galeria wzornictwa polskiego

Galeria Wzornictwa Polskiego w Warszawie – relacja!

Galeria Wzornictwa Polskiego – jak wygląda

W listopadzie 2017 w Muzeum Narodowym w Warszawie powstała Galeria Wzornictwa Polskiego. Zanim się wybierzesz zobacz relacje!

Galeria Wzornictwa Polskiego to pierwsze takie miejsce w Warszawie, gdzie możemy zobaczyć eksponaty z końca XIX wieku i XX dotyczące sztuki użytkowej. Design i wzornictwo, a szczególnie polskie to elementy nie zawsze postrzegane pozytywnie, często też nie utożsamiane z projektowaniem, czy sztuką. Dobrze, że taka wystawa mogła powstać, bo można zetknąć się z tego typu przedmiotami w przestrzeni muzealnej, która potrafi zdziałać cuda. Co prawda nie jest tak tak cicho jak np. w Galerii Sztuki Średniowiecznej (każdy chyba zna, kto kiedykolwiek był w muzeum „Cicho, w muzeum jesteś!”), ale jednak buduje się komunikację. I to jaką! Mimo iż od otwarcia wystawy upłynęło trochę czasu to rzadko jest szansa pobycia z polskim designem lat 50 samemu.

Galeria Wzornictwa Polskiego

to miejsce, gdzie zobaczymy eksponaty związane z wzornictwem i designem, od końca lat 90. XIX wieku. Ciekawe są obiekty związane z kształtowaniem się stylu narodowego, projekty i rysunki. Wystawa przechodzi płynnie przez lata 40. i 50. XX wieku, kończy się na współczesności. Oprócz mebli, ceramiki, czy tkanin zobaczyć można urządzenia elektryczne, m.in. jedne z pierwszych drukarek w Polsce.

Dla wielu może być to pierwsze spotkanie z polskim designem i docenienie go, to także możliwość poznania wielkich nazwisk sztuki nowoczesnej. Twórczość artystów tego okresu była bardzo różnorodna, nie każdy trzymał się ściśle wybranej dziedziny. Na wystawie możemy oglądać prace m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Zofii Stryjeńskiej, Wojciecha Jastrzębowskiego, Władysława Strzemińskiego, Lubomira Tomaszewskiego czy Jana Kurzątkowskiego.

Wystawa to jednak nie tylko obiekty, ale także materiały archiwalne takie jak fotografie, fragmenty kronik filmowych, które pomogą przybliżyć kontekst historyczny obiektów.

Muzeum oferuje również program wydarzeń powiązanych z wystawą, są w nim zarówno zajęcia płatne i darmowe. Warsztaty, wykłady, zajęcia czy oprowadzania są dostępne dla dzieci lub dorosłych trwają zasadniczo do końca lutego. Jednak wydarzeń jest całkiem sporo może jeszcze, na którąś uda wam się załapać.

 

Zobacz również: Co mają kotki do designu i architektury? 

Niezwykła kamienica w Warszawie – zachowana!

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *