układanie kostki brukowej

Kiedy kłaść kostkę brukową?

5/5 - (2 ocen)

Kiedy kłaść kostkę brukową?

Wszystkie prace porządkowe wykonywane na świeżym powietrzu wymagają uwzględnienia warunków atmosferycznych. Nie inaczej jest z układaniem kostki brukowej. Choć pogoda w Polsce bywa kapryśna, sezon na prace brukarskie nie jest wcale krótki. W ostatnich latach nawet późnojesienne pory sprzyjają wszelkim pracom budowlanym. Poniżej piszemy, jak optymalnie wybrać czas na układanie kostki brukowej.

Układanie bruku — ogólne zasady

Sama kostka brukowa, szczególnie jeśli kupiona jest u renomowanego producenta Jadar, pozostanie obojętna względem warunków, które panują na zewnątrz. Nie zaszkodzi jej ani zbyt wysoka, ani zbyt niska temperatura. Bruk będzie odporny również na wilgoć.
Nieco inaczej sprawa wygląda z podłożem, które należy przygotować, zanim nastąpi samo ułożenie kostki brukowej. Jeśli temperatura jest zbyt niska, podłoże będzie za twarde, by je wyrównać. Z kolei zbyt wysoka temperatura i mocne nasłonecznienie będą przeszkadzać pracownikom, którzy wykonują prace brukarskie.
Kostki brukowej nie można układać wtedy, gdy podłoże jest rozmokłe z powodu obfitych opadów deszczu. W sytuacji, w której ziemia zamienia się w błoto, należy przerwać prace i wrócić do nich, dopiero gdy grunt przeschnie. Inaczej po ułożeniu kostki mogą pojawić się nierówności i bruk trzeba będzie układać na nowo.

Jaką porę roku wybrać na układanie kostki brukowej?

Prace brukarskie można rozpocząć wczesną wiosną. Wystarczy, że podłoże jest suche i panuje dodatnia temperatura. Wtedy dni stają się coraz dłuższe, a samo układanie kostki brukowej można połączyć z ogólnymi pracami porządkowymi wokół posesji. Optymalny czas na to, by ułożyć chodnik z kostki, dobiega końca jesienią. W naszych warunkach klimatycznych to wtedy pojawiają się okresy kilkudniowych opadów, które uniemożliwiają prace na zewnątrz.
Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrukować podwórze w okresie zimowym, jeśli nie pada śnieg, a temperatura jest dodatnia. W praktyce jednak uczucie zimna, które zawsze towarzyszy nam w miesiącach zimowych, skutecznie zniechęca do wykonywania tego rodzaju pracy. Osoby, które zarobkowo zajmują się brukarstwem, pracują cały rok, jeśli tylko pogoda pozwoli. W praktyce jednak przynajmniej od grudnia do lutego ograniczają aktywność do kilku godzin dziennie z uwagi na panujące warunki atmosferyczne.

Co poza pogodą ma wpływ na jakość ułożenia kostki brukowej?

Na to, czy kostka brukowa będzie dobrze wyglądać, mają wpływ także inne czynniki, które nie są związane z pogodą. Należą do nich:

  • umiejętności brukarza
  • jakość kostki brukowej
  • kształt i wzór kostki
  • otoczenie, w którym ułożony jest bruk (najlepiej kostkę oddzielić od trawnika obrzeżami i zadbać o to, by towarzysząca jej zieleń była wypielęgnowana).

Kostka brukowa potrafi odmienić teren posesji i sprawić, że o wiele łatwiej zadbać o jego czystość. Dlatego wielu ludzi chętnie wykańcza swoje podwórza tym materiałem. Układanie kostki nie wymaga szczególnych warunków pogodowych. Warto wybrać dobrej jakości materiały i fachowca, który zna się na brukowaniu, by odmienić swoje podwórko.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *