownego malowania ścian.

Dla niektórych wadę może stanowić wygląd przełączników natynkowych, które z pewnością rzucają się w oczy. Zdecydowanie nie jest to zatem rozwiązanie dla osób, które szukają kontaktów o dyskretnej prezencji. Mimo to takie włączniki już dawno przestały się kojarzyć z pomieszczeniami gospodarczymi. Obecnie montuje się je również w innych miejscach. Świetnie wpisują się w minimalistyczny czy industrialny wystrój wnętrz. Dzięki łatwemu montażowi i doskonałym parametrom szczelności stanowią korzystny wybór do wielu pomieszczeń. Ponadto na rynku dostępne są łączniki o różnych kolorach i kształtach.

Hermetyczne włączniki światła – stopnie ochrony

Każdy przełącznik natynkowy hermetyczny ma określony stopień ochrony zgodny z normą IP. Klasyfikacja ta opisuje, przed jakimi ryzykami chroni dany produkt i gdzie można go instalować. Jeśli szukasz wyłącznika hermetycznego, zwracaj uwagę na symbole zamieszczone na opakowaniu. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie, co oznaczają.

IP44:

  • ochrona przed drobinami ciał obcych większymi niż 1 mm,
  • ochrona przed rozbryzgami wody,

IP45:

  • ochrona przed drobinami ciał obcych większymi niż 1 mm,
  • ochrona przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę gniazdka,

IP55:

  • ochrona przed pyłem,
  • ochrona przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę gniazdka,

IP65:

  • całkowita ochrona przed wpływem pyłu i kurzu,
  • ochrona przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę gniazdka.

Wyłączniki hermetyczne o najwyższym stopniu ochrony rekomenduje się do łazienek, kuchni czy myjni. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ryzyko kontaktu wody z instalacją elektryczną jest wysokie.

Hermetyczne łączniki – jak je dobierać?

Oprócz opisanych powyżej stopni ochrony przed wilgocią warto zwracać uwagę również na wygląd wyłączników hermetycznych. Sklepy sprzedają łączniki o wielu kolorach, rozmiarach i kształtach, dlatego nie ma trudności z dobraniem ich do określonego wystroju wnętrza czy indywidualnych upodobań stylistycznych. Czasy, gdy jedyne dostępne wyłączniki hermetyczne były duże, topornie wykonane, czarne i zabezpieczone gumową osłoną, dawno minęły. Obecnie przełączniki natynkowe w wersji wodoszczelnej można kupić w wielu różnorodnych stylowych wydaniach, które będą się świetnie prezentowały na ścianach kuchni czy łazienki.

Przede wszystkim jednak należy zwracać uwagę na jakość kupowanych produktów. Jest to bardzo ważne, ponieważ łączniki hermetyczne dbają o bezpieczeństwo użytkowników i chronią przed porażeniem prądem. Zabezpieczają również instalację przed uszkodzeniem. Są to więc głównie elementy o zastosowaniu praktycznym. Jeśli nadal masz wątpliwości, jaki włącznik światła hermetyczny sprawdzi się w określonym pomieszczeniu, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *