fotowoltaika offgrid

Jak działa fotowoltaika off grid?

5/5 - (2 ocen)

Fotowoltaika off grid – co to jest? Jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem, który generuje energię przez cały rok, niezależnie od pory roku – zarówno w upalne lato, jak i podczas mroźnej zimy. Niemniej jednak mogą wystąpić okresy, w których nasze zapotrzebowanie energetyczne przekracza lub jest niższe niż ilość energii wytworzonej przez moduły. W takiej sytuacji stajemy przed decyzją, jak zaradzić powstałym różnicom w ilości energii.

Wybierając produkcję czystego prądu z darmowej energii słonecznej, należy zdecydować, czy chcesz podłączyć swoją mikroelektrownię do sieci energetycznej, czy też preferujesz, aby działała jako w pełni niezależny system. W niniejszym artykule przedstawimy różnice między tymi dwoma rozwiązaniami, a także omówimy zalety i wady każdej z tych opcji.

Jak działa instalacja off grid?

W dosłownym tłumaczeniu off grid oznacza instalację poza siecią. Taki system nie wymaga podłączenia do ogólnej sieci energetycznej. Jeśli działka, na której znajduje się dom, nie jest uzbrojona, czyli nie ma dostępu do przewodów z najbliższej elektrowni, to właśnie tutaj idealnie sprawdzi się samowystarczalna instalacja off grid.

System fotowoltaiczny z falownikiem off grid jest również odpowiedni w miejscach, gdzie często występują przerwy w dostawie prądu. Dzięki niemu uniezależniamy się od awaryjnej sieci i eliminujesz ryzyko braku energii niezbędnej do normalnego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że poprawne działanie instalacji off grid zależy od wielu czynników, takich jak ilość dostępnych świateł słonecznych czy odpowiednia eksploatacja systemu.

Oznacza to, że w sezonie letnim, gdy dni są długie i występuje mało zachmurzenia, instalacja off grid może wygenerować dużą ilość energii. W zimie jednak, zwłaszcza w naszym klimacie, gdzie dni są krótkie i często pochmurne, może być problematyczne uzyskanie wystarczającej ilości energii przez panele PV wchodzące w skład instalacji off grid.

 

Gdzie kupić podzespoły dla instalacji off grid?

Pomocna będzie hurtownia fotowoltaiczna, gdzie znajdziesz niezbędne komponenty.

Co warto wiedzieć o falowniku off grid?

Niezbędnym elementem każdej instalacji niepodłączonej do sieci energetycznej, jest inwerter wyspowy. Urządzenie służy do zmiany prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki, który znajduje się w gniazdkach.

Dwa rodzaje falowników:

  • wyspowy – stosowany przy instalacjach off grid;
  • sieciowy – stosowany przy instalacjach połączonych z siecią elektroenergetyczną.

Przy tworzeniu instalacji off grid należy zwrócić uwagę na czas pracy urządzeń, sumaryczną moc urządzeń elektrycznych, których będziesz używać i czas działania sprzętu podczas blackoutu.

Niezbędny element instalacji off grid – magazyn energii

Każda instalacja off grid wymaga odpowiedniego magazynu energii, który stanowi niezbędną część systemu działającego poza siecią. To właśnie magazynowanie wyprodukowanej energii umożliwia jej wykorzystanie w momentach, gdy panele PV nie są w stanie generować prądu, takich jak nocne godziny czy bardzo pochmurne dni.

Instalacja off grid z akumulatorem musi być dostosowana indywidualnie do zapotrzebowania na prąd. Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które dokładnie obliczą ilość energii potrzebną do sprawnego działania niepodłączonego do sieci domu.

Po instalacje off grid sięgają osoby, które nie mają dostępu do infrastruktury sieci energetycznej lub zależy im na pełnej autonomii. W takiej sytuacji przy tworzeniu projektu instalacji niezbędna jest wiedza i doświadczenie specjalistów od fotowoltaiki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że fotowoltaika będzie działać bez zarzutów niezależnie od warunków.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *