mieszkanie od dewelopera

Polak po 30. na swoim – jakie mieszkania cieszą się największą popularnością?

Jakie mieszkania są najpopularniejsze?

Czas na pierwsze mieszkanie przychodzi zazwyczaj po 30.: gdy udało się zgromadzić środki na wkład własny, sytuacja zawodowa i rodzinna uległa stabilizacji, a banki patrzą na potencjalnych kredytowiczów najprzychylniejszym okiem. Gdzie najchętniej zamieszkaliby Polacy należący do pokolenia Y urodzonego w latach 80. i 90.? Sprawdzamy!

Trendy w budownictwie mieszkaniowym

Rynek mieszkaniowy przestał być dla młodych ludzi tajemnicą. Nierzadko mają większą wiedzę niż pokolenie ich rodziców, które wchodziło w dorosłość jeszcze w poprzednim systemie. Pokolenie Y najchętniej kupuje mieszkania z rynku pierwotnego. Być może wynika to z doświadczeń z czasów dziecięcych i studenckich. Po latach mieszkania w bloku z wielkiej płyty, a potem wynajmowania pokoju na stancji nareszcie przyszedł czas, aby urządzić się po swojemu – od wyboru armatury w łazience po zakup doniczek w salonie.

Ogromne znaczenie ma także lokalizacja. W Warszawie dużą popularnością cieszą się inwestycje znajdujące się poza ścisłym centrum, ale dobrze skomunikowane z resztą miasta, takie jak Bemowo czy Ursus. To tu powstają osiedla: Stella (etap IV) i Ligia (etap II) od dewelopera PROFBUD.

Niezmiennie największą popularnością cieszą się mieszkania jedno- i dwupokojowe: dla singli oraz par z niewielkim stażem. To efekt m.in. zmian na rynku pracy. Pokolenie Y coraz częściej szuka zatrudnienia poza miejscem zamieszkania i coraz rzadziej zostaje w jednym miejscu przez całe życie. Młodzi ludzie, kupując pierwsze mieszkanie zazwyczaj kilka lat po studiach, dochodzą do wniosku, że na większe, bardziej rodzinne lokum przyjdzie jeszcze czas.

Mieszkanie dla indywidualistów, czyli M4 z duszą

Mieszkanie to nie tylko cztery ściany, w których spędzamy tę część dnia, kiedy nie jesteśmy w pracy. W czasach, gdy coraz częściej pracujemy zdalnie, odpowiednio zaprojektowana przestrzeń ma ogromne znaczenie. Dlatego młodzi ludzie zwracają uwagę na to, czy do mieszkania przynależy odpowiednio duży balkon lub ogródek. Czy na terenie osiedla znajduje się miejsce do odpoczynku z widokiem na zieleń; czy są podstawowe elementy małej architektury (ławki, śmietniki, stojaki na rowery) oraz inne udogodnienia takie jak windy, komórki lokatorskie czy indywidualne miejsca parkingowe. Nie bez znaczenia jest także architektura budynku. Pokolenie Y czuje potrzebę wyrwania się z wielkiej płyty i wybiera inwestycje zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami.

Artykuły dla Ciebie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *