wiata-smietnikowa-6x4

Dlaczego warto ustawiać wiaty śmietnikowe na osiedlach?

Wiaty śmietnikowe

Przepełnione, mało estetyczne kontenery, przy nich porozrzucane sterty śmieci i nieprzyjemny zapach – taki obrazek nie jest rzadkością na polskich osiedlach. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe starają się na różne sposoby uporządkować problem śmieciowy. Bardzo często rozwiązaniem okazują się wiaty śmietnikowe.

Wiata śmietnika, czyli jak ukryć śmieci na osiedlu

Wiaty i altany są chętnie wykorzystywane z co najmniej kilku powodów. Docenia się je za to, że pozwalają skutecznie wyodrębnić strefę osiedla przeznaczoną na śmietnik. To świetny sposób na ukrycie kontenerów. Wiaty śmietnikowe, zwłaszcza wiaty śmietnikowe z paneli, doskonale maskują pojemniki na śmieci. Dzięki nim okolica staje się bardziej uporządkowana, schludna i estetyczna.

Zaletą tych obiektów jest również wygoda dla użytkowników. O ścianę wiaty można oprzeć wieko kontenera, gdy nie ma w nim podpórki. Zadaszenie sprawia, że problemem przestają być warunki atmosferyczne. Można bez wielkiego dyskomfortu wyrzucić śmieci także wtedy, gdy pada śnieg lub deszcz albo gdy wieje mocny wiatr.

Wiaty śmietnikowe nie są też równie kosztowne co wybudowanie specjalnego budynku przeznaczonego na kontenery dla osiedla. Łatwiej wymienić wiatę na inną, na przykład większą czy lepiej dostosowaną do warunków pogodowych lub nowych przepisów, gdyby okazało się, że konieczne jest dostawienie kolejnych kontenerów do segregacji śmieci.

Altana śmietnikowa rozwiązaniem wielu śmieciowych problemów

Konieczność utrzymywania kontenerów o różnym charakterze jest zresztą jednym z tych powodów, dla których wyodrębnienie śmietnika jest tak korzystne. Dawniej jeden kontener mógł wystarczyć. Dziś musi to być już kilka pojemników – na śmieci zmieszane, szkło, papier, tworzywa sztuczne, metale. Im większy zakres segregacji śmieci, tym większa potrzeba wydzielenia specjalnej strefy na śmietnik. Wiata lub jakaś inna forma odgrodzenia śmietnika staje się przez to niezbędnym elementem infrastruktury każdego osiedla.

Zaletą wydzielonej strefy na śmietnik jest także podniesienie bezpieczeństwa i poziomu higieny tego miejsca. Ogrodzone kontenery, odseparowane siatką lub panelami mogą być dostateczną przeszkodą dla gryzoni, ptaków i zwierząt grasujących w śmietnikach. Ponadto, wiata zamykana na klucz może pomóc w walce z procederem podrzucania nieposegregowanych śmieci przez osoby spoza osiedla. To zjawisko, które bywa przyczyną kar finansowych oraz podwyżek opłat za wywóz śmieci. Wiata, do której klucze mają tylko mieszkańcy, to sposób na zabezpieczenie przed nieuczciwymi sąsiadami i dodatkowymi kosztami.

Wybór altan śmietnikowych na rynku jest bardzo szeroki. Najbardziej popularne są wiaty śmietnikowe drewniane oraz wiaty śmietnikowe stalowe. Obie mają wady i zalety, choć w przypadku osiedli miejskich i terenów gminnych ten drugi rodzaj osłon wydaje się bardziej praktyczny. Stal jest z pewnością materiałem trwałym, choć jej surowy wygląd nie każdemu musi się podobać. Z tego względu w obiektach tego rodzaju bywa wykorzystywana blacha drewnopodobna, łącząca wytrzymałość z efektowną estetyką.

Stalowe wiaty śmietnikowe – altany Kar Stal

Solidnie i dobrze wykonane wiaty i altany śmietnikowe ze stali wytwarza firma Kar Stal. Specjalizuje się ona w kompleksowej obróbce metali, oferując różnego rodzaju produkty ze sfery małej architektury miejskiej, jak na przykład stojaki na rowery, ławki parkowe, kosze na śmieci,  meble ogrodowe (pergole, ławki, stoły).

Kar Stal oferuje wysokiej jakości produkty ze stali. Wśród nich znajdują się wiaty śmietnikowe siatkowe oraz wiaty śmietnikowe z paneli. Odznaczają się one wytrzymałą konstrukcją z grubościennych profili stalowych ocynkowanych ogniowo, co gwarantuje odporność na warunki atmosferyczne i rdzę. Ażurowa siatka w produktach takich jak wiata śmietnikowa Kar Stal Sokół zapewnia dobrą widoczność wewnątrz budowli. Wspomniany model zachowuje przy tym estetyczny wygląd dzięki wykorzystaniu blachy na pokrycie ścian do wysokości 1 m. Sama wiata ma zaś szerokość 3,5 m na 2,5 m przy wysokości frontu 2,4 m. Całość pokryta jest jednospadowym dachem z blachy trapezowej. Na przedniej ścianie znajduje się dwuskrzydłowa furtka. Wszystko to sprawia, że wiata jest praktyczna i dobrze komponuje się z otoczeniem.

wiata-smietnikowa-35x25

Kar Stal oferuje także modele o większych rozmiarach. Przykładem może być wiata śmietnikowa Orzeł o wymiarach 6 m na 4 m. Posiada ona dwie furtki jednoskrzydłowe. Konstrukcja jest osłonięta panelami, a wolna przestrzeń między nimi a dachem została wypełniona kratami, co uniemożliwia ptakom dostęp do śmietnika. Co ważne, Kar Stal umożliwia zakup altany zarówno z montażem, jak i do samodzielnego złożenia.

wiata-smietnikowa-6x4

Śmietnik powinien być miejscem zadbanym. Czystość, estetyczny wygląd i uporządkowany charakter tego obiektu mają duże znaczenie. Altana śmietnikowa jest dobrym sposobem na to, aby taki efekt osiągnąć. Dzięki produktom takim jak wiaty Kar Stal przynajmniej część śmieciowych problemów na osiedlu zostanie rozwiązana.

Zobacz inne artykuły

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.