gniazda bryzgoszczelne

Gniazdka bryzgoszczelne – praktyczne i estetyczne

Gniazdka bryzgoszczelne – co to i dlaczego wybrać?

[ratings]

            Łazienka jest jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń w całym domu. Zmaga się z podwyższonym stopniem wilgotności i sporym ryzykiem zachlapań wodą. Jednocześnie nie można uniknąć elektryki, bo niezbędne jest nie tylko oświetlenie, ale i gniazdka, do których podłączona zostanie pralka, suszarka czy inne użytkowane urządzenia. Funkcjonalność i bezpieczeństwo korzystania z łazienki można podnieść, stawiając na gniazdka bryzgoszczelne.

Klasyczne gniazdko, ale z dodatkową ochroną

            W łazience należy zachować odpowiednią odległość wszystkich gniazdek i włączników od źródeł wody. Nie da się jednak uniknąć wilgoci, zachlapań wodą, nawet kropli ściekających po glazurze. Dla gniazdek to zagrożenie, ale i nie można w takim przypadku liczyć na bezpieczeństwo korzystania z łazienki. Ryzyko, o którym mowa, eliminują gniazda bryzgoszczelne. Czym się charakteryzują?

            Wizualnie to wciąż klasyczny kontakt, jednak wyposażony w specjalną klapkę, która stanowi należytą ochronę przed zachlapaniami. Klapka w gniazdku bryzgoszczelnym, dodatkowo może być wspomagana przez uszczelkę. Taka konstrukcja zapewnia, że do kontaktu nie dostanie się nawet woda, gdzieniegdzie spływająca po glazurze.

            Bezpieczne korzystanie z łazienki jest dla domowników bardzo ważne, a można je zapewnić niewielkim kosztem i minimalnym wysiłkiem. Wystarczy zakupić gniazdka bryzgoszczelne, które dostępne są w ofercie Gajwer.pl.

Hermetyczne gniazdka natynkowe i podtynkowe

            Bryzgoszczelne gniazda można również spotkać pod nazwą hermetycznych. Dzieli się je na dwa typy: natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze są mniej estetycznym rozwiązaniem, ponieważ ich montaż powoduje, że cała puszka wystaje ze ściany. Taki produkt sprawdza się jednak w miejscach, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia przewodów pod tynkiem. Jeśli bezproblemowo można przeprowadzić przewody pod tynkiem, warto wybrać hermetyczne gniazdo podtynkowe, które zapewnia o wiele lepszą estetykę, ponieważ puszka zostaje w całości ukryta.

            Gniazdka tego rodzaju dostępne są nierzadko w różnych kolorach. Użytkownicy mają szansę dopasować nie tylko ich sposób montażu, ale i barwę, która wpisze się w łazienkowy wystrój. Choć tak naprawdę gniazdo jest akcesorium, niezbędnym, ale jednak tylko detalem w łazience, to i jego kolor może wpłynąć na jeszcze ciekawszą aranżację.

            Hermetyczne gniazda oferują ponadto trzy stopnie ochrony. W gospodarstwach domowych najczęściej zastosowanie znajdują te o IP45. Chronią one przed ciałami stałymi o średnicy wynoszącej minimum 1 mm, a także strugami wody wynoszącymi 12,5 l/min, uwzględniając kontakt z każdą stroną obudowy. Wyższa ochrona – IP55 i IP65, przewidziana jest przede wszystkim do hal produkcyjnych i zakładów przemysłowych.

Na co warto zwracać uwagę wybierając gniazdka bryzgoszczelne?

           Estetyka jest dziś dla użytkowników bardzo ważna, ale to nie ona powinna stanowić o wyborze produktu. Liczy się zachowanie walorów komfortu i bezpieczeństwa korzystania z łazienki. Z tego względu, poza ochroną IP, należy przyglądać się konstrukcji gniazdek hermetycznych.

            Klapka zabezpieczająca musi być wykonana z trwałego i odpornego tworzywa, by nie uległa połamaniu lub wyrwaniu podczas częstego użytkowania. Liczy się również zakres jej otwarcia. Gdy  może być maksymalnie podniesiona do góry, łatwo dostać się do kontaktu, a jego używanie – podłączanie i odłączanie wtyczek do sprzętów, nie sprawia najmniejszych problemów.

            Dobrze jest udać się po gniazda hermetyczne do sprawdzonych sklepów, aby mieć pewność ich jakości wykonania. To niewielki wydatek, a jednak wiele zmieniający w łazience, oczywiście na plus.

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.