Stopery, okucia i tuleje wentylacyjne

Stopery, okucia i tuleje wentylacyjne – o akcesoriach do drzwi słów kilka

Akcesoria do drzwi

Na cały zestaw drzwi składa się nie tylko samo skrzydło, ale także ościeżnica, okucia drzwiowe, tuleje wentylacyjne, czy też takie dodatki jak stopery do drzwi. Dopiero po skompletowaniu tych wszystkich elementów można mówić o pełnym zestawie drzwi, które będą nie tylko pięknie wyglądać, ale także staną się w pełni funkcjonalną częścią mieszkania. Wybór nie jest jednak prosty, ponieważ na rynku znajdziemy produkty w różnej stylistyce i o różnym zastosowaniu.

Okucia do drzwi – klamki, zawiasy, zamki

Oprócz samego skrzydła najważniejszy element drzwi to ich okucia. Należą do nich klamki, zawiasy i zamki. Okucia do drzwi powinny być przede wszystkim dopasowane do swojego przeznaczenia. Wybierzemy bowiem inne w przypadku drzwi zewnętrznych, a inne w przypadku wewnętrznych. W jednym przypadku stawiamy na solidność i bezpieczeństwo, zaś w drugim zwracamy większą uwagę na styl oraz dopasowanie do charakteru wnętrz.

Klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

O ile wybór klamki do drzwi wydaje się dość prosty, to pamiętajmy, że wyróżniamy ich różną stylistykę i kolorystykę. Warto więc dopasować je tak, by pasowały nie tylko do drzwi, ale także do stylistyki całego wnętrza. Warto zwrócić tu uwagę na elementy takie jak klamki okienne, oświetlenie lub karnisze. Spasowanie wszystkiego do siebie pozwoli nam osiągnąć estetyczny efekt spójnego wystroju wnętrza. Szeroki wybór klamek z pewnością pozwoli wybrać model odpowiedni do wystroju wnętrza niezależnie od tego czy jest ono rustykalne, minimalistyczne, czy industrialne.

Zawiasy do drzwi przylgowych lub bezprzylgowych

Zawiasy do drzwi również występują w różnych wersjach. Wyróżniamy zwykłe zawiasy do drzwi przylgowych, a także modele ukryte. Te drugie pozwolą osiągnąć nowoczesny wygląd drzwi zamkniętych na równej linii ze ścianą. W przypadku zwykłych skrzydeł drzwiowych sprawa jest nieco prostsza i wystarczą nam zwykłe zawiasy trójczłonowe lub czopowe. Kiedy decydujemy się na zwykłe, widoczne zawiasy, wart zwrócić uwagę na to, by dopasować je kolorystycznie do całości okucia drzwi.

Zamki do drzwi – blokady antywłamaniowe

Obecnie zamki do drzwi wewnętrznych nie cieszą się wielką popularnością, jeśli już taki zamek posiadamy, to korzystamy z niego raczej rzadko. Wyjątkiem są drzwi łazienkowe, jednak tutaj wystarczy prosty zamek z rozetą typu WC. Bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się gdy dobieramy zamki do drzwi zewnętrznych. Obecnie są to bardzo złożone systemy z blokadami antywłamaniowymi od strony wewnętrznej lub też z dodatkowymi zamkami na dole i górze drzwi.

Stopery do drzwi – na ścianę lub do podłogi

Stoper do drzwi to element, który ma kilka zastosowań. Jednym z nich jest zapobieganie samoczynnemu zamykaniu się drzwi. Jest to szczególnie przydatne przy wietrzeniu mieszkania, kiedy to chcemy uniknąć trzaskających drzwi, co spowodowane jest przeciągiem. Dobry stoper do drzwi powinien być ciężki, jeśli mówimy o modelach wolnostojących. Występują one w przeróżnej stylistyce, w tym także w wersji chromowanej, złotej lub też w kształcie przeróżnych przedmiotów. Dzięki temu możemy je dopasować do stylistyki nie tylko samej klamki, ale także całego wnętrza. Drugim zastosowaniem stopera do drzwi jest ochrona ściany oraz klamki. Stoper umiejscowiony za drzwiami, co prawda przestaje chronić je przed niekontrolowanym zamknięciem, ale zatrzymuje je w odpowiedniej odległości od ściany, tak aby klamka nie uderzała w nią, powodując zniszczenia.

Tuleje wentylacyjne do drzwi łazienkowych

Tuleje wentylacyjne do drzwi są szczególnie istotne w łazienkach. Jest to bowiem wnętrze, w którym powietrze bardzo szybko staje się wilgotne i ciepłe. By zapewnić jego prawidłową cyrkulację, stosuje się właśnie tuleje wentylacyjne do drzwi w połączeniu z wywietrznikiem w górnej części pomieszczenia. Dzięki temu mamy pewność, że nawet przy zamkniętych drzwiach utrzymamy stały dopływ świeżego powietrza, co zapobiegnie powstawaniu grzyba. Wentylacja w drzwiach może przybierać różną formę, jednak najpopularniejsze są tuleje wentylacyjne, które kupimy w różnych kolorach, co pozwoli dopasować je do charakteru drzwi.

Artykuł powstał we współpracy z sklep.enger.pl

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *