biblioteczka domowa - aranżacja

Domowa biblioteczka – jak ją urządzić?

Biblioteka domowa – aranżacja wnętrza

Domowa biblioteczka to przytulny kąt, który pozwala w ciszy i skupieniu oddać się fascynującej lekturze. I chociaż w dobie powszechnej digitalizacji mogłoby się wydawać, że książki w analogowej wersji tracą popularność, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dlaczego? Ponieważ nic nie zastąpi kontaktu z papierowym wydaniem dzieł ulubionych autorów, które w dodatku można śmiało przekazać przyszłym pokoleniom. Aby jednak było to realne, najpierw należy znaleźć dla nich bezpieczne miejsce. Biblioteczka jest do tego stworzona. Ceniona w minionych dekadach, dziś zyskuje jeszcze większe zainteresowanie. Jest nie tylko praktyczna, ale stanowi wspaniałą ozdobę przestrzeni, budując atmosferę sprzyjającą skupieniu i chwilom odprężenia. Jak urządzić domową biblioteczkę? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Domowa biblioteczka – jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej do przechowywania książek?

Domowa biblioteczka niejedno ma imię. To, jak będzie wyglądać, zależy przede wszystkim od preferencji jej przyszłych właścicieli oraz od możliwości, jakie otwiera przestrzeń. Kącik do czytania najlepiej urządzić w salonie. Biblioteczkę mogą budować klasyczne półki zawieszone na ścianie. Są one jednak rozwiązaniem, które w przypadku większych zbiorów książek nie spotyka się z dużym zainteresowaniem. Powodem jest fakt, że na otwartych półkach na zbiorach gromadzi się kurz. Dodatkowo, nie są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. Półki wymagają także wykonania otworów w ścianie i nie są mobilne. Nie jest więc możliwa szybka zmiana aranżacji. Alternatywą dla półek są regały. Ich atutem jest to, że bez problemu można je przestawiać w różne miejsca bez konieczności ingerowania w ścianę. Regały nie zapewniają natomiast pełnej ochrony dla książek. Z tego względu zdecydowanie najlepszym wyborem jest biblioteczka. Solidny mebel z przeszkleniami, nie tylko gwarantuje zbiorom ochronę przed kurzem, słońcem, wilgocią i owadami, ale pozwala wyeksponować księgozbiór i fantastycznie wygląda. Można więc śmiało wstawić go do pomieszczenia reprezentacyjnego, zyskując w ten sposób elegancki element aranżacji.

Biblioteczka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Biblioteczka musi sprostać kilku wymaganiom. Z tego względu warto poświęcić chwilę na odpowiedni wybór mebla. Zdecydowanie najważniejszym aspektem jest jego solidność – szczególnie kiedy domowa biblioteczka musi pomieścić wiele ciężkich tomów książek. Najlepszym rozwiązaniem są wówczas meble wykonane z naturalnego drewna lub masywnej płyty oklejanej fornirem. Solidne surowce gwarantują stabilność i zapobiegają wyginaniu się półek biblioteczki pod wpływem ciężaru książek. Dodatkowo naturalne drewno lub fornir wspaniale się prezentują, wnosząc do pomieszczenia nutę luksusu. Niebagatelne znaczenie ma także konstrukcja biblioteczki. Mebel może posiadać całkowite przeszklenie – od góry do dołu lub częściowe. W tym drugim przypadku sprawdzi się do przechowywania dokumentów i innych przedmiotów, których domownicy nie chcą eksponować. Biblioteczka może być ponadto wyposażona w szuflady, które jeszcze bardziej zwiększają jej funkcjonalność, zapewniając doskonałe miejsce na rozmaite drobiazgi. Idealnie, jeśli domowa biblioteczka posiada możliwość regulacji wysokości półek. W ten sposób można optymalnie dopasować ją do wielkości książek w kolekcji bądź ozdobić niektóre półki bibelotami czy rodzinnymi zdjęciami. Warto podkreślić, że biblioteczki od cenionych producentów posiadają podświetlenie, co pozwala zbudować ciepłą i przytulną atmosferę w kąciku do czytania.

Domowa biblioteczka – jak zaaranżować ją w klasycznej przestrzeni?

Urządzając domową biblioteczkę, należy wziąć pod uwagę styl mebla. Optymalnie, jeśli dobrze komponuje się z pozostałymi elementami w aranżacji. Różnorodność biblioteczek sprawia, że można bez trudu wybrać model, który świetnie wpisze się w wystrój. W klasycznych przestrzeniach doskonale zda egzamin biblioteczka w ciemniejszych kolorach. Strzałem w dziesiątkę będzie też kolor naturalnego lub kasztanowego dębu. Miłośnicy tradycji z pewnością nie przejdą obojętnie obok biblioteczki z rzeźbieniami, żłobieniami czy intarsjami nadającymi jej elegancki charakter. Meble tego typu fantastycznie komponują się z bufiastym fotelem – najlepiej wykonanym ze skóry, którego nie może zabraknąć w kąciku do czytania. Stworzą też perfekcyjny duet ze stolikiem na kabriolowych nóżkach oraz lampą w stylu retro. Klasyczne biblioteczki sprawdzą się także we wnętrzach glamour. Wraz z książkami w eleganckich oprawach będą fantastyczną ozdobą przestrzeni budowanej na bazie hebanowych komód, pikowanych sof Chesterfield, flokowanych tapet i mosiężnych bibelotów.

Domowa biblioteczka w duchu nowoczesnych trendów

A jak urządzić domową biblioteczkę w nowoczesnym stylu? To również jest bardzo łatwe. Wystarczy jedynie odpowiednio wybrać mebel na książki. Z powodzeniem sprawdzą się modele z całościowym przeszkleniem dopełnionym rozmaitymi dekorami. Można także postawić na biblioteczkę o prostej, minimalistycznej formie. Nie bez znaczenia jest kolor mebla. O ile w tradycyjnej aranżacji dobrze spisują się ciemne barwy, o tyle modernistyczne przestrzenie otwierają się na jasne tonacje, które dodatkowo powiększają wizualnie wnętrze. W nowoczesnej domowej biblioteczce nie może również zabraknąć wygodnego fotela. Znakomitą opcją są meble w stylu skandynawskim wsparte na lekkich pałąkach. Można też pójść o krok dalej i sięgnąć po modele z minionych epok. Fotel uszak czy muszelka staną się mocnym akcentem aranżacji. Nowoczesna domowa biblioteczka może być dopełniona fotelem-huśtawką, który jeszcze bardziej uprzyjemni chwile spędzane z lekturą w dłoniach. Nie może w niej zabraknąć prostego stolika kawowego oraz odpowiedniego oświetlenia. Futurystyczna lampa stojąca albo kinkiet w postaci reflektora – to tylko nieliczne z wielu możliwości, którymi można dopełnić przestrzeń. Warto zaznaczyć, że biblioteczka świetnie sprawdzi się w otwartej przestrzeni. Odpowiednio ustawiona, pozwoli podzielić ją na strefy, tworząc kącik do relaksu. Stanie się niezastąpiona w industrialnych, loftowych wnętrzach.

Trudno wyobrazić sobie lepszy relaks niż chwile spędzone na czytaniu. Gromadzone kolekcje książek wymagają jednak odpowiedniej oprawy. O wiele lepiej, niż w pudełkach czy szafach, prezentują się za szybą eleganckiej biblioteczki. To rozwiązanie znane od wieków, które mimo upływu lat nie straciło swojej popularności. Wręcz przeciwnie – biblioteczki wyróżniają się na tle innych mebli, stanowiąc ich dopełnienie i jednocześnie będąc wyrazistym akcentem aranżacji.

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.