otoczenie a życie

Badania sugerują: To gdzie i jak mieszkasz wpływa na to czy dożyjesz 100 lat

Otoczenie i środowisko ważne dla zdrowia człowieka

To czy będziesz żył długo zależy od wielu czynników. Może odżywiać się bardzo dobrze i ruszać codziennie, a i tak umrzeć w związku np. z wypadkiem. Duże znaczenie mają również geny. Jednak im więcej znamy czynników wpływających na długowieczność, tym większe szanse, że przedłużymy sobie życie.

Jak się okazuje to, gdzie mieszkasz, ma znaczący wpływ na prawdopodobieństwo, że osiągniesz 100 lat.  Sugeruje nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Elson S. Floyd College of Medicine Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Wpływ mieszkania i otoczenia na długie życie

Wyniki badań oparte na danych o śmiertelności w stanie Waszyngton wskazują, że mieszkańcy Waszyngtonu mieszkający w społecznościach w różnym wieku mogą żyć do 100. roku życia. Odkryli również, że jest z tym związany status społeczno-ekonomiczny. Dodatkowa analiza wykazała, że ​​klastry geograficzne, w których prawdopodobieństwo osiągnięcie 100 lat jest wysokie, znajdują się w obszarach miejskich i mniejszych miejscowościach o wyższym statusie społeczno-ekonomicznym.

Badanie stanowi uzupełnienie rosnącej liczby dowodów na to, że czynniki społeczne i środowiskowe w znacznym stopniu przyczyniają się do długowieczności.

komentuje autor badania – Rajan Bhardwaj.

Wcześniejsze badania sugerują, że geny odpowiadają jedynie w 20 – 35% na pytanie, czy ktoś osiągnie 100 urodziny. Kiedy żyjesz w środowisku sprzyjającym zdrowemu starzeniu się, prawdopodobnie wpłynie to na twoją zdolność do skutecznego pokonania szans genetycznych poprzez zmiany stylu życia.

Gdzie i jak mieszkać, aby długo żyć?

Badacze twierdzą, że otoczenie, które sprzyja większej ilości poruszania się i spacerowania, miejsca gdzie mieszkańcy mają wyższy status społeczno-ekonomiczny, oraz duży odsetek ludności w wieku produkcyjnym (co jest miarą różnorodności wiekowej) były dodatnio skorelowane z osiągnięciem 100 lat.

Ważne dla długowieczności jest zamieszkanie, w miastach, w dzielnicach, gdzie starsi mogą doświadczyć mniej izolacji i otrzymać większe wsparcie społeczności.

Podsumowując z badań wynika, że aby osiągnąć długowieczność, należy mieszkać w miejscu, które sprzyja poruszaniu się, status społeczno-ekonomiczny jest wysoki, a starsze osoby nie są odtrącane. Bardzo ważna jest również wysoka dostępność do opieki medycznej. Co ciekawe, ludzie dłużej żyją w miastach – dobrych dzielnicach, spełniających powyższe warunki, jak i w mniejszych miasteczkach. Duży wskaźnik biedy w danych regionach nie jest skorelowany z szansą osiągnięcia wieku 100 lat.

Co prawda, badania były przeprowadzone w USA, a czekamy na przeprowadzenie podobnych badań w odniesieniu do Polski.

Mapę korelacji i wyniki badań można zobaczyć tu: https://chaselab.net/Centenarian/Index.htm

Te artykuły mogą Ci się spodobać

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *