nawóz do ogrodu

Nawozy rolnicze – rodzaje i zasady stosowania do ogródu

Nawozy do ogródka

Nawożenie jest jedną z podstawowych czynności agrotechnicznych wykonywanych przy prowadzeniu upraw. Jego celem jest uzupełnienie niedoborów substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych roślin. Ma też na celu stymulowanie rozwoju, zwiększenie plenności oraz wykształcenie określonych cech roślin, począwszy od odporności na stres suszy, po ilość i wielkość ziaren. Jedną z metod nawożenia jest fertygacja.

Planowe nawożenie i jego znaczenie w prowadzeniu upraw

Nawożenie jest złożonym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności planowania. Istnieje bowiem wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę zarówno przy doborze preparatów nawozowych, jak i sposobów ich podawania roślinom. Zaliczają się do nich między innymi:

  • jakość i typ gleby, jej pH oraz zawartość składników mineralnych,
  • ogólne zapotrzebowanie danego gatunku na mikro- i makroelementy oraz na warunki glebowe (przykładowo niewłaściwe pH wymaga stosowania odpowiednich preparatów w celu jego zmiany; typowym zabiegiem jest wapnowanie gleb kwaśnych),
  • zapotrzebowanie na konkretne pierwiastki w różnych okresach rozwojowych roślin (w przypadku widocznych niedoborów stosuje się jednoskładnikowe nawozy rolnicze),
  • zagrożenie przez szkodniki i choroby typowe dla danego okresu rozwoju rośliny,
  • stymulowanie rozwoju określonych cech danego gatunku (przykładem jest stosunek azotu, fosforu i potasu, inny dla ziemniaków skrobiowych, jadalnych i sadzeniaków).

 

Nawóz sztuczny powinien być nie tylko odpowiednio dobrany do potrzeb rośliny, ale też stosowany we właściwych dawkach. Standardowo podaje je każdy producent nawozów na opakowaniach swoich preparatów. Są to jednak dawki przewidziane dla typowych gleb i warunków środowiskowych. Planowanie nawożenia powinno również uwzględniać różne anomalie. Przykładem są obfite deszcze, które wypłukują nawozy rolnicze z gleby, znacznie ją zubażając.

 

Nawozy do fertygacji, dożywiania dolistnego i doglebowe

Nawóz sztuczny stanowi uzupełnienie wzbogacania gleby metodami naturalnymi. W pierwszej kolejności kalendarz prac agrotechnicznych powinien uwzględniać zasilanie obornikiem lub gnojowicą. Powszechnie stosuje się też rośliny zielone, głównie motylkowe, które po wzroście i zaoraniu wzbogacają glebę w cenne substancje organiczne. Naturalny nawóz do truskawek nie zapewni jednak wystarczającej ilości magnezu, azotu czy żelaza. Dlatego do uzupełnienia mikro- i makroelementów stosuje się nawóz sztuczny.

 

W nawożeniu istotną rolę odgrywa też sposób podawania preparatów roślinom. W praktyce stosuje się trzy metody:

  • doglebową – nawozy w formie stałych granulatów aplikuje się przedsiewnie, w celu przygotowania gleby do wzrostu roślin,
  • dolistną – nawozy rolnicze w formie płynnej są podawane metodą oprysku wprost na liście i inne części roślin,
  • fertygacji – nawozy do fertygacji są aplikowane wraz z wodą w czasie nawadniania plantacji specjalnie skonstruowanym systemem nawadniającym.

 

Każda z wymienionych metod znajduje zastosowanie w innym okresie rozwojowym rośliny oraz w przypadku różnych jej gatunków. Najrzadziej są stosowane nawozy do fertygacji, gdyż systemów nawadniających nie buduje się przy uprawach zbóż, buraków cukrowych czy ziemniaków. Metoda ta jest popularna na plantacjach truskawek, ogórków, pomidorów czy innych warzyw o dużym zapotrzebowaniu na wodę.

 

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *